Jeździectwo konne – Co warto wiedzieć na jego temat?

Jeździectwo konne – Co warto wiedzieć na jego temat?

sklep jeździeckiJeździectwo konne to jeden z tych sportów, który łączy w sobie aktywność fizyczną z możliwością bezpośredniego kontaktu z naturą. Popularność jazdy konnej wzrasta każdego roku. Coraz więcej osób dostrzega, że można czerpać z niej wiele przyjemności, niezależnie od pory roku oraz tego, jaka aura panuje na zewnątrz. Konie ceni się m.in. przez ich rolę w rozwoju turystyki i rekreacji. Wiele ośrodków wczasowych oferuje atrakcje w formie możliwości wykupienia lekcji jeździectwa. Swoich zwolenników zdobywają również pokazy z udziałem tych pięknych zwierząt, zawody hippiczne, konkursy skoków i ujeżdżania oraz wyścigi. Warto wiedzieć także o tym, że konie są niezastąpionym elementem w terapii niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Hipoterapia z roku na rok zyskuje więcej zaufania ze strony konsumentów.

Jeździectwo konne – informacje praktyczne

Liczba istniejących końskich ras jest wysoce imponująca. Najłatwiej jest dokonać ich podziału na:

  • gorącokrwiste: konie lekkie, szlachetne, do których zaliczane są m.in. araby;
  • pełnej krwi angielskiej oraz angloaraby;
  • zimnokrwiste: konie ciężkie, czyli np. ardeny, bretony oraz fiordingi.

Konie czystej krwi arabskiej słyną przede wszystkim ze swojego ponadprzeciętnego piękna. Ich cechami charakterystycznymi są także wysoka odporność oraz spokojne usposobienie. Araby zwykły być angażowane do udziału w rozmaitych rajdach, długodystansowych podróżach, a także podczas wyścigów na duże odległości.

Zupełnie inaczej sytuacja ta prezentuje się w przypadku koni o pełnej krwi, które zostały wyhodowane na terenie Wielkiej Brytanii. Tak zwane thoroughbred horses to esencja ognistego temperamentu. Początki ich historii sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Wykorzystywano je do uczestnictwa w wyścigach krótkodystansowych. Były szkolone na niekwestionowanych zwycięzców w tej dziedzinie. Najlepsze osobniki są w stanie pokonać odległość jednego kilometra w czasie mniejszym niż sześćdziesiąt sekund.

Z kolei konie zimnokrwiste charakteryzują się masywną budową ciała oraz dużą siłą. Zwierzęta te mają łagodne usposobienie i różnią się od swoich gorącokrwistych kuzynów tym, że są zdecydowanie mniej ruchliwe. Zwierzęta te od wieków wykorzystywano do prac rolniczych oraz transportowania ludzi i towarów.

Charakterystyka końskiego ruchu

Każdy, kogo interesuje jeździectwo konne, z pewnością wie, że wyróżnia się trzy rodzaje końskiego chodu:

  • stęp, czyli poruszanie się zwierzęcia z prędkością od 6 do 8 km/h;
  • kłus – od 12 do 18 km/h;
  • galop, podczas którego zwierzę osiąga do 60 km/h. Warto wiedzieć, że galop może przekształcić się w cwał, czyli najszybszą formę końskiego ruchu.

Miłośnicy końskiej jazdy powinni mieć na uwadze, że zwierzę nie jest maszyną i nie może ono nieustannie cwałować. Koń, jak każda żywa istota potrzebuje odpoczynku, podczas którego będzie miał szansę na zregenerowanie swojego organizmu.

artykuły jeździeckieNiektóre rajdy długodystansowe z udziałem wierzchowców, zmuszają je do pokonywania około 160 km w ciągu jednej doby. Jednak w trakcie takiego wysiłku, konieczne jest ciągłe zmienianie tempa poruszania się konia. Na przemian stosuje się kłus i galop. Co więcej, co kilkadziesiąt kilometrów zwierzęta mają czas na wypoczynek.

Wyposażenie jeźdźca – Najważniejsze elementy stroju

Osoby chcące uprawiać jeździectwo konne w trybie stałym, powinny zadbać o posiadanie odpowiedniego stroju. Najważniejszą jego częścią jest nakrycie głowy, zwykle wyprodukowane z twardego plastiku i powleczone aksamitem.

Każdy jeździec powinien też zakupić profesjonalne, wysokie obuwie oraz spodnie do jazdy konnej, czyli bryczesy. Taki rodzaj odzieży jest pozbawiony szwów po wewnętrznej stronie nogawek i zawiera odpowiednie wzmocnienia na wysokości kolan. Strój powinien zawierać także rękawiczki, aby uniknąć tworzenia się otarć i odcisków na dłoniach.

W jaki sprzęt zaopatrzyć konia?

Każdy jeździec powinien zadbać także o dobro i komfort swojego wierzchowca. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługuje ogłowie dla konia, czyli uzda i wodze. Istotne jest również dobrej jakości siodło. Nie należy oszczędzać na takim sprzęcie, ponieważ to między innymi od niego zależy postęp działań w tym sporcie.

Ważne są też strzemiona, czyli elementy służące do osadzenia w nich stóp podczas treningu. Jeździectwo konne to szlachetny rodzaj aktywności fizycznej, jednak w pierwszej fazie jest on zupełnie bezwzględny dla portfeli swoich miłośników. Koszt kompletu akcesoriów rozpoczyna się od kilkuset złotych, a górna granica inwestycji praktycznie nie istnieje.

Zaniedbanie obecności któregokolwiek z wyżej wymienionych sprzętów naraża zwierzę na zwiększoną eksploatację jego ciała. Koń to żywa istota, a więc jest zdolny do odczuwania zmęczenia i bólu. W związku z tym, że każda jazda na jego grzbiecie wiąże się z wysiłkiem, należy uczynić ją komfortową zarówno dla rumaka, jak i nas samych. Warto wiedzieć, że inwestowanie np. w ekonomiczne wersje siodeł nie tylko grożą niewygodą dla konia, ale także nas samych. Łatwo zatem wysnuć wniosek, że każdy kto chce szybko zaobserwować efekty swojej pracy, nie powinien oszczędzać na sprzęcie do jazdy.

 

Comments are closed.