Kim jest podolog?

Kim jest podolog?

Stopy to tak samo ważna część kobiecego ciała jak dłonie czy brzuch. Szczególnie, gdy przychodzi upalne lato i pora odsłonięcia ich w sandałach, klapkach lub japonkach. Choć mogłoby to powodować myślenie, że o stopy należy dbać tylko latem i to na dodatek wyłącznie ze względów estetycznych, to prawda wygląda zupełnie inaczej. Przecież to właśnie one niosą każdego dnia nasze ciało i dźwigają jego ciężar. https://satin.pl/sesje-zdjeciowe-satin/ Choćby z tego powodu warto otoczyć je odpowiednią troską i pielęgnacją. Aby zrobić to profesjonalnie, można skorzystać z usług, jakie oferuje podolog ma mnóstwo takich specjalistów.

Podolog. Kim właściwie jest?

Podolog to przede wszystkim specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób stóp. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to jedna z dziedzin medycyny, ale podolog nie jest lekarzem, tylko kosmetologiem http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/elektrokoagulacja-brodawki/. W niektórych przypadkach korzysta jednak z wiedzy takich lekarzy jak: dermatolog, chirurg, a także diabetolog, by ustalić przebieg leczenia lub odesłać pacjenta na badania. Podolog zajmuje się takim schorzeniami jak: wrastające paznokcie, haluksy, odciski, grzybica stóp oraz wiele innych. Oprócz tego w zakres jego kompetencji wchodzi również szczegółowy wywiad dotyczący pielęgnacji stóp oraz udzielenie porad służących wyeliminowaniu ewentualnych błędów w tym obszarze oraz wypracowaniu dobrych nawyków pielęgnacyjnych. Głównym jednak zadaniem każdego podologa jest usunięcie przyczyn lub skutków pojawiających się chorób stóp. Jedną z najpopularniejszych jest tzw. stopa cukrzycowa. Jest to powikłanie po cukrzycy, którego symptomem jest niedostateczne ukrwienie stopy, mniejszy próg bólowy w tym obszarze, a także mniejsza możliwość gojenia ran czy liczne owrzodzenia. W drugiej kolejności pojawiają się osoby z mniej poważnymi dolegliwościami, które należą jednak do równie popularnych. W tej grupie najczęściej wymienia się grzybicę stóp, której współtowarzyszą plamy lub pęcherze o czerwonym zabarwieniu powodujące swędzenie albo pieczenie. W zakres usług podologa w Warszawie gwarantuje szeroki wybór tych specjalistów, wchodzi także: masaż stóp, wykonywanie opatrunków, doradzanie w wyborze ortezy, a w szczególnych przypadkach nawet obcinanie paznokci. Zajmuje się również doradztwem oraz udziela porad w zakresie właściwej pielęgnacji, jak i profilaktyki.

Jak jeszcze może pomóc podolog?

Poza wspomnianymi wyżej przypadłościami oraz zabiegami czysto pielęgnacyjnymi, każdy podolog przyjmuje pacjentów cierpiących z powodu pękających oraz suchych pięt, które są nie tylko nieestetyczne, ale też powodują ból czy też są objawem innych chorób. Najczęstszą jednak tego przyczyną jest fakt, że skóra na piętach jest stosunkowo grubsza niż ta znajdująca się na innych partiach ciała. W porównaniu do innych miejsc jest również bardziej narażona na rogowacenie oraz wysuszenie, przez co właśnie powstaje problem suchych oraz pękających pięt. Następną przypadłością, z którą należy zgłosić się do podologa, to zlokalizowane na piętach brodawki, które charakteryzuje żółta lub zielona barwa. Za ich powstawanie odpowiadają dostające się do ciała wirusy HPV. Szybka reakcja w tym przypadku jest kluczowa, ponieważ brodawki mogą się rozprzestrzenić na inne partie, zdrowej skóry. Kolejną popularną dolegliwością, która zdarzyła się większości z nas, są odciski. W ten sposób określamy zgrubiałe i zrogowaciałe zmiany, które powstają na stopie (i nie tylko) https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/usuwanie-odciskow/. Występują na skutek obtarć, a wcześniej ucisku, który wynika najczęściej z nieprawidłowo dobranych lub za ciasnych butów. Wiele osób lekceważy odciski i próbuje sobie z nimi radzić samodzielnie, lecz w wielu przypadkach stają się przyczyną tak dotkliwego bólu, że konieczna jest wizyta u podologa w Warszawie.

Podolog – zestaw badań

Każde badanie podologiczne zaczyna się od szczegółowego wywiadu, w którym mogą się pojawić pytania o prowadzony tryb życia lub przebyte kontuzje. Czasami jest podstawowym i jedynym czynnikiem, który pozwala określić przyczynę problemów. Kiedy nie wystarcza dochodzi do badania podobaroskopem. To urządzenie, którego elementy podłączone są z komputerem, Tym elementem jest mapa, na której staje pacjent. Służy do wykonania zdjęcia stopy http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/. W pierwszej części badania sprawdza się rozmieszczenie ciężaru ciała na każdą ze stóp oraz pozwala ustalić środek ciężkości. W porównaniu do pierwszego – statycznego, drugi jest dynamiczny i określa jak zachowuje się stopa w ruchu. Jak wygląda chód pacjenta oraz w  jaki sposób układne są stopy. Ostatnią częścią jest badanie manualne. Podolog sprawdza ruchomość stawów, a także miednicę. W ten sposób próbuje również określić ewentualne zaburzenia w obrębie układu mięśniowego. Na podstawie uzyskanych wyników specjalista jest w stanie określić kierunek leczenia oraz potrzebę inwestowania we wkładki do butów.

Aby mieć piękne stopy, należy nie tylko dbać o ich wygląd, ale przede wszystkim zdrowie oraz wybór odpowiedniego obuwia. Względy estetyczne są zawsze drugorzędne, biorąc pod uwagę ich zdrowie oraz komfort.

Comments are closed.