Charakterystyka konstrukcji drewnianych

Charakterystyka konstrukcji drewnianych

Charakterystyka konstrukcji drewnianych: konstrukcje z drewna cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Polacy coraz chętniej sięgają po produkty pochodzenia naturalnego, które nie wpływają negatywnie o zdrowie. W trosce o najbliższych poszukują rozwiązań, które będą łączyły w sobie funkcjonalność, a także atrakcyjny wygląd. Konstrukcje drewniane, do których zaliczane są domy mieszkalne, coraz częściej pojawiają się w architekturze miast. Wygląda na to, iż drewno na stałe wpisało się w polskie myślenie o współczesnej architekturze.

Cudowne właściwości drewna, które wpływają na wzrost popularności konstrukcji z drewna

Drewno posiada szereg właściwości, które korzystnie wpływają na stan naszego zdrowia. Sprawia to, iż konstrukcje drewniane cieszą się rosnącą popularnością pośród Polaków. Zawarte w drewnie olejki eterycznie nie tylko wypełniają przyjemnym leśnym zapachem wnętrze, ale i udrażniają drogi oddechowe. Z tego względu przebywanie w konstrukcjach drewnianych, do których zaliczane są domy, zalecane jest osobom, które zmagają się z infekcjami dróg oddechowych.

budowa domu z drewnaPonadto drewno, jako materiał w pełni naturalny nie wywołuje alergii, a jego ciepła barwa pozytywnie wpływa na stan psychiczny uspokajające nerwy. Koncentrując się na konstrukcjach drewnianych należy wspomnieć o tym, iż drewno utrzymuje naturalny bilans wilgoci w budynku. Jeżeli w pomieszczeniach mieszkalnych znajduje się zbyt dużo wilgoci, drewno ją pochłania. Gdy z kolei powietrze jest zbyt suche, drewno oddaje ją do otoczenia. Proces ten pomaga utrzymać w konstrukcjach drewnianych optymalną temperaturę, co przekłada się na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Niezwykle ważną właściwością drewna jest również elektrostatyczność. W konstrukcjach z drewna nie unosi się kurz. Z tego względu przebywanie w drewnianych wnętrzach zalecane jest osobom, które zmagają się w alergią.

Ponadto drewno = ekologiczność. Drewno pozwala oszczędzić energię, która nie sprowadza się jedynie do domowego budżetu. Podczas produkcji konstrukcji drewnianych wykorzystywanych jest znacznie mniej nakładów energetycznych. Wewnętrzne ściany takich budowli nie wymagają dodatkowego ocieplenia, drewno jest materiałem odnawialnym, a jego pozyskania nie wpływa niekorzystnie na środowisko naturalne. Aby wznieść dom lub inną konstrukcję drewnianą zużywa się mniej metalowych elementów mocujących.

Zobacz również:

Drewno, jako długotrwały materiał budowlany, który doskonale sprawdza się w strefie klimatu umiarkowanego

Charakterystyka konstrukcji drewnianych
Charakterystyka konstrukcji drewnianych

Wbrew pozorom drewno, to niezwykle wytrzymały materiał budowlany. Od wieków drewno było podstawowym budulcem domów. Sprężyste, a także odporne na zniszczenia, do dziś jest jednym z popularniejszych materiałów wykończeniowych. Konstrukcje z drewna, które są odpowiednio zaimpregnowane mogą służyć swoim właścicielom przez kolejne pokolenia. W Polsce ze względu na usytuowanie kraju w strefie klimatu umiarkowanego, doskonale sprawdza się drewno pozyskiwane z drzew iglastych. To one wykazują największą odporność na zmienne warunki pogodowe i siarczysty mróz zimą.

Konstrukcje wykonane z drewna podobnie jak betonowe mogą być piętrowe. W zależności od preferencji klientów mogą posiadać ściany pojedyncze, a także podwójne, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Jest to dużą zaletą, gdyż koszt ocieplenia domu może wynieść dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Charakterystyka konstrukcji drewnianych, a także naturalny proces ,,starzenia’’ się drewna

Konstrukcje drewniane – domyKonstrukcje drewniane są stosunkowo tanie, w porównaniu z innymi materiałami wykorzystywanymi do budowy. Konstrukcje z betonu są kosztowne, a ich wykonanie trwale zmienia wygląd otoczenia.  Drewno doskonale wkomponowuje się w otoczenie. Projekty drewniane charakteryzuje je krótki czas realizacji, a także możliwość dowolnego przekształcania szkieletu. Są tanie w montażu, a także można je szybko zdemontować.  Montaż konstrukcji z drewna w zależności od skomplikowania projektu, niemniej jednak  nie powinien przekroczyć siedmiu dni.

W przypadku konstrukcji wznoszonych z innych materiałów, budowa może wynieść nawet kilka miesięcy. Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, które posiadają w swoich ofertach dziesiątki przykładowych projektów konstrukcji drewnianych. Osoby decydujące się na zakup domów z drewna zwracają uwagę na fakt, iż drewno wraz z upływem czasu ,,szlachetnieje’’. Oznacza to, iż pod wpływem promieniowania UV i procesu utleniania drewno szarzeje, przez co wygląda na starsze i bardziej szykowne.

Konstrukcje drewniane posiadają w naszym kraju długą tradycję, którą pragnął wskrzesić producenci wysokiej jakości konstrukcji drewnianych. W naszym kraju znajduje się wiele zabytków architektury drewnianej. Należą do nich drewniane kościoły, a  także znajdujące się  pod warszawą imponujących rozmiarów budynki w stylu świdermajer. Konstrukcje te utwierdzają  naszych rodaków w przekonaniu, iż drewno jest uniwersalnym materiałem budowlanym, które w odpowiednich warunkach może przetrwać stulecia. Co więcej, drewno pozwala na dowolne formowanie, a także ozdabianie przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Comments are closed.