Co wpływa na uzależnienia?

Co wpływa na uzależnienia?

Co wpływa na uzależnienia? Niekontrolowana potrzeba wykonywania konkretnych czynności zmienia strukturę mózgu, ale nie jest to choroba, którą można wyleczyć lekami, ale nawyk, którego ludzie się uczą. Eksperci medyczni definiują kompulsywne używanie jakiejś substancji, jako zaburzenie przewlekłe, które wpływa na układ nagrody, motywację, pamięć i inne składowe mózgu.

Dlaczego szerzy się narkomania, alkoholizm i zaburzenia behawioralne?

Uzależnienie pozbawia możliwości dokonywania wyborów i kontrolowania swoich działań oraz zastępuje je ciągłą chęcią zażywania określonej substancji (alkohol, narkotyki, leki). Zachowanie uzależnionych jest napędzane chorobą, a nie słabością, egoizmem lub brakiem siły woli. Dlatego tak wiele osób uzależnionych musi korzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień. Gniew i niechęć, z którymi często spotykają się uzależnieni, znikają, gdy inni zrozumieją, że taka osoba po prostu nie może nic ze sobą zrobić. Co wpływa na uzależnienia? Uzależnienie nie jest chorobą, ale nawykiem. Jednak teraz naukowcy są przekonani, że podejście do uzależnienia wyłącznie, jako choroby nie jest uzasadnione. Zwolennicy nowego spojrzenia na uzależnienie uważają, że same zmiany w strukturze mózgu nie świadczą o chorobie.

Czy uzależnienia są chorobą psychiczną?

Centrum uzależnień prowadzi nowatorskie terapie dla osób uzależnionych zarówno od substancji odurzających jak i od uzależnień behawioralnych – jedzenie, telefon, komputer itd. Dlatego warto sobie uświadomić, że mózg zmienia się nieustannie: w okresie dorastania organizmu, w procesie uczenia się i rozwijania nowych umiejętności, w trakcie naturalnego starzenia. Również struktura mózgu zmienia się gdy ludzie przestają brać narkotyki. Ludzie uzależniają się od hazardu, pornografii, seksu, mediów społecznościowych, gier komputerowych, zakupów i jedzenia.

Zmiany w mózgu obserwowane w uzależnieniu od narkotyków nie różnią się od zmian obserwowanych w uzależnieniach behawioralnych. Osoby cierpiące z ich powodu muszą być poddawane terapii leczenia uzależnień, ponieważ samodzielne uporanie się z tym problemem jest niemożliwe. Więc, co wpływa na uzależnienia? Według nowej wersji uzależnienie rozwija się i uczy się, jako nawyk.To zbliża uzależnienie do innych szkodliwych zachowań: rasizmu, ekstremizmu religijnego, obsesji sportowej i niezdrowych związków.

Jak rodzą się nawyki?

Co wpływa na uzależnienia?Jeśli uzależnienie jest wyuczone, dlaczego pozbycie się go jest o wiele trudniejsze niż innych rodzajów wyuczonych zachowań? Dlaczego coraz więcej osób trafia na terapie odwykowe? Jeśli chodzi o zapamiętywanie, można wyobrazić sobie nowe umiejętności: języki obce, jazdę na rowerze, grę na instrumencie muzycznym. Ale nabieramy też nawyków: nauczyliśmy się obgryzać paznokcie i siedzieć godzinami przed telewizorem. Nawyki nabywa się bez specjalnej intencji, a umiejętności nabywa się świadomie. Uzależnienie jest z natury bliższe nawykom, które powstają, gdy ktoś robi coś w kółko. Osoba uzależniona przebywając w dobrym ośrodku odwykowym, może wiele dowiedzieć się o podłożu swojego uzależnienia, co na nie wpływa? Nawyki się zakorzeniają. Są niezależne od genów i nie są zdeterminowane przez środowisko. Uzależnienie to rutyna, z której coraz trudniej się z wydostać.

Jak można określić uzależnienia?

Uzależnienie charakteryzuje się nieodpartym pragnieniem jakiejś substancji. Substancja ta zapewnia chwilową ulgę. Gdy tylko się kończy, osoba jest przytłoczona poczuciem straty, frustracji i niepokoju. Aby się uspokoić, osoba ponownie zażywa substancję. Wszystko się powtarza w kółko. Po wielu powtórzeniach dla uzależnionego naturalne staje się zwiększenie dawki, co dodatkowo wzmacnia nawyk i leżące u jego podstaw wzorce pobudzenia. Czasami tylko prywatny odwyk daje możliwość przywrócenia narkomana, alkoholika, lekomana do normalnego życia wolnego od nałogu. Kompleksowe podejście do leczenia przynosi najlepsze rezultaty, odizolowanie osoby uzależnionej od jej środowiska jest szansą na powrót do zdrowia.

Przyczyny nałogu narkotykowego

W ośrodku profilaktyki i terapii uzależnień, prowadzone są terapie grupowe podczas których osoby uzależnione mogą dociec podłoża swojego nałogu. Aby zrozumieć, dlaczego narkotyki stanowią zagrożenie dla wszystkich, trzeba zrozumieć, dlaczego ludzie je zażywają. Wiele osób uważa, że narkotyki to kaprys. To nie prawda. Chociaż sami narkomani nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, używanie narkotyków jest reakcją na wewnętrzne problemy, doświadczenia, stres i traumę. Ludzie nie stają się narkomanami, jeśli dobrze sobie radzą w życiu. Tak, mogą próbować narkotyków z zainteresowania, ale eksperymentu nie powtórzą, bo zdają sobie sprawę, że nie lubią stanu zapomnienia.

Taka euforia jest potrzebna tylko tym, którzy chcą zapomnieć. A jeśli ktoś jest zadowolony z prawdziwego życia, nie będzie chciał zaciemniać swojego umysłu. Młodzi ludzie często wybierają narkotyki na relaks po ciężkim tygodniu i nie myśleniu o niczym. Ponieważ bez narkotyków nie mogą przestać i kontynuować pracy nawet w weekendy. Niektórzy wręcz przeciwnie, używają go, aby zwiększyć energię i zrobić więcej. Nie myślą o tym, jak bardzo szkodzą ciału i starają się nie zwracać uwagi na konsekwencje. Ludzie mogą również zażywać narkotyki, aby znaleźć przyjaciół, nauczyć się komunikować z innymi. Traumatyczne przeżycia są często przyczyną uzależnienia.

Comments are closed.