Produkty dla małych dzieci – jak wybrać dobre kosmetyki?

Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa, dlatego też potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Każdy rodzic powinien zwracać szczególną uwagę na to, co kupuje dla dziecka. Niestety, produkty dedykowane najmłodszym nie zawsze spełniają wszystkie normy i czasem znajdują się w nich składniki, które mogą podrażnić skórę dziecka, albo nawet wywołać wysypkę i uczulenie. Przed wybraniem nowego preparatu, którego do tej pory nie używaliśmy do pielęgnacji skóry dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Poniżej garść wskazówek, czego poszukiwać i czego się wystrzegać.

Skład produktów dla dzieci

Akcesoria dziecięce
Akcesoria dla dzieci

Zwracanie uwagi na skład kosmetyków powinno stać się naszym stałym nawykiem. Nie tylko w przypadku, gdy wybieramy kosmetyki dla dziecka, ale ogólnie, podczas wyboru każdego kosmetyku, środka czystości czy jedzenia. Znajomość kilku podstawowych, ważnych składników o pozytywnym działaniu pozwoli nam na wybieranie produktów wartościowych, a jednocześnie pomoże nam uniknąć produktów szkodliwych. Również dzięki temu nie damy się oszukać popularnym, drogim markom kosmetyków, które w swoich produktach nie posiadają wielu porządnych składników.

Gdy wybieramy produkty dla małych dzieci, powinniśmy szukać w ich składzie jak największej ilości składników czynnych, takich jak różnego rodzaju oleje, kwasy tłuszczowe, olej kokosowy, masło shea. Przy czym świadomie powinniśmy dobierać określone produkty na określone problemy. Dla przykładu, jeśli chcemy kupić produkt o działaniu łagodzącym, powinniśmy zdecydować się na kosmetyk z dużą zawartością alantoiny czy D-panthenolu. Powyższe składniki są ważne w leczeniu atopowego zapalenia skóry lub innych, poważniejszych podrażnień. Aby wzmocnić efekt możemy dodatkowo zastosować olej canola, która posiada wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dobrze nawilża i natłuszcza, wnika w skórą nie obciążając jej. Niektóre profesjonalne preparaty dla dzieci posiadają dodatkowe kwasy tłuszczone (głównie omega 3-6-9).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że samo pojawienie się danej dobroczynnej substancji w składzie nie oznacza, że produkt jest wartościowy. Niestety, wielu producentów szczycących się tym, że w ich produktach znajduje się wiele substancji czynnych, pomija to, że te substancje stanowią jedynie śladowe ilości. Dlatego powinniśmy zawsze sprawdzać, ile procent danej substancji znajduje się w kosmetyku. Jeśli brakuje takich informacji, to zwracajmy uwagę na to, na którym miejscu w składzie znajduje się interesujący nas składnik (składniki są układane według kolejności procentowej od największego do najmniejszego).

Konserwanty w produktach dla dzieci

Wśród składników, na które powinniśmy uważać i wybierać wolne od nich produkty, królują konserwanty, takie jak parabeny, sztuczne kompozycje zapachowe, barwniki oraz SLES i SLS (które służą do tworzenia piany). Konserwanty wykorzystuje się do polepszenia wyglądu i zapachu danego kosmetyku, tak, aby zdawał nam się produktem lepszej jakości niż jest w rzeczywistości. Możemy spokojnie założyć, że im więcej konserwantów znajduje się w danym produkcie, tym gorszej jest jakości. Żadne prawdziwie naturalne kosmetyki i produkty dla delikatnej skóry, nie zawierają takich substancji w swoim składzie.

Konserwanty są nieprzyjemne i mogą być niebezpieczne dla skóry dorosłego człowieka, a co dopiero w przypadku delikatnej skóry dziecka, które nie ma jeszcze odpowiednio silnej bariery ochronnej. Warto również zwrócić uwagę na oznaczenie pH. Produkty dla dzieci powinny mieć neutralne pH (jak najbliższe wartości 7).

Produkty dla dzieci – atesty

Produkty dla dzieci oraz osób z poważnymi problemami skórnymi powinny mieć odpowiednie oznaczenia i atesty. Są one gwarancją, że produkty były badane pod kątem ochrony wrażliwej skóry. Pierwszym atestem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest oznaczenie Państwowego Zakładu Higieny, choć nie jest to atest obowiązkowy w przypadku kosmetyków (znajduje się on zawsze na słoiczkach z jedzeniem dla małych dzieci), ale jeśli dany kosmetyk posiada taki atest, to możemy być spokojni. Produkt z pewnością jest bezpieczny i pełnowartościowy.

Kolejnymi atestami, które powinny nas zainteresować są znaczki Instytutu Matki i Dziecka oraz Centrum Zdrowia Dziecka. Obie instytucje przed wydaniem opinii wnikliwie sprawdzają dokumentacje dostarczoną przez producenta danego kosmetyku, a później również w swoich placówkach badają produkt.

Produkty dla dziecka – dużo czy mało?

Jeśli dziecko nie cierpi na żadne problemy skórne, nie powinniśmy zasypywać potomka mnóstwem kosmetyków. Warto zdecydować się na kilka, które najlepiej działają. Dla przykładu, stosowanie żelu do kąpieli z emolientem sprawi, że będziemy mogli zrezygnować z oliwki po kąpieli. Tego typu żele zawierają już mieszankę, która zapewni odpowiednie nawilżenie skóry dziecka. Ułatwi to naszą codzienną rutynę i oszczędzi pieniądze. W razie problemów z różnymi produktami zawsze możemy poprosić o poradę lekarza.