Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak wielką popularnością cieszą się domy drewniane?

Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak wielką popularnością cieszą się domy drewniane?

Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak wielką popularnością cieszą się domy drewniane? Kultura budowy domów zależy od wielu czynników i nie prezentuje się tak samo w każdym miejscu świata. W Polsce przede wszystkim stawia się na murowane i stabilne konstrukcje, które będą służyć na lata. W naszym kraju domy często traktowane są jako stałe miejsce zamieszkania, które będzie z nami przez znaczącą część życia, a czasem nawet do jego końca. Nie w każdym kraju podejście musi być jednak takie jak u nas. Ten aspekt jest szczególnie ciekawy w kontekście Stanów Zjednoczonych.

Tam kultura budownictwa zmierza w innym kierunku i tym samym powstają inne domy. Nie są one tak długotrwałe w szczególnie trudnych warunkach występowania tornad, a jednak reprezentują wiele zalet. Z tego powodu nieraz również w Polsce implementujemy to rozwiązanie. Budowa domów z drewna w Stanach Zjednoczonych ma długą tradycję. Z jakiego powodu jednak wybiera się właśnie to rozwiązanie?

Budownictwo w Stanach Zjednoczonych

W USA budowa domów drewnianych należy do standardów, które są powszechnie wykorzystywane na terenie całego kraju. Naturalnie rodzi się pytanie, czy w każdym miejscu tak ogromnego państwa panują do tego odpowiednie warunki. Nie jest to tak oczywiste. W USA znajduje się tzw. Aleja Tornad, czyli obszar, na którym częściej niż w innych miejscach występują tornada. Teksas, Oklahoma czy Nebraska to tylko przykładowe stany, które pokrywają się terenem z tym obszarem. Okazuje się jednak, że tam również często wykorzystuje się domy HBE, czyli powstające przy wykorzystaniu drewna klejonego warstwowo.

Dlaczego takie budownictwo w USA?

Automatycznie pojawia się pytanie odnośnie tej formy. Dlaczego akurat takie budownictwo występuje w tak potężnym pańskie, jakim są Stany Zjednoczone. Wynika to z kilku aspektów. Po pierwsze warto uwzględnić samą kwestię podejścia. O ile Polacy traktują dom jako azyl, który będzie z nimi związany do końca życia, podejście Amerykanów jest odmienne. Po drugie wynika to z wielu zalet tego rozwiązania. Dom z drewna klejonego to szybkość realizacji, obniżone koszty, wysoka izolacyjność cieplna i znacznie więcej. Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.

Podejście Amerykanów do domu

Oczywiście zawsze istnieją rozbieżności, ponieważ mentalność całego narodu to zawsze jest mocne uproszczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że Amerykanie często traktują swój dom jako tymczasowe miejsce zamieszkania. Obniżone przywiązanie do danego miejsca ma oczywiście szereg wad i zalet i mogłoby być tematem innego artykułu. Podchodząc jednak do tematu na pewną odległość, należy wskazać, że Amerykanie nie tylko często budują domy, ale również kupują i sprzedają. Rynek jest bardziej elastyczny i pojawia się w nim więcej transakcji.

Ponadto nie występuje tradycja domów wielopokoleniowych. Młodzi ludzie w wielu przypadkach najszybciej jak jest to możliwe, próbują zbudować (lub kupić) własny dom. Jest to łatwiejsze niż w Polsce nie tylko ze względu na stosunkowo wyższe zarobki, ale również ceny domów z drewna klejonego są niższe w porównaniu z budownictwem murowanym. W Stanach Zjednoczonych te rozbieżności są jeszcze wyraźniejsze niż ma to miejsce w Polsce.

Zalety domów w USA

Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak wielką popularnością cieszą się domy drewniane?
Dlaczego w Stanach Zjednoczonych tak wielką popularnością cieszą się domy drewniane?

Tytuł tego akapitu jest nieco przewrotny, ponieważ w praktyce sprowadza się do domów wykonanych najczęściej w technologii HBE. Po pierwsze jest to tanie rozwiązanie niż ma to miejsce w przypadku ciężkich murowanych konstrukcji, które również są mocno materiałochłonne. Niższe ceny to również większa dynamika rynku.

Po drugie ważna jest szybkość realizacji całego przedsięwzięcia. W Polsce budowa trwa nieraz kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. W USA takie podejście byłoby potraktowane z przymrużeniem oka, ponieważ tam domy powstają nieraz w ciągu kilku tygodni.

Po trzecie sama estetyka tego rozwiązania jest mocno wpisana w kulturę USA. Innymi słowy, masywny dom z cegły byłby w większości kraju raczej abstrakcyjnym tworem niż czymś, co przyjeżdża się podziwiać. Po czwarte domy drewniane są łatwiejsze w utrzymaniu tzn. łatwiej wykonywać różnego rodzaju naprawy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku murowanych konstrukcji uszczerbki często pojawiają się po wielu latach.

Domy drewniane charakteryzują się jednak dużą wytrzymałością, gdy zestawimy ją razem z kosztami całego przedsięwzięcia. Ponadto domy z drewna klejonego mają lepsze parametry cieplne niż mogłoby się to wydawać osobom, które nie znają tego tematu.

W skrócie o budownictwie w Stanach Zjednoczonych

W ramach tego akapitu przedstawimy w skrócie informacje na temat drewnianego budownictwa w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego jest ono tam tak powszechne? Wynika to z wielu czynników. Pierwszym z nich jest kwestia samej mentalności. W naszym kraju dom traktowany jest najczęściej jako miejsce, w którym spędzimy całe życie. Jest to naturalnie ze sobą powiązane. Dom powinien stanowić pewien port, do którego zawsze ostatecznie się wraca. W USA podejście jest znacząco inne. Tam dom stanowi przede wszystkim miejsce, gdzie przez pewien czas swojego życia spędza się czas.

Drewniane budynki traktowane są jako miejsca tymczasowe. Tym samym korzysta się z rozwiązań, które są tańsze i szybsze w realizacji. To z kolei znacząco napędza rynek nieruchomości. Ponadto same domy drewniane wyróżniają się znaczną liczbą zalet, które często nawet nie są znane w Polsce. To nie tylko niskie koszty i szybkość realizacji, ale również niezłe parametry cieplne, specyficzna estetyka, łatwość przebudowy, korzystny mikroklimat i znacznie więcej.

Comments are closed.