Czym jest masaż kręgosłupa oraz jak często należy go wykonywać?

Czym jest masaż kręgosłupa oraz jak często należy go wykonywać?

Czym jest masaż kręgosłupa oraz jak często należy go wykonywać? Najczęstszym wskazaniem do masażu kręgosłupa jest najczęściej ból spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi. Dotyczy to odcinków – lędźwiowego, piersiowego, oraz szyjnego. Głęboki masaż kręgosłupa rozluźnia znacznie mięśnie napięte. Aby masaż kręgosłupa dawał efekty powinien trwać przynajmniej dwadzieścia minut. Powtórzony powinien być w serii od pięciu do dziesięciu zabiegów. Zapoznajmy się także z przeciwwskazaniami.

Efekty po masażu kręgosłupa

Masowanie, a więc odkształcanie oraz tarcie tkanek miękkich rękoma ludzkimi od wielu lat jest metodą leczenia przeróżnych problemów zdrowotnych. Do dzisiaj się rozwinęło bardzo dużo technik oraz także rodzajów masażu pleców, zależnie od przyczyny ich dolegliwości. Jednak najpowszechniejszym typem masażu jest masaż klasyczny, którego dane techniki mają działanie lecznicze na tkanki miękkie oraz stawy kręgosłupa i całe ciało. Możemy go stosować na cały kręgosłup lub też na jego odcinki poszczególne (szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy). Rehabilitacyjny masaż kręgosłupa rozluźnia, jak i także odżywia mięśnie. Działa przeciwbólowo oraz także relaksuje cały nasz organizm. Jest jedną z bardzo wielu metod w fizjoterapii w leczeniu przeróżnych dolegliwości układu kostnego oraz mięśniowego.

Klasyczny masaż ręczny wykonuje się w poradniach, szpitalach oraz także w gabinetach czy też ośrodkach odnowy biologicznej przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów czy też techników masażystów.

Skutki masażu kręgosłupa

masaż ajurwedyjskiMasaż kręgosłupa wywiera naprawdę wiele bardzo pozytywnych działań. Przede wszystkim poprzez masowanie tkanek miękkich zmniejszamy ich bólowe dolegliwości. Na dodatek poprawiamy znacznie przemianę materii. Dostarczamy tlen, jak i także substancje odżywcze. Usuwa się także zbędne metabolity. Masowanie wspomaga krążenie limfy oraz krwi. Do tego poprawia się ogólna regeneracja. Masaż głęboki kręgosłupa rozluźnia bardzo mocno napięte mięśnie, które uelastyczniają, rozluźniają, a w stawach kręgosłupa także poprawia się znacznie ruchomość. Dotyk także działa w sposób kojący na układ nerwowy. Uspokajamy się, a nasze ciało się mocno relaksuje. Wydziela się także serotonina, która to poprawia bardzo mocno samopoczucie. Dotyk także poprawia stan naszej skóry, ponieważ usuwa martwy naskórek, co ma wpływ na wygładzanie, oddychanie oraz także na jędrność skóry. Masowanie mięśni brzucha natomiast poprawia funkcję narządów, które się znajdują bezpośrednio w jamie brzusznej, a więc filtrację nerek, perystaltykę jelit oraz zwiększenie ilości wydalanego moczu.

W jaki sposób się przygotować do masażu kręgosłupa?

Przed zdrowotnym masażem kręgosłupa powinniśmy wziąć kąpiel, ponieważ odsłaniamy całe plecy, a ręcznikiem będą tylko odkryte nasze okolice miejsc intymnych. W miejscach, w których się świadczy usługi masowania, dostępne powinny być łazienki z możliwością odświeżenia się. Możemy zabrać swój własny ręcznik, aby się nim przykryć, czy też położyć się na nim. Pacjent powinien zdjąć elementy stroju, jak i także biżuterię, które mogą krępować ciało.

Przed masażem nie poleca się spożywać posiłków ciężkostrawnych. Podczas masażu pacjent przyjmuje wygodę pozycję oraz taką, która zapewni rozluźnienie maksymalne całego ciała.

Jak często poddawać się masażowi kręgosłupa?

Aby masaż kręgosłupa przyniósł rzeczywiście lecznicze efekty należy go wykonywać w sposób regularny. Możemy go wykonywać codziennie, co drugi dzień lub też co trzeci dzień. Najlepiej się wybrać w serii na pięć czy też na dziesięć zabiegów. Na tejże podstawie jest ustala cena. Można go wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej jest konieczna oczywiście wizyta u specjalisty rehabilitacji czy też neurologa. Taki specjalista wypisze nam skierowane. O tym jak często powtarzać cykl masażu decyduje prowadzący lekarz czy też fizjoterapeuta. Zazwyczaj po dziesięciu masażach zaleca się zrobienie krótkiej przerwy. W przerwie mogą zostać wprowadzone chociażby ćwiczenia.

Masaż trwa zazwyczaj od dwudziestu do sześćdziesięciu minut, a czas oraz także jego intensywność zależy od budowy ciała, płci, wieku, ogólnego stanu zdrowia czy też pobudliwości pacjenta na zabieg oraz także od wielkości, rodzaju oraz dolegliwości okolicy masowanej.

Przeciwwskazania do masażu kręgosłupa

Wbrew pozorom masaż kręgosłupa może także zaszkodzić. Przeciwwskazaniem są: gorączka, stany osłabienia odporności, infekcje, menstruacja u kobiet, choroby zakaźne, alergie skórne czy też zapalenia. Przeciwwskazaniem absolutnym do leczniczego masażu kręgosłupa są między innymi: nadciśnienie, osteoporoza, choroba nowotworowa, miażdżyca, choroby serca, zapalenia żył, zakrzepy, naczyniaki, tętniaki czy też zaburzenia krzepnięcia krwi.

Gdy mamy kamicę nerkową, żylaki, dwunastnicę, chorobę wrzodową żołądka czy też przebyliśmy zawał, to niezbędna okaże się dokłada kwalifikacja specjalisty. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, to zdania są mocno podzielone. Pamiętajmy, że w każdej sytuacji konsultujmy się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Comments are closed.