Jak wytłumaczyć dziecku śmierć psa?

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć psa?

Śmierć czworonoga to problematyczny temat zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Niestety poważna rozmowa jest nieunikniona. Należy wziąć pod uwagę, że jest to bardzo trudne przeżycie dla dzieci, ze względu na silne przywiązywanie się do zwierzątek. Jak dziecko może reagować w przypadku śmierci zwierzęcia? Dlaczego nie warto oszukiwać dziecka? W jaki sposób poinformować dziecko o śmierci pupila? Po jakim czasie możemy zdecydować się na nowego zwierzaka? Jak przygotować się na nowego zwierzaka? Czy smutek i żałoba to naturalne odruchy w przypadku śmierci zwierzęcia? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Jak dziecko może reagować w przypadku śmierci zwierzęcia?

Nie da się ukryć, że śmierć zwierzaka to bardzo trudne doświadczenie dla naszego dziecka. Dlatego też istotne jest, aby w odpowiedni sposób wytłumaczyć maluchowi tego typu sytuację. Kluczowe jest wsparcie rodziców – tylko w taki sposób pomożemy przebrnąć przez najgorsze chwile, które niestety w wielu przypadkach są nieuniknione. Jest to zupełnie naturalne, że pupile umierają ze starości lub w wyniku poważnej choroby. Przez dłuższy czas możemy zaobserwować, że ze zwierzęciem dzieje się coś złego. Ten czas należy wykorzystać i przygotować dziecko na najgorszy scenariusz. Możemy wytłumaczyć, że dla czworonoga będzie to oznaczać koniec cierpienia i że jest to nieuniknione.

Dlaczego nie warto oszukiwać dziecka?

Kiedy zwierzak zginie nagle, przykładowo w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub w skutek dynamicznie postępującej choroby, wówczas nie zawsze możemy odpowiednio przygotować się do takiej sytuacji. Bywają przecież incydenty, że kilka godzin wcześniej dziecko i zwierzak spędzali wspólnie czas, bawili się. W takiej sytuacji często chcemy oszczędzić dziecku cierpienia, w konsekwencji staramy się wymyślać historię o wyjazdach, ucieczkach lub pożyczaniu pieska i kotka znajomym lub ciotce. Warto jednak w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pewnym czasie prawda w końcu wyjdzie na jaw. Doprowadzi to do tego, że dziecko nie tylko będzie źle się czuło po stracie swojego przyjaciela, ale jednocześnie poczuje się przez nas oszukane. W skrajnych przypadkach pociecha straci do nas zaufanie, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

W jaki sposób poinformować dziecko o śmierci pupila?

kremacja psa w GorzowieO ile rozmowa z dzieckiem na temat śmierci zwierzęcia z pewnością nie należy do najłatwiejszych, to jest ona jednak nieunikniona. Kluczowe jest jednak, abyśmy zrobili to w delikatny sposób – strzałem w dziesiątkę jest jednoczesne stworzenie dziecku atmosfery komfortu i bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie wdawajmy się w nieprzyjemne szczegóły. Możemy oznajmić, że zwierzęcy pupil znajduje się już w psim niebie, jednakże nic go nie boli i nie cierpi, natomiast wokół siebie posiada samych prawdziwych przyjaciół. Jest to zupełnie naturalne, że dziecko będzie zadawać wiele pytań. Zajmijmy się konsekwentnymi odpowiedziami. Zmiana faktów nie należy do najbardziej rozsądnych- bolesna prawda jest zawsze lepsza, niż kłamstwo. W ten sposób dziecko nieco szybciej oswoi się ze śmiercią zwierzęcia, w konsekwencji szybciej się z nią pogodzi.

Po jakim czasie możemy zdecydować się na nowego zwierzaka?

Przede wszystkim nowe zwierzątko nie powinno pełnić zastępstwa poprzedniego. Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci potrzebują odpowiedniej ilości czasu, aby pogodzić się z odejściem naszego pupila. Dopiero wtedy możliwe jest przyjęcie kolejnego zwierzaka. Który moment będzie jednak najbardziej odpowiedni do tego? Ważne jest, aby rodzice dokładnie obserwowali dziecko. Kiedy maluch zakończy już żałobę, a stary przyjaciel będzie jedynie wspomnieniem, wówczas możemy zdecydować się na rozmowy dotyczące przygarnięcia nowego pupila. Oczywiście nic na siłę- dziecko powinno wyrazić zgodę i zainteresowanie nowym zwierzakiem.

Usługi kremacji zwierząt:

Jak przygotować się na nowego zwierzaka?

Specjaliści zalecają, aby w pierwszej kolejności wytłumaczyć dziecku, że jest to zupełnie inne zwierzątko. W konsekwencji będzie lubiło nieco inne rzeczy, jednocześnie zauważalna będzie różnica w zachowaniu. Odmienna będzie także dieta i sposób zabawy. Ważne jest, aby cierpliwie tłumaczyć, że jest to inny zwierzak, jednakże nie oznacza to, że gorszy. Jeśli odpowiednio przygotujemy dziecko i wspólnie wybierzemy się po zwierzaka, wówczas nowy domownik z pewnością zostanie zaakceptowany.

Czy smutek i żałoba to naturalne odruchy w przypadku śmierci zwierzęcia?

Niezależnie od tego, jakie zwierzę domowe zmarło, dla dziecka śmierć może być bardzo bolesna. Nie należy marginalizować i bagatelizować całej sytuacji. Podobnie jak osoby dorosłe, dziecko też może przeżywać żałobę. Smutek jest zupełnie naturalny. W ten sposób możliwe jest szybsze uporanie się ze stratą. Nie bójmy pokazywać się dziecku, że nam także jest smutno. Uświadamiajmy, że śmierć to naturalna kolej rzeczy i należy sobie z nią odpowiednio radzić.

Comments are closed.