Jakie tkaniny dziecięce są bezpieczne dla malucha?

Jakie tkaniny dziecięce są bezpieczne dla malucha?

Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa i delikatna, niż skóra dorosłych osób https://www.lamilani.pl/wypelnienia-silikonowe. Dlatego niektóre tkaniny mogą być powodem alergii, otarć i braku komfortu podczas użytkowania przez malucha. Wybierając ubranka dziecięce i pościel powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład wyszczególniony na metce. Sprawdźmy, jakie tkaniny dziecięce wybierać, aby były w pełni bezpieczne dla pociechy.

Jakie cechy powinny mieć materiały przeznaczone dla dzieci?

Tkaniny, z których wykonane są ubranka dziecięce i pościel powinny charakteryzować się szczególnymi cechami. Najważniejszy oczywiście jest naturalny skład, jednak jest jeszcze kilka parametrów, które są równie ważne dla wrażliwej skóry dziecka.

  • Miękkość i delikatność — to cechy, dzięki którym dziecko nie dozna otarć naskórka.
  • Naturalny skład — zapobiega alergiom i uczuleniom. Tkanina pozbawiona sztucznych domieszek jest w pełni bezpieczna dla dziecka.
  • Odprowadzania wilgoci — dzięki temu tkanina nie będzie mokra i lepka, kiedy dziecko się spoci.
  • Elastyczność — nie krępuje ruchów i pozwala na idealne dostosowanie się do kształtów ciała maluszka.
  • Cyrkulacja powietrza — przewiewność tkaniny i optymalna wentylacja dziecka jest ważna na każdym etapie jego życia.
  • Izolacja termiczna — tkanina powinna chronić dziecko przed chłodem.

Bawełna na pościel dziecięcą

Na pościel dla dziecka najlepiej wybrać bawełnę. Ważne jest, aby materiał nie zawierał żadnych domieszek włókien sztucznych, oraz barwiony był naturalnymi barwnikami. Bawełna o wysokiej gramaturze jest najlepsza na kocyki, pościel, kołdry i poduszki. Włókna bawełniane wykazują dużą odporność na ekstremalne temperatury, dlatego z powodzeniem możemy poddawać je praniu w wysokiej temperaturze, dbając o należytą dezynfekcję tkanin. Bawełna o wysokiej gramaturze jest też niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, i nie odkształca się podczas prania i prasowania. Świetna wchłanialność barwników gwarantuje żywe kolory, które długo cieszą oko maluszka i mamy. Motywy i wzory dedykowane dzieciom rozbudzają ciekawość i wyobraźnię dziecka, ozdabiając jednocześnie jego pokój. Bawełna występuje w wielu rodzajach, jednak na pościel dla maluszka najlepiej wybrać:

  • flanelę — charakteryzuje się delikatnym puszystym meszkiem, który powoduje wyjątkową miękkość, delikatność i puszystość;
  • korę — posiada fakturowaną powierzchnię, jest idealna dla starszych dzieci, gdyż nie wymaga prasowania;
  • bawełnę satynową — idealna na pościel letnią, jest cienka, przewiewna i chłodna w dotyku;
  • perkal — ma ciasny splot okrągłych nici, tkanina jest gruba, ale zarazem przyjemna w dotyku, wymaga prasowania.

Bawełna doskonale sprawdza się również jako tkanina, z której szyte są ubranka dziecięce.

POLECAMY:

 

Jeśli nie bawełna, to co?

Nie tylko bawełna gwarantuje bezpieczeństwo maluszkowi. Spośród wielu opcji, warto zdecydować się na przetestowane pod względem komfortu użytkowania przez dziecko. Tkanina zwana Minky, która wykonana jest z włókien poliestrowych najnowszej generacji, doskonale nadaje się na kocyki. Jej miękkość i puszystość, oraz łatwość w utrzymaniu czystości i optymalne właściwości termoizolacyjne zapewniają maksymalny komfort dziecku już od pierwszych dni życia. Kolejną tkaniną dziecięcą, która jest doskonale znana naszym babciom i mamom, to tetra. Wykonywane są z niej do dnia dzisiejszego pieluszki w pełni bezpieczne dla dzieci https://www.lamilani.pl/pl/c/Artykuly-dla-dzieci-i-mam/76. Świetnie przepuszcza powietrze, jest bardzo chłonna i miękka w dotyku. Tetra może pełnić również rolę myjki, ręcznika, lub pełnić rolę antypoślizgową, kiedy układamy ja podczas kąpieli na dnie wanienki. Len, tuż po bawełnie, jest niemal doskonałą tkaniną dziecięcą. Len jest hipoalergiczny, antybakteryjny, oraz  przewiewny, co zapobiega powstawaniu potówek u dziecka. Nadaje się do szycia ubranek, pościeli, oraz zabawek dziecięcych. W połączeniu z bawełną tworzy świetne tło dla tworzenia ciepłych naturalnych kocyków i narzut.

Certyfikaty są ważne

Wszystkie tkaniny dziecięce bezwzględnie powinny być atestowane. Najbardziej znany certyfikatem spotykanym na metkach ubrań, pościeli, czy zabawek jest Certyfikat OEKO-TEX standard 100. Jest to certyfikat międzynarodowy, więc możemy spotkać się z nim nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Certyfikat jest gwarantem pełnego bezpieczeństwa w ramach użytych do produktu surowców. Tkaniny wykorzystane do produkcji są wolne od wszelkich szkodliwych i toksycznych substancji takich sztuczne barwniki uczulające, metale ciężkie, formaldehydy, pestycydy, czy chlorofenole. Atest ten otrzymują tylko te produkty, które w całym cyklu produkcji używały wyłącznie bezpiecznych komponentów. W procesie produkcji następują kontrole, których wyniki muszą być pozytywne. Oznacza to, że kupując pościel z Certyfikatem OEKO-TEX standard 100, możemy być pewni, że każda jej część składowa począwszy od tkaniny, poprzez nici, na guzikach kończąc, jest przebadana i w pełni bezpieczna. Współcześnie istnieje ponad 100 kryteriów, którym muszą poddać się produkty, aby uzyskać Certyfikat OEKO-TEX standard 100. Warto kupować bezpieczne produkty dla dzieci opatrzone ty właśnie certyfikatem.

Comments are closed.