Prywatny detektyw – jakie usługi oferuje

Prywatny detektyw – jakie usługi oferuje

Prywatny detektyw – jakie usługi oferuje – prywatny detektyw to postać, która bardzo często pojawia się w różnych filmach, serialach czy książkach. Jest to dość lubiany bohater, który rozwiązuje skomplikowane, kryminalne zagadki. Posiada on szereg ciekawych sprzętów, które pomagają mu w pracy, kiedy działania policji zawodzą. Jednak czym tak naprawdę zajmuje się prywatny detektyw? Jakie sprawy rozwiązuje?

Kim jest prywatny detektyw?

Prywatny detektyw - jakie usługi oferuje
Prywatny detektyw – jakie usługi oferuje

W Polsce zawód prywatnego detektywa, reguluje Ustawa o usługach detektywistycznych z 2001 roku. Jest ona bardzo restrykcyjna i zgodnie z nią, prywatny detektyw, nie ma praktycznie żadnych dodatkowych uprawnień, niż inni ludzie. Przepisy mówią, że może on przetwarzać dane osobowe, które zostały pozyskane bez zgody oraz uzyskiwać informacje od: osób fizycznych, instytucji, przedsiębiorstw oraz innych organów administracji rządowej. 

Ponadto zgodnie z ustawą, prywatny śledczy ma wiele obowiązków. Przede wszystkim musi w swojej pracy kierować się zasadami etyki, nie może korzystać z metod, które są dedykowane służbą mundurowym, z każdym klientem muszą spisać umowę, a po zakończeniu sprawy musi wykonać stosowny raport. Podczas wykonywania swojej pracy, detektyw musi nosić przy sobie licencję i w razie żądania pokazać ją każdemu. 

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Do agencji detektywistycznej, można się zgłosić z przeróżnymi sprawami. Wielu pomyśli, że prywatny detektyw rozwiązuje skomplikowane sprawy kryminalne, nierozwiązane zagadki z przeszłości, czy zabójstwa. Jednak tak naprawdę, jest to absolutny margines zleceń, jakie realizują śledczy. Najczęściej zajmują się oni wszelkimi kwestiami związanymi z małżeństwem. Detektywi na zlecenie jednego z małżonków, mogą śledzić drugą połówkę, aby sprawdzić, czy jest ona wierna i uczciwa. Często ma to znaczenie w przypadku konieczności przeprowadzenia rozwodu, czy podziału majątku. 

Ponadto usługi, które bardzo często realizuje prywatny detektyw, mają związek z oszustwami ubezpieczeniowymi. Duże firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe, bardzo często zatrudniają śledczych, aby ustalili, czy żaden klient nie sfingował swojego wypadku i nie próbował w jakiś sposób naciągnąć ubezpieczyciela na odszkodowanie. 

Warto także wspomnieć, że z usług prywatnego detektywa, klienci korzystają, aby odnaleźć zaginione lub skradzione mienie, ustalić czy ich wspólnik w interesach jest uczciwy i nie kombinuje czegoś za plecami. Śledząc doniesienia mediów, można wywnioskować, że śledczy są także angażowany w sprawy zaginięć, aby wspomóc działanie policji. Często jednak, detektyw realizuje sprawy, które są mniej poważne i nie przeznaczone dla policji. Tylko mały ułamek zleceń, dotyczy wspomożenia pracy mundurowych. 

Jak pracuje prywatny śledczy?

Prywatny detektyw, może mieć bardzo wiele najróżniejszych obowiązków. Niektórzy śledczy, mają swoje specjalizacje, tzn. zajmują się tylko sprawami o określonym charakterze. Jednak realizując większość zleceń, detektyw działa bardzo podobnie. Przede wszystkim omawia on daną sprawę ze swoim klientem. Dopytuje o wszystkie szczegóły, aby zgromadzić jak najwięcej informacji. Na tym etapie określa on także, czy sprawa jest etyczna i legalna i czy w ogóle możliwe jest podjęcie się niej. Następnie ma miejsce analiza uzyskanych faktów i danych oraz planowanie działań. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ podejście do rozwiązania każdej sprawy, musi być bardzo przemyślane. Kiedy śledczy uporządkował już wszystkie fakty i wie jakie działania powinien podjąć, przystępuje do dochodzenia, w trakcie którego gromadzi dowody. Jednak, aby coś co ustali mogło być potem wykorzystane w sądzie, powinien on postępować w sposób legalny. W niektórych wypadkach, klienci są tak zdesperowani i tak bardzo chcą poznać prawdę, że śledczy nagina trochę procedury. Dochodzenie może przebiegać na różne sposoby np. może to być obserwacja, rozmowy ze świadkami, czytanie treści różnych dokumentów itp. Po zgromadzeniu dowodów, następuje ich dokładna analiza, która pozwoli wyciągnąć wnioski. W trakcie pracy, prywatny śledczy na bieżąco informuje swojego klienta o wszystkich postępach w sprawie, a na koniec sporządza dokładny raport. 

Każdy detektyw uzyskuje informacje i dowody w sprawie, korzystając z wielu źródeł. Działa on niezwykle dyskretnie, tak aby nikt nie zorientował się kim jest i jaki jest cel jego pracy. Proces rozwikłania danej sprawy, może być bardzo długi i skomplikowany. Oprócz rejestracji i rozmów z różnymi ludźmi, wykorzystuje on także m.in. rejestry podatkowe, akty sądowe i akty urzędowe (rodzenia, ślubu, zgonu), zezwolenia i dokumentację dotyczącą prowadzenia własnej działalności itp. 

Decydując się na skorzystanie z usług prywatnego detektywa, warto sprawdzić czy śledczy posiada wszystkie potrzebne zezwolenia i licencje. Dobrze jest także, sprawdzić opinie o danej agencji, wystawione przez innych klientów. Dzięki temu, można mieć pewność, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane w sposób profesjonalny i rzetelny. Niektórzy niestety podszywają się pod detektywów i prowadzą nielegalne działalności.

Comments are closed.