Laseroterapia. Jak trwale usunąć blizny

W czasach, gdy środki masowego przekazu decydują o ideale piękna lansując smukłą sylwetkę i idealnie gładką skórę, pozbycie się wszelkich nieestetycznych, ale widocznych nierówności na skórze twarzy ma olbrzymie znaczenie w ogólnie pojętym odbiorze społecznym. Wiele osób cierpi z powodu tak zwanych potrądzikowych blizn. Czy można je skutecznie usunąć? Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane?

Blizna – problem estetyczny i psychiczny

usuwanie blizn

Najlepszym pomysłem, bo i najszybszym sposobem na pozbycie się blizn (nie tylko potrądzikowych) oraz odnowienie i wygładzenie skóry, są zabiegi przeprowadzane przy pomocy lasera. Ślady pozostawione przez trądzik (zwłaszcza w jego wieloletnim i agresywnym przebiegu) stanowią problem estetyczny i psychiczny. Blizny negatywnie wpływają na samopoczucie. Przyczyniają się do zachowań depresyjnych, obniżenia samooceny. Potrafią zabierać pewność siebie i zdecydowanie mają duży wpływ na obniżenie nastroju.  Dlaczego tak się dzieje? Z badań, jakie przeprowadził CBOS wynika, że aż 70% społeczeństwa jest zdania, że wygląd zewnętrzny ma decydujący wpływ na powodzenie tak w życiu zawodowym jak i osobistym. Dlatego warto się skusić i wybrać metodę skuteczną i pomóc sobie za sprawą lasera.

Co to jest blizna?

Blizna przede wszystkim jest zmianą skórną, ale zmianą, którą można naprawić stosując odpowiednie zabiegi kosmetyczne. Uszkodzenie zdrowej tkanki jest przyczyną jej powstania w wyniku wyzwolenia zwiększonej aktywności fibroblastów. Fibroblasty to są aktywne komórki tkanki łącznej. W wyniku tego następuje uzupełnianie ubytków tkanką łączną. Blizny tworzą się z powodu urazów na różnym tle. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne takie jak: rany cięte. Mogą to być urazy termiczne czyli oparzenia lub o pochodzeniu chemicznym – oparzenia chemiczne. Blizny powstają na zewnątrz (skóra) i wewnątrz organizmu – przykładem są blizny, jakie się tworzą w mięśniu sercowym po przebytym zawale, czy blizny pooperacyjne.

Nie ma jednego rodzaju blizn. Wyróżniamy więc blizny keloidowe, które tworzą się podczas procesu agresywnego, polegającego na zbyt szybkim gojeniu się ran. Takie blizny są duże i wykraczają poza obszar urazu. Najczęściej są widoczne u osób z ciemniejszą karnacją. Inne natomiast są tak zwane blizny przerostowe o różowym lub czerwonym zabarwieniu. Nie wykraczają poza zasięg urazu. Kolejnym typem są blizny przykurczowe. Występują w stanach pooparzeniowych. Często zajmują dużą powierzchnię i są głębokie. Mogą swoim zasięgiem obejmować mięśnie i nerwy, powodując ograniczenie ruchomości. Są też zmiany zejściowe. Powstają po trądziku. Mają charakterystyczne zagłębienia. Tkanka jest przesadnie cienka.

Blizny są nieestetycznymi pozostałościami, które należy w miarę możliwości likwidować. Pomaga w tym skutecznie współczesna medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi kosmetyczne, dzięki którym dochodzi do eliminacji niedoskonałości skórnych. Jednym z nich jest laserowe usuwanie blizn potrądzikowych.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – wskazania i przeciwwskazania

Oferta laserowego usuwania blizn po trądziku dotyczy takich obszarów ciała jak: twarz, ramiona, plecy czy dekolt. Jest to rozwiązanie poprawiające samopoczucie, estetykę, ale i mające wpływ na zdrowie. Przede wszystkim skóra z bliznami jest pokryta martwym naskórkiem. A to nie pozwala jej właściwie oddychać. Martwy naskórek powinno się bezwarunkowo usuwać. Jego usunięcie i jednoczesne spłycenie blizny poprawia wygląd cery, jej koloryt i gładkość. Niestety zabieg laserowy ma też przeciwwskazania. Nie mogą go stosować osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, chorujące na jakikolwiek nowotwór skóry. Zabiegu nie poleca się kobietom w ciąży oraz osobom chorym – wszelkie aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne skóry wykluczają zabieg, podobnie jak świeża opalenizna.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Zabiegi kosmetyczne laserowego usuwania blizn nie są bezbolesne i o tym należy pamiętać. Jednak stopień dyskomfortu nie wymaga pełnego znieczulenia do jego przeprowadzenia. Wystarczy posmarowanie skóry odpowiednim preparatem przed wykonaniem samego zabiegu. Laserowe usuwanie blizn jest bezpieczne. Ale należy skorzystać z oferty sprawdzonych salonów kosmetycznych lub udać się do gabinetu medycyny estetycznej, które są przede wszystkim wyposażone w dobrej jakości sprzęt i mają odpowiednio wykształcony, ale i doświadczony personel.
Metoda laserowego usuwania blizn polega wykorzystuje wiązkę światła. Ta wiązka światła penetruje skórę właściwą, jak również i tkanki podskórne. Oddziałuje więc na głębokie partie skóry, pobudzając tym samym do działania włókna kolagenowe, które mają wpływ na poprawę wyglądu cery. Skóra staje się  gładsza, bardziej napięta, a także poprawia się jej elastyczność i znikają drobne zmarszczki.

Warto jednak pamiętać, że skóra po zabiegu laserowym nie wygląda estetycznie. Tworzy się na niej warstwa jakby zrogowaciałego naskórka, która potem wykrusza się. Ten proces trwa kilka dni. Skóra po zabiegu jest też delikatna i wrażliwa. Należy ją chronić przed słońcem. Nie wolno się opalać i należy stosować blokery promieniowania UV z faktorem minimum 50+.