Co to jest rehabilitacja neurologiczna?

Co to jest rehabilitacja neurologiczna?

Pojęcie rehabilitacji jest znane zdecydowanej większości z nas. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją naprawdę różne rodzaje rehabilitacji. Można wyróżnić nie tylko rehabilitację manualną, ale również kardiologiczną. Warto również zaznaczyć, że wielu osobom potrzebna jest rehabilitacja neurologiczna. Czym ona właściwie jest i dla kogo jest zarezerwowana?

Co to jest rehabilitacja neurologiczna?Rehabilitacja neurologiczna – podstawowe informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, nie każdy wie czym jest rehabilitacja https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia-koszalin/ neurologiczna i kto powinien z niej skorzystać. Tymczasem to nic innego jak działania mające na celu poprawę funkcjonowania pacjentów neurologicznych. Trzeba zaznaczyć, że deficyty neurologiczne mogą być problemami naprawdę różnego rodzaju. Ciężko byłoby więc wyczerpać temat schorzeń neurologicznych wymagających rehabilitowania. Warto mieć świadomość tego, że pod pojęciem rehabilitacji neurologicznej kryją się naprawdę różnego rodzaju działania. Chorzy mogą wymagać pomocy fizjoterapeuty, ale również logopedy. Po niektórych schorzeniach czy zabiegach neurologicznych uszkodzeniu mogą bowiem ulec ośrodki odpowiedzialne za mowę. Nierzadko choremu nieodzowna jest pomoc psychologiczna lub psychoterapeutyczna. Radzenie sobie w nowej, trudnej rzeczywistości po chorobie nie jest bowiem łatwe. Należy mieć świadomość tego, że rehabilitacja neurologiczna jest procesem. Co więcej, jest to proces żmudny i wymagający motywacji. Dobry rehabilitant http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/ na pewno będzie motywował chorego, ale sam chory również musi chcieć działać. W przeciwnym bowiem razie mowy o efektywnym leczeniu być niestety nie może i warto mieć tego świadomość. Należy także mieć na uwadze to, że rehabilitacja nie zawsze zapewnia powrót do pełnej sprawności. Nierzadko możliwe jest jedynie poprawienie funkcjonowania pacjenta. Nadal jest to jednak cel, do którego naprawdę warto dążyć. Ponadto, doskonale byłoby mieć na uwadze to, że raz zdobyte efekty nie są dane raz na zawsze. Należy stale się rehabilitować, aby ich nie stracić. Jest to bardzo ważne, choć wielu pacjentów o tym zapomina. 

Dla kogo rehabilitacja neurologiczna?

Jak już wspomniano powyżej, rehabilitacja neurologiczna jest zarezerwowana dla naprawdę wielu osób. Przede wszystkim, wskazaniem do podjęcia tego typu terapii będzie przebyty udar. Rehabilitacji neurologicznej wymagać będą także osoby, które przeszły operacje, na przykład guzów mózgu. Ponadto, z rehabilitacji powinny korzystać osoby z zespołem Downa. Jest ona wskazana także wszystkim tym, którzy doświadczają polineuropatii. Ma to miejsce chociażby w przypadku zaawansowanej cukrzycy typu drugiego. Wreszcie, wskazaniami do podjęcia rehabilitacji neurologicznej będą zanik mięśni oraz stwardnienie rozsiane. Nie oznacza to jednak, że w każdym ze schorzeń rehabilitacja będzie wyglądała tak samo. Każde schorzenie jest inne i u każdego człowieka może przebiegać w inny sposób. Zawsze należy więc podchodzić do rehabilitacji w sposób indywidualny. To co u jednego pacjenta może zadziałać, nie zawsze pomoże drugiemu. Ważne jest także to, aby w żaden sposób pacjentowi nie szkodzić. Jeżeli istnieje jakieś ryzyko pogorszenia sprawności pacjenta, należy zastanowić się nad doborem innych metod terapii. Poza tym, warto mieć świadomość tego, że rehabilitacja neurologiczna przebiega etapowo. Można tu wyróżnić przede wszystkim fazę wczesną oraz fazę przewlekłą. Każda z tych faz przebiega w nieco inny sposób. 

Co jeszcze należy wiedzieć o rehabilitacji neurologicznej?

Aby rehabilitacja medyczna http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/kontakt/ była skuteczna, musi być procesem ciągłym i systematycznym. Jednorazowe wykonanie zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeń na niewiele się bowiem zda. Najlepiej byłoby więc od samego początku pamiętać o regularności. Warto także pamiętać, że rehabilitacja może być dostępna zarówno prywatnie jak i w ramach NFZ. Co ważne, rehabilitacja prowadzona w ramach NFZ wcale nie musi być jakościowo gorsza. Nierzadko pacjenci otrzymują dostęp do rehabilitacji jeszcze w szpitalu. Potem bardzo często przenoszeni są na tak zwany oddział rehabilitacyjny, na którym kontynuują terapię. Czasami jednak to nie wystarcza i konieczna jest dalsza praca. Wówczas warto zdecydować się na rehabilitację w trybie ambulatoryjnym. Można zapisać się na nią w przychodni, a także w gabinecie prywatnym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że prywatna rehabilitacja powiązana będzie z pewnymi kosztami, na które nie każdego stać. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż rehabilitacja neurologiczna może mieć naprawdę różne efekty. Czasami, mimo wysiłków chorego, ćwiczenia nie poprawiają jego sprawności. Wówczas należy rozważyć zmianę specjalisty. Jeżeli chcemy znaleźć kogoś naprawdę dobrego, warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów. Im większa liczba pozytywnych opinii o danym specjaliście, tym większe szanse na to, że uzyskamy fachową pomoc. Lepiej byłoby zaś unikać gabinetów fizjoterapeutycznych owianych złą sławą. Uzyskanie pomocy w takich miejscach może bowiem nie być możliwe. Podstawową zasadą leczenia jest zaś to, aby przede wszystkim nie szkodzić. 

Comments are closed.