Na czym polega złomowanie samochodu?

Na czym polega złomowanie samochodu?

Osoby, które są właścicielami samochodów, których naprawy będą przewyższały wartość całego auta, a sprzedaż niestety nie będzie możliwa, nie wiedzą co należy zrobić w takiej sytuacji. Warto wiedzieć, że polskie prawo daje wtedy przynajmniej kilka możliwości. Zdecydowanie najprostsze jest oczywiście złomowanie samochodu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie jest możliwe odstawienie samochodu na złomowisko, konieczne jest bowiem stosowanie się do określonych procedur. W przeciwnym razie dana osoba może mieć bardzo poważne kłopoty. 

Kiedy możliwe jest wyrejestrowanie samochodu?

Właściciel samochodu musi również wiedzieć, że nie może także odstawić pojazdu na parking, a następnie przestać płacić ubezpieczenia. Auto bowiem najpierw koniecznie trzeba wyrejestrować, z kolei do tej czynności konieczne jest spełnienie bardzo solidnych podstaw. Wszystko opisane jest w art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. Wynika z niego jednoznacznie, że samochód będzie podlegał wyrejestrowaniu przez właściwy organ ze względu na miejsce ostatniej jego rejestracji, gdy:
– samochód zostanie przekazany przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub przedsiębiorcy, który zajmuje się prowadzeniem punktu zbierania pojazdów,
– pojazd zostanie skradziony,
– nastąpił wywóz pojazdu z kraju, gdy samochód został wyrejestrowany za granicą lub zbyty za granicą,
– dojdzie do zniszczenia pojazdu za granicą,
– została udokumentowana nie tylko trwała, ale również zupełna utrata posiadania danego pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
– nastąpiło przekazanie niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy, który prowadzi stację demontażu lub przedsiębiorcy, który prowadzi punkt zbierania pojazdów,
– nastąpiło wycofanie danego pojazdu z obrotu.

Jak wiadomo zdecydowanie najczęstszym sposobem, by wyeliminować wspomniany kłopot będzie złomowanie samochodu. Koniecznie trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób, by później nie trzeba było zastanawiać się nad rozwiązaniem ewentualnych problemów.

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Należy wiedzieć, że auto, które już nie nadaje się w żaden sposób do jazdy, albo jego dalsze utrzymanie czy naprawa przestaną być opłacalne, można bez żadnego problemu oddać do punktu zbierania pojazdów czy demontażu. Oczywiście wcześniej koniecznie trzeba się upewnić, że dany punkt funkcjonuje legalnie, a także posiada właściwe zezwolenie marszałka województwa. Następnie wybierając się do stacji demontażu koniecznie trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo inny dokument, który będzie w stanie potwierdzić tożsamość. Nie można oczywiście zapomnieć o dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu, karcie samochodu czy innego dokumentu, który będzie w stanie potwierdzić dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto warto wiedzieć, że auto, które ma być poddane złomowaniu musi koniecznie posiadać numer VIN albo podwozia, ramy czy nadwozia.

O czym koniecznie należy pamiętać przy złomowaniu?

Warto bowiem wiedzieć, że stacja demontażu będzie unieważniała nie tylko i wyłącznie dowód rejestracyjny, ale również tablice rejestracyjne pojazdu czy kartę pojazdu. Stacja następnie wydaje stosowne oświadczenia o dokonaniu ich unieważnienia, a także zaświadczenie, które będzie potwierdzało zezłomowanie danego pojazdu. Koniecznie należy zaznaczyć, że ostatnie wspomniane zaświadczenie będzie wydawane w trzech egzemplarzach – jeden będzie bowiem dla właściciela pojazdu, drugi dla właściciela stacji demontażu, a trzeci dla wydziału komunikacji.

W kolejnym kroku były już właściciel danego pojazdu musi nie tylko samodzielnie udać się do wydziału komunikacji, ale również złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu. Nie trzeba się jednak przejmować, ponieważ na wykonanie tego zadania były właściciel pojazdu ma aż 30 dni. Nie jest jednak rekomendowane odkładanie tego obowiązku na ostatnią chwilę. Dobrym rozwiązaniem będzie także zgłoszenie wyrejestrowanego samochodu do ubezpieczalni, by przez przypadek nie została naliczona składka OC na następny rok. Warto także zaznaczyć, że można również dostać zwrot niewykorzystanej części składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu aż do końca okresu danego ubezpieczenia.

Kto ostatecznie komu płaci za złomowanie?

Warto mieć również świadomość jaka osoba otrzyma pieniądze za złomowanie samochodu. Właściciel pojazdu otrzyma dostanie określoną kwotę pieniężną za swój “wrak”. Wysokość będzie oczywiście zależała od wagi samochodu. Przeważnie jednak kwota za złomowanie będzie wynosiła od 300 do 500 złotych.

Koniecznie trzeba mieć także świadomość, że w przypadku, gdy samochód nie będzie kompletny, albo jego masa będzie niższa niż 90% masy nowego samochodu, stacja demontażu będzie mogła pobrać od danego właściciela opłatę. Trzeba także podkreślić, że nie może ona być wyższa niż 10 złoty za każdy brakujący kilogram.

Podsumowanie

Złomowanie samochodu może przynieść właścicielowi bardzo dużo korzyści. Nie tylko dana osoba pozbędzie się samochodu, ale również będzie miała możliwość odzyskania przynajmniej części pieniędzy. Koniecznie należy jednak przestrzegać bardzo dokładnie wszystkich procedur.

Źródła:

Skup aut czy szukanie na własną rękę

Comments are closed.