Roboty do programowania jako prezent na gwiazdkę

Roboty do programowania jako prezent na gwiazdkę

Na czas Gwiazdki wszyscy gorączkowo szukamy prezentów dla naszych dzieci. Najbardziej zależy nam najczęściej na tym, aby miały silną wartość edukacyjną i żeby były w ciągłym użyciu. Nic nie cieszy rodzica bardziej, niż świadomość, że pomysłem na prezent trafiło w dziesiątkę. Wybór wszelakich zabawek dla dzieci w sklepach stacjonarnych i internetowych przyspiesza o szybsze bicie serca nie tylko wszystkich najmłodszych, ale także dorosłych. Przecież każdy z nas doskonale pamięta czas, gdy był dzieckiem i otaczał się wymarzonymi samochodami, lalkami, puzzlami czy innymi zabawkami kreatywnymi. W dawnych czasach mnóstwo było zabawek rozwijających wyobraźnię, pomimo czasu deficytu, wiecznych braków, za pomocą najprostszych metod potrafiliśmy organizować sobie rzeczywistość. Potem pojawiły się zabawki elektroniczne i gry komputerowe, nie tylko z Chin. Można było bez opamiętania grać w Tetris oraz inne gry wirtualne. Obecnie klasyczne gry wirtualne zastępują roboty do programowania. Czy mogą się one nadać na prezent dla najmłodszych? Zdania są podzielone. Wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, któremu chcemy sprawić taki podarunek.

Dzieci i nauka programowania – czy jest w tym sens?

Obecnie zawód programisty jest jednym z najbardziej opłacalnych i kreatywnych zajęć na świecie. Programiści nie mogą narzekać na słabe zarobki, ich praca także wiąże się z ciągłymi podróżami, poznawaniem nowych zjawisk i miejsc, a to marzenie chyba większości ludzi. Nie dziwi więc fakt, iż coraz częściej zwraca się uwagę na to, aby dzieci uczyły się programowania poprzez zabawę przy urządzeniach w formie zabawek do tego przeznaczonych. Rozwijając w dziecku talent programisty od najmłodszych lat, dajemy mu możliwość stanięcia przed szansą zdobycia w przyszłości ciekawego zajęcia. Czy kierowanie dzieci w stronę dziedziny programowania komputerowego nie jest przypadkiem przesadą? Wielu psychologów uważa, że w pierwszych latach życia dziecka najważniejsze jest przebywanie w otoczeniu osób oraz zjawisk uczących podstawowych spraw dających poczucie bezpieczeństwa – empatii, zrozumienia. Mechaniczne zabawki typu roboty do programowania jednak nie mają w sobie tyle ciepła, co klasyczne pluszaki. Logicznego myślenia przecież także można się nauczyć za pomocą zabawek w pełni analogowych, bez konieczności włączania komputera czy nadmiernego otaczania się elektroniką.

Kosztowny prezent dla malucha

Na pewno roboty do programowania w praktyce nie należą do najtańszych inwestycji. Kupując taki prezent dziecku, trzeba się nastawić na wydatek z rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Duży wpływ ma też fakt, czy chcemy nabyć zupełnie nowy model robota do programowania, czy też dokonujemy zakupu produktu obecnego na rynku już od kilku lat, więc dużo tańszego od tego, co dopiero wchodzi na rynek. Jeśli kupujemy robota do programowania naszemu dziecku, korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych sklepów internetowych sprzedających takie produkty. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie korzystanie z oficjalnej strony producenta, gdzie w razie natrafienia na sprzęt wadliwy, mamy szansę bezproblemowej wymiany części uszkodzonych lub zamianę modelU na nowy bez dodatkowych konsekwencji finansowych.

Czego mogą nauczyć dziecko roboty do programowania?

Nowoczesne roboty do programowania skonstruowane zostały tak, aby wskrzesić w naszych dzieciach umiejętność analitycznego myślenia, zdolności intelektualne i chęci do traktowania każdego zadania jak wyzwania. Roboty pod względem kształtów obudowy zewnętrznej przypominać mogą ulubione postacie z bajek czy też zwierzęta. Dziecko musi użyć odpowiednich modułów, aby zaprojektowany piesek elektroniczny zaczął szczekać czy machać ogonkiem. Wszystkie czynności wykonywane przez robota można wcielić w życie dzięki programowaniu systemu obecnego w zabawce. Czasem dziecko musi nieco się natrudzić, innym razem powołanie do życia zwierzątka elektronicznego idzie zadziwiająco łatwo i szybko. Są roboty o różnym stopniu skomplikowania trudności w programowaniu. Trzeba więc odpowiednio dostosowywać daną zabawkę do wieku i zdolności sensorycznych dziecka.

Zabawki starej i nowej generacji

Psychologowie dziecięcy nie mają nic przeciwko sprzętom typu roboty do programowania. Jeśli zauważono, że pomagają one dzieciom w rozwoju intelektualnym na każdym etapie życia, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby ich nie udostępniać. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że na rozwój naszego dziecka jednakowy wpływ mogą mieć zarówno zabawki analogowe, proste w konstrukcji, jak i te bardziej mechaniczne, skonstruowane na bazie najnowocześniejszych technologii. Korzystanie w jednakowym stopniu z obu opcji pozwoli naszemu dziecku rozwijać się prawidłowo i bez pojawiania się błędów mogących doprowadzić do pewnych ograniczeń w późniejszym zachowaniu malca. Technika techniką, środki środkami, ale na samym początku trzeba dziecko otoczyć przede wszystkim uczuciem, a potem dopiero można wprowadzać je w świat zimnych, wykalkulowanych, mechanicznych manipulacji. Dziecko w przyszłości zaradne to przede wszystkim dziecko kochane. A proste zabawki ciepłego nastawienia do świata uczą najlepiej.

Comments are closed.