Jak wybrać usługi prawnicze

Jak wybrać usługi prawnicze

Jak wybrać usługi prawnicze – zanim podejmiemy ostateczną decyzję o konkretnych usługach prawniczych, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii: kwalifikacje, lokalizacja, dostępność i inne. Podobnie, jak w przypadku księgowego lub wykonawcy, powinniśmy mądrze wybrać adwokata. Nie tylko będziemy się dzielić z nim poufnymi informacjami, ale także dostaniemy odpowiednie porady prawne i poprowadzi nas umiejętnie przez sytuacje, z którymi nie poradzilibyśmy sobie samodzielnie.

Podstawowe pytania

Jeśli chcemy wybrać idealnie usługi prawnicze, musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Zanim zaczniemy szukać kancelarii prawniczej lub poprosimy o pomoc kolegów, przyjaciół lub rodzinę, musimy najpierw pomyśleć o swoich potrzebach. Dlaczego potrzebujemy adwokata? Czy mamy jakiś problem prawny, z którym nie poradzimy sobie sami? Jeśli tak, czy profesjonalista byłby w stanie nam pomóc? Jeśli stwierdzimy, że rzeczywiście potrzebujemy pomocy prawnej, zastanówmy się, czy będziemy krótko czy długo korzystać z takiej pomocy. Będzie to uzależnione od naszych potrzeb. Jeśli szukamy prawnika, który pomoże nam tylko w aktualnej sytuacji, najprawdopodobniej będziemy potrzebować tylko kilku konsultacji. Jeśli jednak mamy jakieś sprawy prawne, które mogą się toczyć w nieskończoność, możemy wymagać długoletniej pomocy prawnika, do którego zawsze będziemy mogli zadzwonić, kiedy będziemy go potrzebować.

Konkretna dziedzina prawa

Prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach prawa. Jest to bowiem bardzo obszerna dyscyplina, podobna do medycyny. Możemy mówić o prawie nieruchomości, pracy, rodzinnym, własności intelektualnej, imigracji, zatrudnienia, wypadku/urazu, bankructwa, karnym lub obywatelskim. Adwokaci mogą być również otwarci na różne sytuacje, wtedy będą się specjalizować w prawie ogólnym. Jeśli jednak nasza sytuacja jest specyficzna, możemy wybrać osobę, która ma doświadczenie w określonym obszarze prawa.

Wysoki prestiż

Kiedy już chcemy zatrudnić dobrego prawnika, chcemy się upewnić, że ma odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Możemy poprosić o rekomendacje osobę, która już współpracowała z danym prawnikiem. Możemy też poszukać w Internecie prawnika, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Osobiste rekomendacje również mogą być bardzo cenne. Przyjaciele lub rodzina mogą udzielić pomocnych wskazówek odnośnie dobrego prawnika.

Lokalizacja

Jeśli cenimy wygodę, szukajmy prawnika, który ma blisko kancelarię, W ten sposób nie musimy długo podróżować. Jeśli jednak mieszkamy na wsi z ograniczonymi zasobami, możemy użyć śmiało innych form kontaktu, takich jak telefon lub e-mail. Jeśli mamy większe sprawy prawne lub szukamy długoterminowych doradców, ważne jest, aby znaleźć kogoś blisko. W ten sposób możemy nawiązać zaufany, osobisty związek.

Doświadczenie

Oprócz tego, że prawnik powinien posiadać specjalizację w określonej dziedzinie, musi mieć doświadczenie w podobnych przypadkach lub okolicznościach. Możemy dowiedzieć się więcej na temat jego poprzednich spraw, po prostu o nie pytając lub sprawdzając na jego stronie internetowej. Takie informacje są często zamieszczane. Adwokat z większym doświadczeniem może być bardzo wartościowy, ale tylko wtedy, gdy jego doświadczenie pasuje do naszej sytuacji, a także budżetu. Poprowadźmy wyczerpujący wywiad z prawnikiem, aby poznać jego doświadczenie i kwalifikacje. Sprawdźmy też, czy dobrze się z nami komunikuje. Tylko wtedy, może nam skutecznie pomóc.

WIĘCEJ:

Wielkość kancelarii

Wielkość kancelarii może wpłynąć na podjętą przez nas decyzję. Większe kancelarie mają bardziej ugruntowaną pozycję na rynku, większe zasoby, ale usługi są bardziej kosztowne. Mniejsze kancelarie mogą być bardziej spersonalizowane i tańsze, ale mogą mieć jednocześnie bardziej ograniczone usługi, jeśli żaden prawnik nie specjalizuje się w danej dziedzinie, której potrzebujemy.

Koszty i fakturowanie

Jak wybrać usługi prawnicze
Jak wybrać usługi prawnicze

Bardzo ważnym czynnikiem jest też koszt usług. To, ile jesteśmy w stanie wydać, zależy od nas. Możemy wcześniej zebrać potrzebne informacje, poprosić adwokata o wycenę, a także sposób rozliczania klientów. Może to być opłata godzinowa, stawka ryczałtowa, opłata za nieprzewidziane wydatki, opłata negocjacyjna, a nawet wstępna opłata. Dowiedzmy się także, czy taka opłata obejmuje koszty, związane z wysyłką, zgłoszeniem, podróżą. Nie wszędzie te koszty traktowane są tak samo i mogą być rozliczane osobno. Zanim podpiszemy umowę na usługi prawnicze, upewnijmy się, że koszty są jasne i nie bójmy się o tym mówić, żeby później uniknąć przykrych niespodzianek.

Kompatybilność

Osobisty charakter prawnika również ma istotne znaczenie. Znajdźmy takiego, którego możemy obdarzyć zaufaniem. Powinniśmy się z nim czuć komfortowo. Musi być też elastyczny. Powinniśmy go też lubić. Wtedy współpraca będzie łatwiejsza, nawet w przypadku skomplikowanych spraw. Wzajemny szacunek jest równie ważny, ponieważ prawnik szanuje nasze prośby, a my cenimy jego wiedzę i doświadczenie. Prawnik powinien być dokładny i rozważny. Ważna jest jego dostępność i komunikatywność. Wybór adwokata może nam zająć trochę czasu, ale na pewno się opłaci.

Comments are closed.