Sprzedaż domu, czyli o czym warto pamiętać oraz co podnosi atrakcyjność nieruchomości?

Sprzedaż domu, czyli o czym warto pamiętać oraz co podnosi atrakcyjność nieruchomości?

Masz dom na sprzedaż? W takim razie zastanawiasz się zapewne jakim zainteresowaniem będzie się cieszyć budynek. Jednak sprzedaż to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się niektórym wydawać. Nie jest to bowiem rzecz za kilka lub kilkanaście złotych, a parędziesiąt tysięcy. Dlatego też nikt w takim wypadku nie może sobie pozwolić na pomyłkę. Decyzja o kupnie wymaga czasu, zastanowienia oraz dokładnego sprawdzenia oferty.

Weź także pod uwagę fakt, że są niekiedy takie okoliczności związane z nieruchomością, które nie zachęcają do kupna i mogą znacznie utrudnić sprzedaż. Warto co nieco o tym wiedzieć, aby mieć pewność na jakiej pozycji rynkowej jest nasza nieruchomość.

Lokalizacja budynku

W przypadku osób, które dojeżdżają do pracy, ma to ogromne znaczenie. Niewielki bowiem procent naszego społeczeństwa pracuje zdalnie, a znaczna większość ma pracę etatową, do której trzeba dojechać. Idealna lokalizacja dla budynku to przedmieścia lub tereny niedaleko miasta. W przypadku niedalekiej odległości od miasta,  dużą zaletą jest rozbudowana sieć komunikacji miejskiej. 

Stan nieruchomości

Jest to bardzo ważny aspekt brany pod uwagę podczas poszukiwania przez kupca budynku. Dom w złym stanie, z obecnością pleśni, grzybów lub uszkodzony w jakiś sposób będzie cieszył się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Zdarzają się kupcy, którzy wolą zapłacić mniej za dom, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w remont – jest to jednak rzadkość. Każdy bowiem woli wprowadzić się do gotowej posiadłości.

domy na sprzedaż Szczecin

Zobacz koniecznie:

Wiek budynku

Istotną kwestią dla kupców jest także to, ile budynek ma lat. Jeśli jest to stary dom tzw. Kilkupokoleniowy, to nie będzie się on cieszył tak dużą popularnością, jak świeżo postawiony budynek. Wiąże się to z tym, że starsze budynki mają zarówno rury kanalizacyjne, jak i przewody, które są dość wiekowe. W przypadku usterki lub chęci wymiany przewodów oraz rur na nowsze, konieczne będzie skuwanie ścian. Generuje to nie tylko dodatkowe koszty i opóźnia wprowadzenie się do domu, ale robi także ogromny bałagan.

Uciążliwi sąsiedzi

Zapewne nie chciałbyś mieć wrednych, hałaśliwych lub nazbyt ciekawskich sąsiadów. Nikt takich nie chce, więc jeśli dom sąsiaduje z budynkiem uciążliwej grupy ludzi, nie będzie na niego chętnych. Niekiedy sąsiedzi potrafią zatruć życie w nawet najpiękniejszej miejscowości i najwspanialszym domu. Dlatego, jeśli zamierzasz budować dom na sprzedaż, to sprawdź, kto sąsiaduje z Twoją działką. Jeśli zaś dom już stoi, postaraj się o duży żywopłot lub o wyrównanie rachunków z sąsiadami, aby nie utrudniali sprzedaży domu.

Wielkość działki i domu

Najczęściej domu poszukują nowożeńcy lub małe rodziny. Dlatego poszukują budynków niedużych, idealnych dla trzech lub czterech osób. Nikt nie chce przepłacać za duży dom, jeśli nie planuje dużej rodziny, nawet jeśli wygląd budynku zapiera dech w piersiach. W przypadku dużego budynku, trzeba znacznie więcej czasu poświęcić na porządki oraz wszelkie poprawki. Niekiedy to nie budynek jest duży, a działka wokół. Jeśli teren jest zbyt obszerny, to wymaga znacznie więcej pielęgnacji, uwagi oraz pracy.

Przygotowanie domu na sprzedaż

domy SzczecinNie od dziś wiadomo, że zagracony i nieposprzątany dom przyciąga mniej kupców. Przy sprzedaży, trzeba sobie wziąć głęboko do serca ten fakt. Nawet jeśli dom nie jest najnowocześniejszy, to będzie cieszył się większą popularnością, niż nowszy, ale brudny, zaniedbany, zagrzybiony i pełen zniszczonych i niepotrzebnych rzeczy.

Jeśli w domu http://inhouse.szczecin.pl/domy/sprzedaz są stare, wytarte lub zniszczone meble — usuń je. Lepiej będą się prezentować puste ściany niż niepotrzebne graty. Dom wystawiany na sprzedaż powinien być generalnie wysprzątany. Podłogi, okna, fugi, dywany i meble mają lśnić i zachęcać do zamieszkania. Warto także umieścić jakieś kwiaty, ozdoby czy ramki ze zdjęciami, aby wnętrze było przytulne i miłe oraz sprawiało wrażenie zagospodarowanego. Milsze odczucia pojawiają się w takich wnętrzach niż w zimnych, sprawiających wrażenie opuszczonych. Pamiętaj, że kupcy lubią przestrzeń, dlatego usuwamy wszelkie meble czy przedmioty, które optycznie zmniejszają pomieszczenia. Warto zorientować się jakie ułożenie mebli zapewnia jak najwięcej przestrzeni oraz jakie kolory sprzyjają powiększeniu pomieszczeń.

Zobacz również:

Gdzie dać ogłoszenie i komu powierzyć sprzedaż?

Zawsze największym problemem jest to, gdzie takie ogłoszenie umieścić, aby cieszyło się jak największą popularnością. Najczęściej wybieranym miejscem jest Internet. Jednak wszelkich portali z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży domów jest mnóstwo. Jak więc wybrać ten, który przyciągnie naszego potencjalnego klienta? Przede wszystkim, należy kierować się popularnością oraz pozycją w wynikach wyszukiwania. Większe prawdopodobieństwo zauważenia i zwrócenia uwagi na Twoją ofertę jest na stronach, które odwiedza duża ilość ludzi. Co więcej, ogłoszenie warto zamieścić na kilku portalach. Doskonałym wyjściem jest także biuro nieruchomości, które będzie zajmować się sprzedażą Twojego domu. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu oraz nie będziesz się musiał martwić o przyjazdy na prezentację posiadłości.

Comments are closed.