Druk offsetowy – wszystko, co warto wiedzieć

Druk offsetowy – wszystko, co warto wiedzieć

Druk offsetowy – wszystko, co warto wiedzieć: offset to najczęściej używana technika druku przemysłowego. Swoimi korzeniami sięga aż do XVIII, a na przestrzeni stuleci była ulepszana i unowocześniania. Zasada działania druku offsetowego opiera się na zjawisku przyciągania i odpychania farby. Niemal w każdej drukarni wykorzystywane są specjalistyczne i zaawansowane technologicznie maszyny offsetowe, które pozwalają na drukowanie różnych elementów w stosunkowo krótkim czasie. Ale na czym tak właściwie polega druk offsetowy? Jakie są jego główne zalety i gdzie najczęściej jest wykorzystywany?

Krótka historia druku offsetowego

Druk offsetowy wywodzi się z innej techniki druku, jaką jest litografia. Pierwotnie do drukowania wykorzystywano specyficzną mieszaninę sadzy, mydła i wosku. Kiedy w XVIII wieku Alois Senefelder miał zapisać na kamieniu listę bielizny do prania, zupełnie niespodziewanie spostrzegł, że ta mieszanka odpycha farbę, a przyciąga wodę. Zainspirowany tym niecodziennym odkryciem, postanowił wykorzystać je w nowej technice druku, wykorzystującej substancje hydrofobowe i oleofobowe. Współcześnie oczywiście wykorzystywane są inne narzędzia, jednak skuteczność tej metody pozostała niezmienna. Warto też zaznaczyć, że choć druk offsetowy i litografia mają ze sobą wiele wspólnego, nie są tym samym. W druku offsetowym używany jest element pośredni- cylinder powleczony gumą. Z tego względu inną popularną nazwą tej techniki jest właśnie druk pośredni.

Jak przebiega proces drukowania metodą offsetową?

Druk offsetowy - wszystko, co warto wiedzieć
Druk offsetowy – wszystko, co warto wiedzieć

Najprościej rzecz ujmując, druk offsetowy polega na przenoszeniu obrazu z aluminiowej formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą specjalnego cylindra gumowego. Każdy kolor z palety CMYK(cyjan, magenta, żółty, czarny) posiada swój osobny cylinder. Niektóre maszyny offsetowe mają także piąty cylinder, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie kolorów spoza przestrzeni CMYK oraz uszlachetnianie wydruków. Od tego, w jaki sposób farba zostanie rozmieszczona na matrycy, zależy cały efekt końcowy. Tam, gdzie ma powstać obraz, matryca jest pokrywana substancją, która przyciąga tłuste farby, a odpycha wodę. Natomiast tam, gdzie ma pozostać pusta przestrzeń, stosuje się substancje hydrofilne, a jednocześnie oleofobowe. Obecnie matryce drukowe są tworzone metodą CTP(Computer to plate). Forma jest naświetlana automatycznie, co pozwala uzyskać dokładnie taki nadruk, jakiego zażyczył sobie klient. Niektóre maszyny przygotowują matrycę bezpośrednio na cylindrze. Ponieważ jednak druk offsetowy wymaga wcześniejszego przygotowania wszystkich materiałów, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które nie występują przy druku cyfrowym.

Zobacz również:

Największe zalety druku offsetowego

Nie bez powodu druk offsetowy jest najczęściej używaną metodą druku przemysłowego. Jest wykorzystywany przez większość drukarni- zarówno tych niewielkich, jak i bardzo dużych. Jedną z głównych zalet offsetu jest doskonała jakość uzyskiwanych wydruków. Wszystkie wyróżnia przejrzystość i wyrazistość kolorów oraz precyzyjne odwzorowanie nawet małych detali i drobnych szczegółów. Obraz jest wyjątkowo estetyczny i przyjemny dla oka. Co więcej, technika ta jest uniwersalna i może być używana na różnego rodzaju podłożu. Sama trwałość nadruku również jest niezwykła, dlatego papier może być później poddany dodatkowemu uszlachetnieniu, na przykład poprzez nadanie połysku lub innych efektów wizualnych. Druk offsetowy pozwala osiągnąć obraz wielobarwny- zarówno spośród palety kolorów podstawowych, jak i dodatkowych. Podczas wyliczania zalet tej metody druku, nie można nie wspomnieć o tym, jak ekonomiczne i wydajne jest to rozwiązanie dla wysokich nakładów wydruków. O ile druk offsetowy okazuje się nieopłacalny przy niskich wolumenach, o tyle podczas wykonywania dużej liczby odbitek w krótkim czasie jest bezkonkurencyjnie najlepszy! Jednocześnie trzeba pamiętać, że podczas drukowania metodą offsetową nie ma możliwości personalizacji poszczególnych arkuszy.

Gdzie wykorzystywany jest druk offsetowy?

Jak już wspomniano, druk offsetowy sprawdza się podczas wydruku rozmaitych materiałów. Najczęściej jest jednak używany do wydruków firmowych i promocyjnych. Im większa liczba odbitek, tym bardziej wydajna okazuje się technologia offsetowa. Jakie materiały zazwyczaj są więc drukowane na maszynach offsetowych? Można zaliczyć do nich na przykład:

 • gazety,
 • magazyny,
 • książki,
 • plakaty,
 • ulotki,
 • broszury,
 • wizytówki,
 • etykiety,
 • katalogi,
 • wkłady notesów,
 • opakowania i pudełka.

W zależności od tego, jaki rodzaj wydruku ma powstać, drukarz wykorzystuje maszynę zwojową lub arkuszową. W wypadku druku offsetowego niezwykle istotne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie materiałów. Przed naświetleniem matrycy wymagane jest poprawne łączenie kolorów w zaprojektowanej grafice oraz zamiana tekstów i logotypów na elementy wektorowe, złożone z linii i plam koloru. Metoda offsetowa jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują dużej ilości kopii wysokiej jakości w krótkim czasie. Wyśmienita jakość idąca w parze z niskimi kosztami to największy atrybut druku offsetowego.

Comments are closed.