Jak ukryć łóżko w pokoju dziennym?

Cena za metr mieszkania nie zachęca do kupowania lokali z licznymi pokojami. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z wygody, jaką oferuje nam łóżko z dobrym materacem. Wystarczy odrobina kreatywności, by uzyskać zarówno estetyczny, jak i praktyczny efekt. Jak ukryć łóżko w pokoju dziennym?

Rozkładane meble

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Obecnie na rynku znajdziemy nieskończoną ilość propozycji, które sprowadzać się będą do tego jak zamienić sofę w łóżko i odwrotnie. W zapomnienie odeszły już niewygodne tapczany ze skrzypiącymi sprężynami, jakie zapewne pamiętamy z dzieciństwa.

Kanapa lub sofa

Obecnie takie sofy są nie tylko eleganckie i można je dopasować do każdego wystroju. Są także niesamowicie wygodne, a materace wbudowane w mebel można dostosować do własnych preferencji. Po rozłożeniu taka sofa do złudzenia przypominać może wielkie, wygodne łóżko.

Rozkładany fotel

Podobnym rozwiązaniem będzie rozkładany fotel. Ten sprawdzi się przede wszystkim jako jednoosobowe łóżko, na przykład dla gości. Za dnia wyglądać będzie jak wygodny fotel, zapraszający by umościć się w poduszkach z książką lub kubkiem herbaty. Wieczorem zaś możemy go rozłożyć, by przemienić niepozorny mebel w wygodne łóżko.

Łóżko w meblościance

Innym wariantem rozkładanych mebli jest łóżko rozkładane z szafy lub meblościanki. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, za dnia ściana pokryta półkami różnej wielkości wyglądać będzie jak najzwyczajniejsza w świecie meblościanka. Dopiero po rozłożeniu największego panelu z szafy wyłoni się wygodne, przestronne łóżko z materacem.

Łóżko w komodzie

Na podobnej zasadzie jak łóżko w meblościance, jednoosobowe łóżko ukryć możemy w meblu imitującym komodę. Choć z oczywistych względów taka komoda nie pomieści ubrań, to możemy postawić na niej książki, rośliny doniczkowe lub źródło światła, na przykład klimatyczną lampkę. Po rozłożeniu przestrzeń ta będzie stanowiła zagłówek łóżka.

Łóżko jako ścianka działowa

Równie ciekawym pomysłem jest postawienie składanego w ten sposób łóżka pomiędzy częściami pokoju dziennego, aby je od siebie oddzielić. Jeśli nasze mieszkanie zamiast kuchni posiada aneks kuchenny, dobrym pomysłem będzie oddzielenie jej od reszty pokoju przy pomocy składanego łóżka stanowiącego barek.

Często łóżka takie dodatkowo wyposażone są w blat – po ich złożeniu możemy go podnieść, tworząc stół i biurko. Stół może służyć nam zarówno jako jadalnia, jak i biurko. W ten sposób składanym łóżkiem możemy wydzielić z pokoju dziennego część do pracy.

Łóżko pod meblami

Innym sposobem na ukrycie łóżka jest schowanie jego części pod meblami. W takim wypadku materac zazwyczaj ułożymy na stelażu na kółkach. W standardowej zabudowie pokoju dziennego uwzględnimy zaś przestrzeń przy podłodze, w którą będzie można wsunąć łóżko. W ten sposób łóżko za dnia będzie wyglądało jak wbudowana w meble w kanapa. Dopiero po wysunięciu go okaże się pełnowymiarowym łóżkiem.

Łóżko pod podłogą

Jeśli pomieszczenie jest na tyle wysokie, że obniżenie go o kilkadziesiąt centymetrów nie przyniesie żadnej szkody, to możemy rozważyć podniesienie części pokoju dziennego. Oznacza to, że jego fragment zabudujemy platformą, pod którą ukryjemy materac na ruchomym stelażu.

Dodatkową zaletą rozwiązania jest to, że taką platformą łatwo wydzielić możemy część pokoju, tworząc na przykład przestrzeń przeznaczoną na jadalnię czy też biuro.

Łóżko w szafie

Innym ciekawym pomysłem jest ukrycie łóżka w szafie. Sprawdzi się on przede wszystkim w przypadku jednoosobowych łóżek. W takim wypadku musimy zamówić szafę wystarczająco głęboką i szeroką, by zmieścić w niej łóżko. Z zewnątrz będzie wyglądać ona jak zwykły mebel do przechowywania ubrań, zaś po otworzeniu okaże się mini sypialnią ukrytą w pokoju dziennym. Do tego rodzaju sztuczek najlepiej sprawdzają się szafy z rozsuwanymi drzwiami.

Łóżko pod schodami

Innym sposobem na ukrycie małego łóżka jest umieszczenie go pod schodami. Przestrzeń pod schodami to zazwyczaj miejsce, które trudno sensownie zagospodarować. Umieszczenie tam jednoosobowego łóżka odpowiada więc na więcej niż jeden problem.

Podwieszane łóżko

Łóżko można ukryć nie tylko w meblach i podłodze, ale także… w suficie. Jest to możliwe, jeśli zdecydujemy się na podwieszane łóżko. W takim wypadku w ciągu dnia przy pomocy specjalnego mechanizmu będziemy unosić łóżko do sufitu. Kiedy nadejdzie wieczór, łóżko można opuścić. Dodatkową zaletą jest to, że możemy w ten sposób regulować wysokość naszego łóżka. Może ono zarówno stać na samej podłodze, jak i wisieć na wybranej wysokości nad nią.

We wnęce

Jeśli mamy pokój dzienny o nieregularnym kształcie, możemy to wykorzystać. We powstałej w ten sposób wnęce umieścić możemy łóżko i ukryć je na jeden z wielu kreatywnych sposobów.

Za kotarą

Najprostszym sposobem będzie rozwieszenie kotar, które oddzielą łóżko od reszty pokoju dziennego. Mogą to być zarówno zwiewne firany, jak i bogato zdobione zasłony. Wszystko zależy od naszej fantazji.

Za przesuwaną ścianą

Innym sposobem na ukrycie wnęki będzie zasłonięcie jej przesuwanymi drzwiami. Mogą one zarówno imitować szafę, jak i część zwykłej ściany. Ciekawym rozwiązaniem jest wstawienie w tym miejscu luster, które optycznie powiększą pozostałą część pokoju dziennego.