Klimatyzacja w mieszkaniu i w sklepie – czym się różnią?

Klimatyzacja w mieszkaniu i w sklepie – czym się różnią?

Klimat się zmienił, lato jest coraz dłuższe i upalne, mury budynków w ciągu dnia nagrzewają się tak silnie, że w nocy nie tylko nie czuć ożywczego chłodu, ale wręcz rozgrzane cegły oddają ciepło skumulowane za dnia. Dla wielu ludzi ulgą jest wycieczka do centrum handlowego i nie atrakcyjne wyprzedaże są w tych przypadkach siłą sprawczą, lecz przyjemny chłód pomieszczeń i korytarzy sklepowych. Coraz więcej osób zastanawia się, a wiele decyduje na zainstalowanie klimatyzacji w domu. Właściciele lokali usługowych lub sklepów nie mają wręcz wyjścia – brak klimatyzacji odstraszy potencjalnych klientów, więc ich wyborem nie jest – czy instalować w sklepie klimatyzację, lecz na jaką się zdecydować.

Klimatyzatory domowe – który wybrać?

Właściciele mieszkań i domów mają 3 rodzaje klimatyzacji do wyboru:

  • Klimatyzatory przenośne są wygodne, ponieważ można je stawiać w dowolnym pomieszczeniu, w którym jest okno. To warunek konieczny, ponieważ przez okno należy wysunąć plastikową rurę, która odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz. Ten rodzaj klimatyzatorów jest również bardzo prosty w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga dodatkowego montażu na ścianie. Wady to stosunkowo niska wydajność oraz hałaśliwość. Trudno w nocy spać przy huczącym klimatyzatorze, a sąsiedzi mogą również zgłaszać pretensje.
  • Klimatyzatory typu split są bardzo popularne i chętnie użytkowane w mieszkaniach ze względu na stosunkowo małe koszty. Składają się z dwóch części, każda z nich wymaga montażu. Część wewnętrzna w mieszkaniu na ścianie, a część zewnętrzna na elewacji lub dachu. Czasami części zewnętrzne mogą stać niezależnie na tarasie lub balkonie. Na zewnątrz jest główny agregat, skraplacz wody i parownik, wewnątrz parownik, filtr i wentylator nadmuchowy. Część zewnętrzna powinna być chroniona przed ostrym słońcem lub opadami deszczu i śniegu. W zależności od możliwości konstrukcyjnych i finansowych klimatyzatory wewnętrzne mogą być montowanie na ścianie pod sufitem, na suficie, przy podłodze (podobne do grzejników) oraz kanałowe (rozprowadzane przez przewody wentylacyjne do kilku pomieszczeń).
  • Klimatyzatory multisplit są bardziej zaawansowane technologicznie. Jeden agregat zewnętrzny obsługuje kilka klimatyzatorów wewnętrznych. Wymagają dodatkowego montażu i są stosowane tam, gdzie instalowanie klimatyzacji kanałowej wymagałoby większego remontu. Dodatkowo, chcąc mieć klimatyzację w całym domu, nie ma konieczności umieszczania wielu klimatyzatorów na kilku ścianach elewacji zewnętrznych, co może sprawiać kłopot lub zaburzać estetykę budynku. W każdym pomieszczeniu przy zastosowaniu klimatyzacji multisplit można regulować temperaturę niezależnie od siebie.

Dodatkowym atutem klimatyzacji domowej jest możliwość nie tylko schładzania temperatury pomieszczeń, ale też jego ogrzewania, co ma znaczenie w niektóre chłodne dni lata, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ceny klimatyzatorów domowych zależą od wielu czynników – przede wszystkim energooszczędność oraz poziom hałasu. Najtańsze są stosunkowo głośne klimatyzatory przenośne, najdroższe klimatyzatory typu multisplit oraz montowane w kanałach wentylacyjnych. Klimatyzatory wymagają regularnego czyszczenia lub wymiany filtrów oraz dezynfekcji z kurzu (który obniża jakość pracy) oraz patogenów, które mogą się w nich utrzymywać. Wbrew potocznym poglądom, klimatyzacja nie zastępuje wietrzenia pomieszczeń.

 

Klimatyzacja magazynowa i w sklepach

Klimatyzacja w małych sklepach

W małych sklepach (również w kawiarniach, lokalach usługowych) stosowana jest ta sama klimatyzacja, jaka montowana jest w domach. W niektórych lokalach stawiane są klimatyzatory przenośne, gdy właściciel wynajmowanego lokalu nie wyraża zgody na trwały montaż lub możliwości są ograniczone wymaganiami architekta miasta (budynki stare, zabytkowe).

Klimatyzacja w sklepach wielkopowierzchniowych

Zupełnie inny rodzaj klimatyzacji stosuje się w wielkich sklepach i centrach handlowych. Są one zaplanowane już na etapie projektu i muszą uwzględnić takie parametry, jak przepływ powietrza (a raczej jego brak w takich budynkach) oraz całkowitą niemożność wietrzenia pomieszczeń. Całe systemy nawiewno – wywiewne montuje się w trakcie budowy centrum handlowego lub adaptacji (remontu) magazynu lub innej przestrzeni na jego potrzeby. Klimatyzacja w dużych halach sklepowych wymaga bardzo zaawansowanych technologii. Wiele z nich oferuje jednoczesne wentylowanie, ogrzewanie i chłodzenie (freonem lub wodą lodową). Wentylatory główne są w istocie ogromnymi agregatami, umieszczanymi na dachach budynków lub stanowiących odrębną, wydzieloną część budynków. Poważnym problemem wynajmujących miejsca sklepowe w dużych centrach są wysokie koszty nie tylko energii, lecz również opłaty za konserwację klimatyzatorów oraz ich odkażanie i dezynfekowanie. Najczęściej temperatura powietrza jest taka sama we wszystkich miejscach, chociaż może się nieco różnić w ciągach komunikacyjnych od pomieszczeń handlowych. Różnica między temperaturą powietrza na zewnątrz a wewnątrz latem nie powinna wynosić więcej niż 7 – 8 stopni Celsjusza. Większe różnice oznaczają ryzyko okresowej utraty zdrowia z powodu przeziębienia.

Comments are closed.