Jak urządzić wnętrza – przegląd tapet ściennych

Jak urządzić wnętrza – przegląd tapet ściennych

Marzą Ci się piękne i stylowe wnętrza? W takim razie, warto już teraz przemyśleć co zmierzasz zmienić, aby mieć już gotowe pomysły oraz materiały. Dzięki temu, kiedy tylko zrobi się ciepło, będzie można zaczynać remont.

Wygląd naszego domu czy mieszkania ma ogromne znaczenie. Spędzamy tam bowiem większość dnia. Tyczy się to szczególnie zimy, kiedy dni są krótkie, a wieczory długie i mroźne. Każdy wtedy chce sobie siąść z miękkim kocykiem w fotelu i poczytać książkę. Dlatego warto przemyśleć klimat wnętrz, aby na nadchodzącą zimę mieć przytulne i ciepłe wnętrza.

Poszukiwanie inspiracji

Nawet jeśli w głowie jest mnóstwo pomysłów na wnętrza, to niekiedy ciężko jest połączyć wszystkie elementy w spójną całość. Co więcej, najczęściej ma się ochotę wrzucić wszystkie elementy wystroju do jednego pomieszczenia. Koniec końców wygląda to tak, że w jednym pomieszczeniu jest przesyt stylów, a w innym wieje pustką. Dlatego warto się posiłkować pomysłami dekoratorów wnętrz. Gdzie takie znaleźć? Najwięcej oczywiście w Internecie. Można zarówno bezpośrednio wpisać w wyszukiwarkę hasło, jak i próbować na różnych portalach społecznościowych. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ znajdziemy tam nie tylko zdjęcia, ale również instrukcje jak wykonać poszczególne meble oraz gdzie zostały zakupione. Co więcej, członkowie grup w mediach społecznościowych chętnie doradzają i dzielą się własnym doświadczeniem.

Po kosztach czy zainwestować?

Remonty mogą się od siebie różnić pod względem finansowym. Jedni chcą wykończyć wnętrza kompleksowo inni stawiają na prostotę oraz korzystne ceny. Zanim podejmiemy się działań związanych z remontem, powinniśmy w pierwszej kolejności pomyśleć jaki fundusz możemy zainwestować w odnowienie lokum. pierwszą kwestią jest to czy mieszkanie lub dom należy do nas czy też jest wynajmowane. Jeśli jesteśmy tylko najemcami, w pierwszej kolejności wszelkie zmiany należy ustalić z właścicielem. Jeśli nie pokrywa on części remontu, warto zdecydować się na niższy koszt remontu. W przypadku własnego lokum, warto zrobić remont generalny, aby było w jak najlepszym stanie.

Gładzenie ścian

Bardzo duży wpływ na klimat wnętrz mają kolory, na jakie są pomalowane ściany. Często jednak wymagają one nie tylko malowania, ale też gładzenia. Wszelkie ślady po gwoździach, zadrapania oraz inne nierówności, wymagają poprawek. Dzięki temu ściany wyglądają schludniej, a farba lepiej się trzyma i nie sprawia kłopotów podczas malowania. Warto zastanowić się jak zamierzamy ściany wykończyć. Czyli czy mają to być płytki, zwykła farba czy może tapeta? W przypadku łazienki czy kuchni, płytki są najlepszym rozwiązaniem. Co jednak z resztą pomieszczeń? Bardzo ładnie prezentują się na ścianach wszelkiego rodzaju fototapety, które doskonale sprawdzają się w sypialniach czy pokojach dla dzieci. W przypadku korytarza czy salonu warto pomyśleć o bardziej jednolitych wzorach.

Wybór tapety

Decydując się na położenie tapet na ścianach , warto wiedzieć, co ma się do wyboru. Poznaj rodzaje tapet oraz sprawdź, czym się różnią, jaką mają wytrzymałość oraz gdzie poszczególne typy pasują najlepiej.

Tapeta tekstylna – wykonana jest z materiału syntetycznego lub naturalnej tkaniny przyklejonej na papierze. Tego rodzaju tapety doskonale imitują tkaniny, nawet jeśli wykonane są z syntetycznych tworzyw. Doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni czy pokoju dziennym. Ocieplają klimat pomieszczenia – dodają mu przytulności.

Tapeta na flizelinie — tutaj mamy do czynienia z tapetami, które od spodu posiadają warstwę z flizeliny. Warstwa wierzchnia jest papierowa lub winylowa. Jest to doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, których ściany są popękane. Ten rodzaj tapety będzie je bowiem maskował. Tapeta na podkładzie z flizeliny doskonale tłumi hałas. Należy jednak pamiętać, że klej nakładamy na ścianę, a nie na tapetę — tak jak w przypadku standardowych tapet.

Tapeta papierowa – jedne z najbardziej popularnych i najtańszych tapet. Składają się z kilku warstw papieru. Są dość cienkie oraz mało wytrzymałe. Sprawdzą się tylko w przypadku bardzo gładkich i równych ścian.

Tapeta z włókna szklanego — doskonałe rozwiązanie do łazienek, korytarzy czy kuchni. Tapety z włókna szklanego są odporne na mycie i szorowanie, jednak w przypadku usuwania ze ścian uszkadzają tynk.

Tapeta winylowa — tapeta z wierzchu pokryta jest spienionym lub płaskim winylem, zaś warstwa spodnia to papier. Ze względu na dużą odporność na wilgoć, mycie, szorowanie – doskonale sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach typu pokój dzienny, jak i w kuchni czy łazience. Tapety pokryte spienionym winylem pokryją nierówne i popękane ściany, ale są mniej odporne na czyszczenie. Tapety pokryte płaski winylem są bardziej odporne, ale wymagają równych i gładkich ścian.

Tapeta akrylowa — mało wytrzymałe i nieodporne na szorowanie rodzaje tapet. Pokryte pianką akrylową, a od spodu wykonane z papieru. Nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych typu łazienka czy kuchnia.

Comments are closed.