Fotel wiszący – jak zrobić?

Fotel wiszący – jak zrobić?

Wiszący fotel to marzenie niejednej osoby. W końcu kto nie chciałby połączyć wygodnego wypoczynku z przyjemnym, relaksującym bujaniem? Na szczęście nie musimy wydawać fortuny, by powiesić taki mebel w naszym salonie. Prawda jest taka, że możemy samodzielnie wykonać wiszący fotel. Jak to zrobić?

Fotel z hamaka

Chyba najprostszym sposobem na tego typu mebel jest wykonanie go w podobny sposób, jak zawieszamy hamak. Jest to nawet prostsze niż tego typu wiszące łóżko. Rzecz w tym, że nie potrzebujemy zaczepiać hamaka w dwóch miejscach, tak jak wtedy, gdy chcemy na nim leżeć. Aby utworzyć przestrzeń do siedzenia, wystarczy oba krańce hamaka powiesić na jednym, odpowiednio wysoko osadzonym haku. I nasze wiszące krzesło z hamaka jest już gotowe.

Wyplatane krzesło

Ostatnio bardzo modne są tak zwane makramy, które obecne były w od wieków wielu kulturach – arabskiej, chińskiej, a także wielu rdzennych narodów zamieszkujących tereny Ameryki Północnej. Sztuka ta polega na wyplataniu kształtów z dużego sznura. Przy jej pomocy wykonać można rożne wersje wiszących foteli. Przyjrzyjmy się dwóm najłatwiejszym.

Makrama na kiju

Pierwszym sposobem jest wyplecenie siedziska i zawieszenie go na grubym, poziomym kiju, który tradycyjnie stanowi podstawę makramy. Takie siedzisko przyjąć może wiele kształtów, a żeby się nie zapadało i sznury nie wpijały w skórę, jego dno wyłożyć możemy grubą, szeroką poduszką.

Makrama na dwóch kijach

W tym wypadku użyjemy dwóch grubych solidnych drewnianych kijów. Wyplatanie makramy będzie w tym wypadku dużo prostsze. Wystarczy, że wypleciemy szeroki prostokąt od jednego kija do drugiego. Jego szerokość i długość zależeń będzie od tego, jak dużego siedziska potrzebujemy do naszego fotela. Takie krzesło zawiesić możemy pod różnymi kątami, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do naszych potrzeb i preferencji.

Makrama na kole

Innym sposobem jest wyplecenie kosza, którego ramę stanowić będzie drewniane koło. Co ważne, koło musi być wystarczająco duże, by można było w nim usiąść. Taki kosz możemy zawiesić pod sufitem. Co ciekawe, możemy powiesić o na różne sposoby – pionowo, poziomo lub na skos. Tym samym tworzyć możemy różne rodzaje krzeseł, w zależności od tego, w jakim siedzi nam się najwygodniej.

Materiał i kije

W podobny sposób jak krzesła wyplatane wykonać możemy fotele nie ze sznura, ale z materiału. Tak samo jak w przypadku poprzednich, możemy zawiesić je na jednym lub dwóch kijach, lub ewentualnie kole.

Co ważne, musimy wybrać materiał, który wytrzyma ciężar ciała – naszego, jak i każdej osoby, która w domyśle będzie zasiadać w fotelu. Mocowanie także musi być solidne, najlepiej użyć do tego sznura lub metalowych obręczy.

Fotele z makramy i materiału mają tę zaletę, że możemy dać się ponieść fantazji i stworzyć fotel, który albo idealnie będzie oddawał nasz charakter, albo doskonale pasował do wnętrza naszego domu. A najlepiej jedno i drugie. Mamy tu całkowitą dowolność w doborze kolorów i wzorów oraz dodatkowych zdobień.

Ławka na palecie

Kolejny sposób lepiej sprawdzi się w ogrodzie i na tarasie, choć odnajdzie się także we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. W tej wersji siedzisko krzesła stanowić będzie paleta przemysłowa o wybranej przez nas wielkości. Dla zwiększenia wygody paletę taką wyłożyć można miękkim kocem lub poduszkami.

Tego typu paletę zamontować możemy na mocnym sznurze lub łańcuchu. W domu liny osadzić możemy na hakach montowanych do sufitu, zaś na ogrodzie posłużyć nam może odpowiednio rozgałęzione drzewo.

Krzesło z chusty

Chusty, w których noszone są dzieci mają ogromną wytrzymałość. Tworzone są ze specjalnych splotów, które gwarantują, że chusta jest w stanie wytrzymać nieprawdopodobne przeciążenia oraz niezliczone ilości wiązań. Dlatego tak świetnie sprawdzają się w roli wieszanych krzeseł.

Nie jest istotnie, czy skorzystamy z chusty po własnym dziecku, czy kupimy używaną na jedną z portali aukcyjnych, czy zupełnie nową. Istotne jest tylko to, by dobrze ją zamocować. Możemy do tego użyć drążka rozporowego zamontowanego w futrynie drzwi lub haka zamocowanego do sufitu. Należy związać dwa krańcowe rogi chusty solidnym węzłem i zawiesić na wybranym mocowaniu.

Wielką zaletą takich chust jest to, że występują w absolutnie wszystkich możliwych wzorach i kolorach. Cokolwiek sobie wymarzymy – znajdziemy na dziecięcej chuście. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w jasnym, minimalistycznym wnętrzu, czy nowoczesnym, pełnym zdecydowanych kolorów. Na pewno znajdziemy chustę, która będzie odpowiadała naszemu poczuciu estetyki.

Fotel z krzesła

Interesujące jest to, że podwieszany fotel może stanowić doskonały sposób na renowację starego, nieużywanego krzesła. Jak to zrobić? Przede wszystkim oczywiście musimy krzesło pozbawić nóg. Od dzisiaj wszak będzie nie stało, a wisiało.

Następnie należy zdecydować w jaki sposób zamocujemy krzesło. Dobrym wyborem będzie mocny sznur, lina lub łańcuch. Najczęściej takie krzesło podwiesimy na haku na suficie, ale jeśli tak będzie nam wygodniej, możemy również zamontować je na drążku rozporowym umieszczonym w futrynie drzwi.

Pamiętajmy, że fotel musi być wygodny, warto więc wyposażyć krzesło w dodatkowe obicie. Alternatywą mogą być obszerne, miękkie poduszki.

Comments are closed.