Podolog Szczecin

Podolog Szczecin

Podolog Szczecin jest specjalistą w zakresie chorób i dolegliwości związanych ze stopami. Jego zakres działania to diagnostyka i leczenie schorzeń, takich jak stopa cukrzycowa czy grzybica, ale także pielęgnacja lub regeneracja popękanych pięt czy uszkodzonych płytek paznokciowych. Kim jest prawdziwy podiatra? Jaki zabieg wykonuje i czy warto go odwiedzić?

Podiatra w Szczecinie – co to za specjalista?

Choć zawodowa definicja podiatry może sugerować, że jest to osoba z badaniami medycznymi, należy podkreślić, że podiatra zdecydowanie nie jest lekarzem. Ale oczywiście musi mieć wiedzę z różnych dziedzin medycyny, takich jak reumatologia, cukrzyca czy dermatologia i pracować z kompetentnymi specjalistami.

W naszym kraju nie ma konkretnych kwalifikacji do zawodu podiatry. Dlatego trudno jest zidentyfikować ekspertów o odpowiednich kompetencjach. Jedną z potencjalnych ścieżek kariery, która dostarcza wiedzy nie tylko o stopach, ale także o ich pielęgnacji, jest pielęgnacja. Pogłębiaj swoją wiedzę z zakresu podologii na konferencjach branżowych, weź udział w odpowiednim szkoleniu i nie tylko, z pewnością na wydarzeniu profesjonalnego i oddanego podiatry.

Podolog Szczecin – jakie badania może wykonać podiatra i jaki jest ich przebieg?

Wywiad przeprowadzany jest na początku każdej konsultacji z podiatrą. Zbierz informacje o wcześniejszym urazie, podatności i czynnikach (np. cukrzyca lub predyspozycje genetyczne) oraz stylu życia lub funkcji. Podiatra musi również obejrzeć stopę i ocenić ewentualne zmiany.

W razie potrzeby podiatra może:

  • Test na subaroskopie – Test wykonywany na dedykowanej podkładce podłączonej do komputera. Pozwala na wizualną i kompleksową ocenę stanu stopy. Takie badanie zostało przeprowadzone w dwóch częściach. Pierwszym będą testy statyczne, czyli proste w miejscu. Dzięki niemu podiatrzy mają możliwość wykrycia wad stóp. Z drugiej strony, część dynamiczna będzie miała na celu ocenę wzorców chodzenia. Przeanalizuj cały ruch stopy, od momentu uniesienia stóp do momentu wepchnięcia ich w ziemię. W efekcie eksperci oceniają poprawność chodu, jego zachowanie we wszystkich jego fazach i wykrywają nieprawidłowości.
  • Footoskopia – Odbywa się to po każdej diagnozie komputerowej. Pacjent musi stanąć na lusterku nożnym z umieszczonym pod nim lusterkiem. Takie badania mogą określić kształt i wklęsłość stóp, niezależnie od tego, czy są one prawidłowo skonstruowane, czy odwrotnie. Podoskopia może być również dynamiczna, czyli może być wykonywana w ruchu. Podiatra może wtedy zdecydować, jak zachowuje się stopa podczas ruchu.
  • Test pantografu – Jego celem jest przede wszystkim ocena nacisku wywieranego przez stopę. Test wykonywany jest nie tylko w formie statycznej, ale również dynamicznej, dzięki czemu możliwa jest analiza stresu podczas odpoczynku i ćwiczeń. Test polega na pozostawieniu śladów na papierze. Dzięki temu eksperci mogą zyskać wgląd w kształt, długość, szerokość, a co najważniejsze – gdzie doświadczamy największego naprężenia.

Co robi podiatra w Szczecinie?

Podolog Szczecin
Podolog Szczecin

Stopy są podatne na różne schorzenia. Dlatego do poradni podologicznych trafiają nie tylko osoby z cukrzycą, ale także osoby zmagające się z reumatyzmem czy stanami zapalnymi stóp.

Podiatra w Szczecinie https://spondylus-podologia.pl/ może również usunąć odciski i wszelkie narośle na skórze stóp. Odbudowuje również płytkę paznokcia, regeneruje popękane pięty i leczy choroby grzybicze. Dzięki takim specjalistom możemy śmiało wykorzystywać również preparaty lecznicze do pedicure. Niektóre salony oferują również masaże stóp. Warto również odwiedzić podiatrę, aby wybrać odpowiedni sposób pielęgnacji i profilaktyki skóry stóp.

Jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się podiatrzy, jest grzybica stóp i paznokci. Grzybica jest zdecydowanie najczęstszą infekcją paznokci i stóp. Bezpośrednią przyczyną są zwykle dermatofity. Te patogeny mogą rozkładać keratynę, najważniejszy składnik naszych paznokci.

Dlatego najbardziej oczywistymi objawami infekcji w obrębie płytki paznokcia będą:

      • zmiany kolorów,
      • kruchość,
      • słabość.

Dodatkowo grzybica paznokci i grzybica stóp wiążą się z nieprzyjemnymi zapachami. Infekcja jest zaraźliwa, a grzyby rozprzestrzeniają się zazwyczaj poprzez wypożyczenie ręczników lub obuwia. Chorobę pleśniową możemy również łatwo dostać na basenach. Może się również rozwijać z powodu nieodpowiedniej higieny. Najlepsze warunki do rozwoju grzybów to wysoka temperatura i wilgotność, dlatego należy ich unikać. Główną metodą leczenia grzybicy jest przede wszystkim miejscowe stosowanie odpowiednich fungicydów, dostępnych w aptekach.

Comments are closed.