W ilu stopniach prać ubranka dla dzieci?

W ilu stopniach prać ubranka dla dzieci?

Każdy rodzic wie, że pranie odzieży dziecięcej to niełatwe zadanie, które rodzi wiele dylematów. Jest to szczególny problem dla świeżo upieczonych rodziców, którzy nie zdobyli jeszcze żadnego doświadczenia. Młodzi rodzice często gubią się wyborze właściwego detergentu, programu prania i płukania czy ustawień właściwej temperatury. Nic w tym dziwnego, skoro ubranka chłopięce i dziewczęce wykonane są z delikatnych tkanin, a skóra malucha jest bardzo wrażliwa. Do tematu prania odzieży dziecięcej warto się więc dokładnie przygotować – zacznij od przygotowania tego artykułu.

Rzeczy dziecka prać razem czy osobno z innymi ubraniami?

Ogólnie przyjętą regułą jest, że rzeczy małego dziecka (noworodka i niemowlęcia) powinno się prać oddzielnie, nie łącząc ich z rzeczami pozostałych członków rodziny. Wynika to z faktu, konieczności dbania o ubrania dla dziewczynek i chłopców, które są delikatniejsze niż inne.

Ubrania dla dzieci
odzież dziecięca

Jak wiadomo, nawet pranie w  temperaturze wody o wartości 90 st. C nie jest w stanie zagwarantować pełnego uśmiercenia wszystkich znajdujących się w ubraniach bakterii. Dla ubrań dorosłych wybiera się również inne programy w pralce, a także stosuje inne detergenty. Mogą one negatywnie wpływać na odzież dziecięcą. Samodzielne pranie ubranek dziecięcych ma jeszcze jedną zaletę – łatwiej dostosować rodzaj i ilość detergentu. W przypadku prania ubrań dorosłych często nadużywamy środków piorących chcąc uzyskać ładny zapach, czy też świeżość ubrań. Nie sprawdzi się to w przypadku ubrań maluchów, do których prania należy używać ograniczoną ilość detergentów, tak by nie narazić je na szkodliwe działanie alergenów zawartych w proszkach.

Jaka temperatura i środki prania?

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że najważniejsze jest pierwsze pranie nowo zakupionych ubranek. Pełne są one bakterii szkodliwych dla dziecka, dlatego szybko należy się ich pozbyć, dzięki praniu. Szczególną dbałość o dokładne pranie powinno się przykładać w przypadku ubrań noworodka.  Pierwsze pranie najlepiej zrobić w 90 st. C i ustawić dodatkowe płukanie. Im dziecko starsze, tym temperatura prania może być niższa. Zwykłe odzież dziecięcą noworodka pierze się w temperaturze 60 st. C, ponieważ taka temperatura wody zabija roztocza, grzyby i najniebezpieczniejsze bakterie.

Wyjątek warto jednak zrobić w przypadku pieluch, które brudzą się najbardziej, a pozostawione na nich plamy są trudne do sprania – tu ustawiamy znowu 90 st. C. Obowiązkowo przez kilka pierwszych miesięcy powinno się prać nowo zakupione ubrania, po kilku miesiącach można z tego zrezygnować.  Warto również stosować specjalne środki przeznaczone do prania odzieży dziecięcej. Ma to szczególne znaczenie, kiedy nasz maluch ma dopiero kilka miesięcy. Jego skóra jest wówczas bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego stosowane środki muszą być do tego przystosowane. Wielu producentów ma w swojej ofercie specjalne środki wyprodukowane z myślą o ubraniach najmłodszych.

Pranie a bezpieczeństwo dziecka

Ze względu na to, że skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna i bardzo podatna na wszelkie alergeny, ogromne znaczenie ma wybór detergentu do prania. Do prania ubranka dla niemowlaka czy noworodka a przede wszystkich ubranka dla wcześniaka powinno się używać dedykowanych środków piorących. Najważniejsze, żeby taki środek nie miał w swoim składzie związków chemicznych, substancji zapachowych czy barwników.

Spore znaczenie ma również dozowania środka piorącego. Zbyt duża ilość środka może zostać nie wypłukana z ubranek, które mogą być później powodem. By zminimalizować to ryzyko dobrze jest wyposażyć się w pralkę z wbudowanym programem antyalergicznym, który zagwarantuje dokładne wypłukanie detergentu. Wielu producentów pralek ma w swojej ofercie takie rozwiązania.

Zobacz również:

O czym jeszcze warto pamiętać?

Małe dzieci mają tendencję do mocnego niszczenia swoich ubranek. W przypadku ciężkich zabrudzeń np. na skutek wymiocin, ulania się pieluszki, czy też plam z jedzenia nie powinno się wrzucać od razu tych ubrań do pralki. Najlepiej jest spłukać pod ciepłą wodą zabrudzone miejsce, tak by nie brudzić reszty ubrań. To dodatkowo również ma wpływ na jakość prania. Dzięki spłukaniu świeżego zabrudzenia, minimalizujemy ryzyko utrwalenia plamy na ubraniu.

Dbanie o czystość odzieży dziecięcej nie jest zadaniem prostym. Wymaga znajomości wielu zasad, o których wielokrotnie nawet nie pomyślimy przy robieniu prania. Ogromne znaczenie ma temperatura prania, stosowane środki, a nawet posiadany dostępny model pralki. Jeśli chcemy by ubrania dziecięce służyły bardzo długo, warto zapoznać się z zasadami, które zostały przedstawione w tekście. Pozwoli to na poważne oszczędności, które wygenerujemy podczas zakupów ubranek dla dzieci.

Nie bez znaczenia jest również jakość kupowanych ubrań. Decydując się na zakup renomowanych produktów o wysokiej jakości możemy być pewni, że przetrwają one prania, nie będą się niszczyć i posłużą dziecku przez dłuższy czas. Ogromną uwagę należy zwrócić na materiał, który powinien być wytrzymały, a sam krój dobrze wykonany.

Comments are closed.