Kupujesz nowe mieszkanie? Najpierw sprawdź dewelopera

Kupujesz nowe mieszkanie? Najpierw sprawdź dewelopera

Rosnące zarobki Polaków oraz coraz bardziej przychylne przepisy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup nowe mieszkania na rynku pierwotnym. Taka decyzja jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych decyzji w życiu, każdego człowieka. Dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Gwarancją pewności zakupu, jest tak naprawdę tylko i wyłącznie sprawdzony, zaufany i rzetelny deweloper. Pytanie jednak brzmi jak go wybrać, aby nie okazało się, że pieniądze zostały utopione w błoto, a mieszkania nie zobaczy się na oczy. Na szczęście istnieje kilka kroków, które pozwalają na zorientowanie się na temat opinii danego dewelopera oraz jego działań na rynku nieruchomości. dlatego, jeśli masz już wybrane mieszkanie, warto zainteresować się kim tak naprawdę jest jego wykonawca.

Dowiedz się jak długo działa deweloper na rynku

Staż dewelopera jest bardzo ważną kwestią. Im dłużej jest on obecny w branży nieruchomości, tym lepiej. Oznacza to, że doskonale radzi on sobie w zmieniającym się otoczeniu i prawdopodobnie nie jedne trudności ma już za sobą. Jeśli dalej jest na rynku świadczy to o jego dużym doświadczeniu, które z pewnością wpływa na jakość wykonania mieszkania, a także obsługę i podejście do klienta. Korzystanie z nowych na rynku deweloperów jest bardzo ryzykowne, tak naprawdę nikt nie ma co do nich pewności czy być może ich inwestycja nie okaże się nietrafiona, a przyszli nabywcy zostaną z niczym lub co gorsza źle wykonanymi lokalami, które nie będą spełniały ich oczekiwań, za które de facto już zapłacili.

Sprawdź historię dewelopera

Dziwnów-apartamenty-na-sprzedażKolejnym sposobem na wybór dobrego dewelopera jest sprawdzenie jego poprzednich inwestycji, pod względem wykonania, ale także zróżnicowania. Jeśli ma on już na koncie kilka lub kilkanaście ukończonych z sukcesem inwestycji, szanse na to, że ta, w którą zainwestujesz swoje pieniądze, będzie także udana, są bardzo duże. Jeśli masz możliwość, przejdź się do danych budynków, wejdź na klatkę schodową, zobacz jak zostały one wykończone i jak wyglądają na przykład po kilku latach od oddania do użytku. To kolejna ważna informacja, która daje Ci rzetelną wiadomość na temat trwałości stawianych przez danego dewelopera nieruchomości.

Poszukaj opinii w internecie

na temat deweloperów w internecie można znaleźć naprawdę wiele informacji, które często pochodzą od samych klientów. Opinie, wszelkiego rodzaju uwagi i tym podobne, zawsze pozwalają uzyskać ogląd sytuacji. Warto jednak pamiętać o tym, że w internecie każdy jest anonimowy, także konkurencja. Dlatego nie należy do końca wierzyć wszystkim negatywnym komentarzom. Ciekawym sposobem jest wystosowanie zapytania na lokalnym forum na temat danego dewelopera. Często wiele osób chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi właśnie z zakupem mieszkań. Warto także popytać wśród znajomych i rodziny, może akurat ktoś z nich niedawno kupował mieszkanie na rynku pierwotnym i może nam polecić dobrego dewelopera.

Sprawdź finanse

Wiele firm deweloperskich działa na giełdzie, w tej sytuacji możesz w łatwy sposób sprawdzić, jak sobie ona radzi pod względem finansowym w ostatnim czasie. Jeśli jednak nie znajdujesz swojego dewelopera tam, spróbuj poprosić go w mailu o sprawozdanie finansowe, na przykład za ostatnie trzy lata. Renomowane i szanujące się firmy deweloperskie nie powinny mieć problemy z udostępnianiem takich danych. Jeśli jednak napotkasz się z oporem, warto wziąć pod uwagę, że może dany deweloper ma coś do ukrycia, dlatego nie chce przesłać nam stosowanych dokumentów. Informacje finansowe uzyskane na temat danego dewelopera pozwalają ocenić jego kondycję na rynku nieruchomości. Jeśli na giełdzie notuje in spadki, warto przemyśleć zakup mieszkania u niego, gdyż może się okazać, że nie najlepiej radzi on sobie w ostatnim czasie, co wiąże się z dużym ryzykiem dla Ciebie i Twoich pieniędzy.

Zobacz również:

Zainteresuj się nagrodami i wyróżnieniami

Dobrze działająca firma deweloperska może pochwalić się nagrodami, na przykład przyznawanym przez Polski Związek Pracodawców budownictwa. Takie wyróżnienia, świadczą o doświadczeniu danego dewelopera oraz jego dobrej sytuacji finansowej. Wyróżnienia na rynku lokalnym, to także bardzo ważna informacja, która pozwala ocenić to, czy dany deweloper jest po prostu dobry w tym, co robi.

Wszystkie powyższe porady wymagają nieco zaangażowania i czasu, jednak pominięcie ich może okazać się bardzo ryzykowne w skutkach. W końcu mieszkania nie kupuje się codziennie, także nie kosztuje ono tyle, co para nowych butów, które w razie złej jakości można wyrzucić bez żalu na śmieci. Dlatego tak ważne jest rzetelne przygotowanie się i poszukiwanie naprawdę dobrego dewelopera, a kiedy już się go znajdzie zdecydowanie się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym właśnie u niego. Nawet jeśli cena jego mieszkań jest nieco wyższa niż w przypadku innych firm, warto postawić właśnie na niego, gdyż, koszty ewentualnych napraw w mieszkaniach lub opóźnień oddania nieruchomości, mogą kosztować nas o wiele więcej pieniędzy, jak i nerwów w niedalekiej przyszłości.

Comments are closed.