Jak myć rolety?

Jak myć rolety?

Zdecydowałeś się ozdobić swoje okna doskonałymi roletami – te wytrzymałe rolety są popularnym wyborem dla właścicieli domów i najemców, którym zależy na pięknym stylu, odpornym na trudniejsze warunki. Dzięki przykuwającym uwagę tkaninom w odważnych kolorach i wzorach oraz subtelności, nie jest zaskoczeniem, że rolety te można znaleźć we wszystkich typach posiadłości, od nowoczesnych londyńskich apartamentów po urokliwe wiejskie rezydencje.

Rolety są nie tylko funkcjonalne i stylowe, ale również łatwe do czyszczenia – bardziej niż inne rodzaje rolet takie jak rolety drewniane, rolety weneckie i rolety pionowe. Szukasz wskazówek, jak czyścić rolety? Skorzystaj z tego poręcznego przewodnika, aby Twoje rolety były nieskazitelnie czyste i lśniące. Rolety okienne, w tym rolety okienne wewnętrzne, wymagają dużo cierpliwości w czyszczeniu.

Łatwość czyszczenia

Większość rolet wykonana jest z tkaniny, dzięki czemu łatwo je wyczyścić za pomocą odkurzacza lub wody z mydłem. Czyszcząc rolety, należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny i stosowane środki czyszczące. Najlepiej jest używać ciepłej wody z mydłem lub mieszanki wody i octu, bez detergentów. Jeśli używasz środka czyszczącego do uporczywych plam, upewnij się, że jest on odpowiedni dla materiału tkaniny rolety, aby uniknąć uszkodzenia żaluzji. Kuszące jest również, aby po prostu usunąć tkaninę i wrzucić ją do pralki. Jednak większość producentów zaleca pranie rolet wyłącznie ręcznie. To dlatego, że tkanina może ulec zniszczeniu, jeśli nie są prana prawidłowo. Zamiast tego skorzystaj z tego poręcznego przewodnika po regularnych i dokładnych metodach czyszczenia, które odświeżą Twoje rolety bez ich uszkadzania. Rolety rzymskie, a także rolety tekstylne powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Regularne czyszczenie rolet

Rolety powinny być odkurzane od czasu do czasu, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu. Można użyć odkurzacza z piór, ale odkurzacz jest bardziej skuteczny w usuwaniu cząsteczek kurzu z tkaniny rolet. Można je odkurzać co kilka tygodni, gdy zacznie pojawiać się na nich kurz, lub dodać je do regularnej rutyny sprzątania. Do ogólnego czyszczenia rolet, użyj odkurzacza z przystawką do czyszczenia tapicerki. Zwiń roletę do końca, aby tkanina leżała płasko i nie marszczyła się. Przytrzymaj krawędź tkaniny rolety i zacznij odkurzać od góry w dół. Nie zapomnij odkurzyć tylnej części rolety. Jeśli chcesz głębsze czyszczenie, które usuwa małe warstwy brudu, można również użyć wilgotnej szmatki po odkurzaniu. Napełnij wiadro ciepłą wodą z mydłem i zanurz ściereczkę z mikrofibry w letniej wodzie. Zamiast mydła można również użyć octu lub niewielkiej ilości detergentu. Upewnij się, że woda z mydłem jest odpowiednia dla tkaniny rolety i nie używaj niczego, co zawiera wybielacz lub może zrujnować kolor lub wzór. Usuń nadmiar wody i wytrzyj roletę jednym ruchem od góry do dołu. Kiedy skończysz, weź inną ściereczkę i zanurz ją w wiadrze z ciepłą wodą bez mydła. Wytrzyj powierzchnię tkaniny ponownie czystą wodą. Pozostaw rolety do całkowitego wyschnięcia na powietrzu przed zwinięciem ich z powrotem do góry, aby zapobiec pleśni. Rolety zewnętrzne i drewniane żaluzje znacznie częściej ulegają zabrudzeniom.

Jak poradzić sobie z pleśnią?

Z biegiem czasu, twoje rolety mogą stać się poplamione i wymagają głębszego czyszczenia. Aby usunąć uporczywe plamy, można użyć odplamiacza, jeśli jest on odpowiedni dla rodzaju tkaniny, z której wykonane są rolety. Przeczytaj etykietę swojego odplamiacza lub skontaktuj się z producentem swoich rolet, aby upewnić się, że produkt nie uszkodzi tkaniny. Można użyć miękkiej szczotki lub starej szczoteczki do zębów, aby delikatnie szorować brud i uporczywe plamy z tkaniny. Staraj się szczotkować w kierunku splotu tkaniny. Najlepsza metoda czyszczenia żaluzji naprawdę zależy od tego, jak brudne są Twoje żaluzje. W niektórych przypadkach – takich jak pleśń – możesz potrzebować silniejszych środków czyszczących lub profesjonalnej pomocy. Pleśń rozwija się w wilgotnym, ciepłym środowisku. Jeśli w łazience lub kuchni masz rolety z tkaniny, mogą one porosnąć pleśnią, jeśli nie wyschną odpowiednio.

Rolety okienne mogą również pokryć się pleśnią, jeśli będą mokre od ciągłej kondensacji pary wodnej na oknach. Aby ułatwić czyszczenie rolet, ważne jest, aby w jak największym stopniu unikać pleśni. Pamiętaj, aby wysuszyć rolety, gdy tylko ulegną zamoczeniu. Możesz użyć suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces suszenia, pozostawić otwarte okno w celu przewietrzenia lub uruchomić wentylator lub osuszacz, gdy poziom wilgotności i wilgoci jest wysoki. Jeśli żaluzje bardzo zmokły – na przykład, jeśli zapomniałeś zamknąć okno i przeszła ulewa – możesz zdjąć żaluzje z szyny, aby całkowicie wyschły. Umieść tkaninę na stojaku do suszenia i upewnij się, że pozostałe części żaluzji, w tym prowadnica i mechanizmy, również wyschły, zanim ponownie zamontujesz żaluzje. Jeśli okaże się, że na roletach utworzyła się pleśń, można oddać tkaninę do pralni chemicznej w celu jej usunięcia.

Comments are closed.