Historia bongo

Historia bongo

Popularne bongo są niczym innym jak rodzajem fajki wodnej przeznaczonej do palenia tytoniu oraz substancji pochodnych. Jego działanie oparte jest na filtrze godny, stąd też jego charakterystyczna budowa i kształt. Pierwsze bonga powstały w Azji i Afryce. Służyły one do obrzędów religijnych, palenia w nich ziół powodujących halucynacje. Początkowo były one wykonywane z rogów zwierząt i ceramiki. Obecnie w sklepach z bongo można znaleźć wiele modeli wykonanych z najróżniejszych materiałów. W zależności od potrzeb może być to drewno, szkło, ceramika, tworzywa sztuczne, lub połączenia w dowolnej konfiguracji tych rodzai materiałów.

Jak palić fajkę wodną?

Bonga a niezwykle popularne w krajach arabskich, z paleniem ich wiążą się tam całe rytuały, nie znajdziemy tam tradycyjnych sklepów z bongo. Łatwiej dostanie się je na lokalnych targowiskach. Każdy, kto chociaż raz był chociażby w Turcji, na myśl o tym kraju przywołuje zapach automatycznej Suszy pachnącej owocami cytrusowymi lub jabłkami. W każdy kraju panują inne obyczaje związane z paleniem bonga. Jednak wszystkie kraje łączy jedna myśl przewodnia „ zero pośpiechu”, nawet w krajach europejskich palenie bonga wiąże się z pewnymi rytuałami i brakiem pośpiechu. Wynika to być może z tego, że bongo powoduje mistyczną atmosferę, trochę oderwaną od rzeczywistości, pozwala zatopić się wraz z dymem we własnym wnętrzu i myślach. Przez co cały proces powinien odbywa c się wedle ściśle określonych reguł. Po pierwsze węgielki powinny być naturalne. Najlepiej wykonanie ze skorupki kokosa lub innego orzecha. Przy rozpalaniu bonga nie spieszymy się pozwalamy rozgrzanym węglem podgrzać zioła i wytworzyć im dym.

Jednym z bardziej popularnych przekonań wynikających z kulturowego źródła palenia bonga jest nie stawianie go na stole. Wiedza to nawet sprzedawcy w sklepach z bongo, dlatego w takich miejscach, często można spotkać fajki rozstawione na podłogach. Według wierzeń stawianie fajki na stole może doprowadzić do kłótni, jednak oprócz tego aspektu istnieje jeszcze bardziej realne wyjaśnienie. Jeśli bongo będzie wyżej od nas można w łatwy sposób przeoczyć to, że węgle już się spaliły i zaczynają psuć smak dymu.

Kraje, z których chodzi bongo, mają swoje zasady, które jeśli chcemy poczuć klimat warto przestrzegać. Dla przykładu w Turcji, nie jest mile widziane odpalanie papierosa od bongo, lub dmuchanie dymem w twarz współtowarzyszom. W krajach arabskich, niedozwolone jest palenie fajki lewą ręką, gdyż jest ona tam uznawana za nieczystą. Nie taktowne okazuje się także podawanie fajki z rąk do rąk. Przekazując ustnik, należy położyć go na stole, tak, aby następna osoba mogła po niego swobodnie sięgnąć. Dodawanie tytoniu zapachowego, to także faux pa w niepisanym kodeksie bongo.

Budowa bongo.

W sklepach z bongo, można spotach, przeróżne modele, od tych najprostszych, po te najbardziej rozbudowane, jednak jest jedna kwestia, która łączy te wszystkie bonga. Budowa. Niezależnie od przeznaczenia, i walorów estetycznych wszystkie są one zbudowane w ten sam sposób. Zaczynając od dołu:

Dzban– jest to pojemnik na wodę, która ochładza i filtruje dym.

Sprzęgło– otwór w ścianie dzbana, do którego poziomu należy dolewać wody. Poprzez zakrywanie go palcem w trakcie palenia, wytwarzane jest podciśnienie.

Cybuch– Miejsce dedykowane na susz, ma kształt małej miseczki. Jej dolna dziurkowana część zamoczona jest w wodzie, i odprowadza dym do dzbana.

Komora– to tutaj gromadzi się dym, który następnie jest wdychany. Ten element nadaje całości charakterystycznych właściwości, pozwala zaciągać dym wprost do płuc.

Ustnik – otwór, przez który zaciągany jest dym, poprzez przyłożenie do niego ust.

Jak kupić dobre bongo?

Stojąc przed zakupem bonga, warto poszukać sprawdzonego sklepu z bongo, gdzie asortyment będzie zróżnicowany i szeroki, a obsługa rzetelna i dobrze zorientowana w posiadanym towarze. Fachowe doradztwo zwłaszcza dla osób początkujących z bongo to klucz do zadowolenia i udanych zakupów. Sklepy z bonga łatwiej znaleźć w Internecie, jednak z odrobiną chęci można je znaleźć w większych miastach bez większego problemu. Jeśli nie chcemy się zdecydować na zakup nowego bongo, warto odwiedzić lombardy, które roją się od takiego sprzętu i są kopalnią naprawdę ciekawych modeli w przystępnych cenach. Przywożąc bongo z wakacji, warto w trakcie dokonywania zakupy zorientować się czy nie Jest ono wykonane z materiału, który nie przejdzie kontroli celnej na lotnisku. Na przykład unikatowego rodzaju drewna czy kości, lub skóry, ponieważ taki zakup zostanie automatycznie skonfiskowany na lotnisku, a osoba posiadająca go może mieć niemałe problemy. Najbardziej sprawdzonym miejscem są autoryzowane sklepy z profesjonalną obsługą, która jest w stanie powiedzieć nam coś więcej niż tylko nazwy dostępnych modeli. Warto szukać takich miejsc, gdzie stacjonarnie będzie można obejrzeć lub nawet dotknąć bongo. Sklepy z bongo to idealne miejsca na zapoznanie się z szeroka oferta tych produktów.

Comments are closed.