Czym jest OCP przewoźnika?

Czym jest OCP przewoźnika?

Czym jest OCP przewoźnika? Większość osób będących kierowcami, którzy kierując określonymi środkami komunikacji wykonują pracę zarobkową związaną z przewozem drogowym towarów posiadają OCP przewoźnika, a więc ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Nie jest ono obowiązkowe i nie ma konieczności jego posiadania, jednak coraz częściej stanowi ono wymóg narzucany przez klientów danej firmy przewozowej. Decydują się oni na konkretną firmę i przewóz towarów, jeśli kierowca posiada OCP. I choć jest ono dobrowolne, jak widać coraz częściej by móc świadczyć usługi, trzeba je posiadać.

Takie ubezpieczenie zawiera się z zakładem ubezpieczeń i trwa ono zazwyczaj 12 miesięcy, po czasie którym można je dalej przedłużyć. Do wyboru są dwa rodzaje polis OCP przewoźnika – międzynarodowe, które zawiera dwa zakresy terytorialne oraz krajowe dotyczące tylko obszaru Polski. Każda z nich jest inna i każda obejmuje zupełnie inny zakres odpowiedzialności dla danego przewoźnika, co związane jest z różnymi aktami prawnymi, jakie znajdują się w prawie przewozowym, jak również i w Konwencji CMR.

Posiadając takie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w razie powstałej podczas transportu szkody, całość zostanie pokryta przez ubezpieczyciela. W ten sposób nie martwi się ani firma przewozowa, ani też sam klient, który z usług takiej firmy korzysta. Na pewno warto na tego typu ubezpieczenie się zdecydować, gdyż w branży transportowej zdarzają się różnego rodzaju sytuacje, w których to dochodzi do uszkodzenia przewożonych towarów, czy to pod wpływem wypadku czy złego przewożenia. Jedyną rzeczą, o jakiej należy pamiętać jest to, aby w zależności od zakresu przewozu wybrać ubezpieczenie krajowe lub też międzynarodowe. To stanowi element nadrzędny o jakim należy niewątpliwie pamiętać.

OCP przewoźnika – jakie daje to korzyści?

Jak wspomnieliśmy powyżej, tego typu ubezpieczenie jest gwarancją zabezpieczenia zarówno dla samego przewoźnika, jak również i dla firm korzystających z danego przewozu. Mając OCP przewoźnika o nim nie musimy się martwić, gdyż w razie wystąpienia problemów całość szkody pokrywa ubezpieczyciel. Co obejmuje ubezpieczenie? Pokrywa ono szkody związane z kradzieżą towaru, z jego uszkodzeniem lub zniszczeniem, a także z opóźnieniem dostawy. Oczywiście, każda firma przewozowa może posiadać inny rodzaj ubezpieczenia, który obejmuje określony zakres szkód, jednak w większości przypadków wszystko dotyczy tego samego. I choć takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, to aby utrzymać się na rynku i mieć pracę, wybiera się je, gdyż klienci nie chcą współpracować z firmami, które OCP nie posiadają.

Ważne jest to mówiąc o korzyściach, że taka forma zabezpieczenia dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do wypadku, awarii, pożaru, czy na przykład kradzieży towaru bądź całego samochodu z towarem na przykład z parkingu strzeżonego. Oczywiście żeby jednak otrzymać odszkodowanie kierowca musi spełnić szereg obowiązków, które wraz z podpisaniem umowy na nim ciążą, aczkolwiek na rynku istnieje wiele firm, które oferują OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ nawet w sytuacji, gdy dojdzie do umyślnego spowodowania wypadku, zawinienia kierowcy lub złego jego zachowania na przykład pozostawienia auta na parkingu niestrzeżonym podczas korzystania z toalety lub zatrzymania na posiłek.

Zobacz również:

Ile musimy zapłacić za OCP przewoźnika?

Czym jest OCP przewoźnika?
Czym jest OCP przewoźnika?

Tak, jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia stawki są różne w zależności od tego, jaki rodzaj weźmiemy i na jaką firmę ubezpieczeniową postawimy. W dużej jednak mierze ważnym czynnikiem decydującym o wysokości składki jest między innymi roczny obrót netto z usług przewozowych. Im dana stawka netto dotycząca zarobku jest wyższa, tym też trzeba się liczyć z wyższą składką za OCP przewoźnika. Do tego istotna jest także wysokość sumy gwarancyjnej, jak również i rodzaj towaru, jaki przewozimy.

Wszystkie te elementy razem określają, ile musimy za takie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapłacić. Oczywiście nie warto decydować się od razy na jedną firmę, której ofertę zobaczyliśmy, gdyż inna może zaoferować nam zupełnie lepsze warunki.

Prześledźmy, porównajmy i podpiszmy umowę dopiero wtedy, gdy mamy pewność, iż zdecydowaliśmy się na najlepsze z możliwych rozwiązanie. Dużym problemem jest przewóz towarów niebezpiecznych ADR, a także leków, pieniędzy, alkoholu i tytoniu czy na przykład żywych zwierząt, bądź ważnych dokumentów. W takich przypadkach konieczne jest nieco głębsze poszukiwanie, a co za tym idzie też i trzeba liczyć się z wyższymi opłatami.

Będąc przewoźnikiem z całą pewnością nie powinniśmy ryzykować ogromnych strat związanych na przykład z kradzieżą lub uszkodzeniem towaru podczas wypadku. Warto opłacać OCP przewoźnika mając przy tym gwarancję, że bez względu na sytuację, jesteśmy chronieni od odpowiedzialności cywilnej. Dobre ubezpieczenie to gwarancja dla nas, ale również i dla naszych potencjalnych klientów, którzy z pewnością wolą postawić na firmę posiadającą OCP, niż na taką, która takiego ubezpieczenia nie ma.

Comments are closed.