Jak suszyć drewno konstrukcyjne?

 Jak suszyć drewno konstrukcyjne?

Suszenie drewna staje się o tyle istotnym zabiegiem, że zwiększa jego wytrzymałość, oraz pozbawia go możliwości zagnieżdżenia się w nim różnych szkodników. Drewno konstrukcyjne służy do budowy dachów lub ścian zewnętrznych więc warto, aby nie ulegało uszkodzeniom mechanicznym czy pęknięciom. Wszystko to ma zapewnić odpowiednie suszenie drewna, oraz odpowiednia jego obróbka. W jaki sposób zatem suszyć drewno konstrukcyjne, aby służyło na lata?

 

Trwałość i estetyczny wygląd

Drewno konstrukcyjne, czyli inaczej tarcica konstrukcyjna czy szalunkowa, to nic innego jak drewniane deski przycięte do odpowiedniego wymiaru, odpowiednio wysuszone, oraz ostrugane. Drewno takie wykorzystywane jest do budowy dachów, ścian domów, altanek czy innych konstrukcji drewnianych. Jest to zazwyczaj drewno pozyskiwane z drzew iglastych tj.: świerk czy sosna, które idealnie nadają się na drewno konstrukcyjne. Najczęściej wybieranym drewnem na konstrukcje szkieletowe jest drewno klasy C24, które dodatkowo jest certyfikowane, co potwierdza wysoką jakość tarcicy, jego odpowiednią obróbkę, a także odróżnia ją od zwykłego drewna. Wysoka jakość materiałów budowlanych to fundament na, którym będzie opierała się konstrukcja naszego domu, dlatego musimy przyłożyć wszelką uwagę, do zapewnienia sobie jedynie najlepszych prefabrykatów. Żeby drewno konstrukcyjne nadawało się do użytku, musi przejść przez proces suszenia, w wyniku którego nabędzie odpowiednią wytrzymałość, wilgotność, oraz odporność na działanie różnych czynników naturalnych. Suszeniem drewna konstrukcyjnego zajmują się różne firmy oferujące sprzedaż tarcicy, ale także i my sami możemy wysuszyć ścięte czy nabyte w sklepie drewno.

 

Metody suszenia drewna konstrukcyjnego

Istnieją dwie, podstawowe metody suszenia drewna: naturalna i komorowa. Suszenie na wolnym powietrzu jest dosyć czasochłonnym zajęciem. Musimy uważać, aby drewno nie było wyeksponowane na za bardzo nasłonecznionym miejscu, a także musimy je chronić przed deszczami. Drewno takie traci swoją wilgotność w czasie dni suchych i ciepłych, jednak schnie ono od dwóch do siedmiu miesięcy, co czyni ten proces długotrwałym. Aby skrócić sobie to wyczekiwanie drewno możemy umieścić w specjalnych komorach, które działają na dwa sposoby. Wykorzystują mechanizm przepływu powietrza, oraz podgrzewają temperaturę, co sprawia, że gorące powietrze opływa drewno i suszy je równomiernie z każdej strony. Pozwala to kontrolować cały proces suszenia, osiągnąć odpowiednią wilgotność, a także skrócić ten proces do tygodnia, bądź kilku tygodni.

 

Suszenie drewna w warunkach naturalnych

Chociaż musimy uważać na to, aby drewna nie zmoczyć, to mówi się, że drewno schnie nawet mokre. Oczywiście osuszanie znacznie przyspiesza ten proces, jednak nie chodzi o to, aby pozbawić drewno całej wilgotności, ale zmniejszyć ją do odpowiednich wartości. Susząc drewno sposobem naturalnym umieszczamy je na otwartej przestrzeni poukładane jedno na drugim w tak zwanych sztaplach.  Jak suszyć drewno konstrukcyjne?Możemy je gromadzić na świeżym powietrzu, jednak polecane jest używanie do tego procesu specjalnie przystosowanych hal. Suszenie pod dachem znacznie ułatwia nam ochronę drewna przed zmiennymi warunkami pogodowymi, przez co suszenie może odbywać się także przez cały rok. Ważne jest, aby zapewnić drewnu dostęp do świeżego powietrza i ochronić je przed deszczem i słońcem, co może zapobiec jego deformowaniu. Drewno wysuszone sposobami naturalnymi, można dodatkowo poddawać suszeniu w suszarniach, nadając mu finalną formę, oraz zmniejszając jego wilgotność. Tego typu suszarki działają metodami areodynamicznymi, nagrzewając powietrze wewnątrz komory.   

 

Metody nienaturalne suszenia drewna

Dzięki suszeniu w odpowiednich komorach, możemy tę pracę wykonywać nie będąc uzależnionym od warunków atmosferycznych. Chłód, mróz czy deszcz mogą znacznie wydłużyć ten proces, ale także przyczynić się do obniżania wartości naszego drewna na konstrukcje szkieletowe. Suszenie naturalne staje się tym samym zajęciem zależnym od warunków zewnętrznych. Nowoczesna technologia pozwala nam na wykorzystanie bardziej zaawansowanych metod suszenia drewna konstrukcyjnego. Komorowe suszenie drewna np.: klasy C24, przebiega w specjalnych suszarniach w wysokiej temperaturze. Dodatkowo suszenie komorowe przyczynia się do wyeliminowania wszelkich szkodników i grzybów atakujących drewno. Tego typu wysuszone drewno nie potrzebuje dodatkowych metod impregnacji, gdyż staje się ono wyjątkowo odporne i zabezpieczone od różnych warunków atmosferycznych czy nawet od powrotu szkodników. Suszenie komorowe przynosi lepsze rezultaty niż metoda naturalna m.in. dzięki możliwości regulacji temperatury, ściśle zaprogramowanemu planu suszenia, oraz regulowanej wilgotności.

 

Inne metody suszenia

Metody naturalna i komorowa są najczęściej stosowanymi metodami suszenia drewna do budowania domu szkieletowego, jednak istnieje także wiele innych sposobów wykorzystujących sztuczne metody suszenia. Możliwe jest suszenie drewna w cieczach, za pomocą prądów o wysokiej częstotliwości czy w parach cieczy organicznych. W tym wypadku drewno konstrukcyjne zanurzane jest w cieczach o wysokich temperaturach, które jednocześnie je impregnują, poddawane jest działaniu pola elektrycznego, które równomiernie nagrzewa cząstki drewna, bądź wykorzystując opary różnych związków chemicznych dochodzi do suszenia drewna. Te metody są jednak niekiedy bardzo kosztowne, a także ryzykowne, gdyż np.: wykorzystywane, różne związki chemiczne, uwalniają wiele toksyn. Suszenie prądem, może znacznie zwiększyć naszą opłatę za prąd elektryczny, a suszenie z wykorzystaniem substancji chemicznych może być niebezpieczne z powodu wybuchu. Tak czy inaczej te metody także są wysoko skuteczne i niekiedy używane w przemyśle do suszenia drewna konstrukcyjnego, które w taki sam sposób staje się trwałe i odporne, a także zdobywa odpowiednią jakość.

 

Suszenie drewna konstrukcyjnego to najważniejsza część pozyskiwania surowca do budowy domu. Tego typu przygotowana tarcica staje się materiałem trwałym, oraz odpornym, dlatego musimy uważać, aby w całym procesie suszenia odpowiednio drewno traktować. W konsekwencji otrzymujemy produkt, który nie potrzebuje już dodatkowej ochrony w postaci impregnacji, gdyż jest on wystarczająco trwały, zaimpregnować natomiast możemy te części, które będą znajdowały się na zewnątrz, a to dodatkowo ustrzeże je przed warunkami pogodowymi. W rzeczywistości, zależnie od czasu, jaki możemy poświęcić, metoda naturalna jest bez wątpienia dłuższa, jednak mniej kosztowna, natomiast inne metody tj.: komorowa, będą już wymagały dodatkowych maszyn, oraz nakładów pieniędzy. Istotnym w całym procesie może się stać zatem odpowiednia pomoc specjalisty znającego się na metodach suszenia drewna konstrukcyjnego w praktyce. 

Comments are closed.