Warsztat samochodowy – jak wybrać ten idealny?

Warsztat samochodowy – jak wybrać ten idealny?

Można śmiało stwierdzić, że w dzisiejszych czasach nie ma gospodarstwa domowego nieposiadającego własnego samochodu. Ten środek lokomocji stał się tak popularny, że pchnął do przodu cały rynek motoryzacyjny, a dziś z usług w jego obrębie codziennie korzystają miliony Polaków. Nic więc dziwnego, że warsztaty samochodowe znaleźć możemy niemal za każdym rogiem. Jak jednak, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, wybrać ten, który rzeczywiście będzie zasługiwał na naszą uwagę? Czym się przy tym kierować i na co zwrócić uwagę? Szereg wskazówek, które zamierzamy opublikować w naszym poradniku z pewnością pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Dlaczego warto przyłożyć się do szukania warsztatu?

Z czymś takim, jak warsztat samochodowy jest jak z lekarzem – odnajdując tego właściwego i godnego zaufania, rzadko zmieniamy go na jakiegoś innego https://readyauto.pl/oferta/mechanik-szczecin/. Znalezienie warsztatu, któremu będziemy mogli w ciemno powierzyć nasze auto będzie dla nas komfortem w przypadku kolejnych napraw, ale i rutynowych przeglądów technicznych.

5 podstaw w szukaniu warsztatu dla siebie

Warsztat samochodowy jest miejscem, w którym zostawiamy jeden z najcenniejszych przedmiotów, jakimi dysponujemy – samochód. Właśnie dlatego nie możemy wybrać go pochopnie – zły wybór może być katastrofalny w skutkach, czy to dla naszego auta (niekoniecznie jego zewnętrznych części), czy też dla naszego portfela. Na co powinniśmy więc zwracać uwagę? Poniżej poruszamy 5 kwestii, które powinny być tutaj najważniejsze.

1. Renoma to jeden z podstawowych czynników

Dobry warsztat samochodowy to taki, do którego ludzie wracają po dokonanej naprawie czy pomyślnie zakończonym przeglądzie. Skąd jednak wiedzieć, że ten, który mamy na oku takim jest? Wystarczy poszukać opinii, w dzisiejszych czasach będących wręcz na wyciągnięcie ręki. Sięgnąć możemy po:

  • rekomendacje znajomych – najbardziej zaufane źródło informacji z pierwszej ręki – może nam wskazać zarówno firmy, z których usług warto skorzystać, jak i te, którymi nie warto zawracać sobie głowy;
  • fora dyskusyjne – te zrzeszają wyłącznie wielbicieli czterech kółek – można też na nich znaleźć nie same opinie, ale i dyskusje na ich temat; one również mogą być bardzo pouczające;
  • grupy na portalach społecznościowych – ich największym plusem jest to, że są zamknięte – warsztat samochodowy ma ciężko z kupowaniem opinii na ich łamach; można więc na nich polegać.

2. Dobrze wyposażony warsztat z fachowcami jest w cenie

Podstawą działania każdego warsztatu samochodowego jest jego właściwe wyposażenie. Upewnijmy się, że dysponuje on narzędziami umożliwiającymi przeprowadzenie szczegółowej i dogłębnej diagnostyki, ale i takimi, które pozwolą mu naprawić nasze auto w sposób należyty. Liczą się tutaj nie tylko detale – już po pierwszym rzucie oka możemy zauważyć obecność kanału czy podnośników, a przyglądając się bliżej powinniśmy zwrócić uwagę również na pomniejsze części, również te pochodzące z innych naprawianych aut (często można je rozłożyć, by taniej naprawić inne elementy samochodu bez potrzeby pełnej ich wymiany).

3. Szybkość naprawy – jak bardzo na nią patrzeć?

Choć czas, w jakim nasze auto zostanie naprawione z pewnością jest nie bez znaczenia, nie on świadczy o profesjonalizmie warsztatu . Ta jest określana przede wszystkim przez terminowość – jeżeli warsztat samochodowy mówi, że auto będziemy mogli odebrać określonego dnia, musi się tego trzymać. Zwłaszcza, że pozwoli nam to odpowiednio rozplanować czas bez niego.

4. Uczciwość – czy to cecha wymarła wśród mechaników?

Stereotypem jest to, że mechanicy lubią naliczać dodatkowe opłaty za usługi, na które się nie godziliśmy albo naprawy, których tak naprawdę nie było w planach. Ważne, aby dany usługodawca był uczciwy i od początku klarownie przedstawiał sytuację. Bardzo dobrze, gdyby przedstawił kosztorys, ale też podpisał z nami umowę – w szczególności wtedy, gdy naprawa będzie bardziej kosztowna.

5. Warsztatem nie może rządzić chaos

Ciężko jest oczekiwać, że warsztat będzie miejscem czystym i sterylnym. To jednak, że nie cechuje się wysokim poziomem czystości nie oznacza, że nie powinien być uporządkowany. Narzędzia nie mogą walać się po ziemi, a maszyny powinny mieć swoje miejsce. Da się to określić po zachowaniu mechaników, którzy pewnie będą sięgać po każde z narzędzi, doskonale wiedząc, gdzie je znajdą.

Drobna uwaga: warsztaty często magazynują przedmioty bezpośrednio na miejscu naprawy. Nie uważamy tego za minus, a przyglądajmy się temu dokładniej – często nie jest to równoznaczne z chaosem, a po prostu z niedostateczną ilością miejsca, jakim dysponują.

Podsumowanie

Wybór dobrego warsztatu samochodowego nie należy do najłatwiejszych. Wszystko ze względu na niski próg wejścia na rynek, który sprawił, że pojawiło się na nim wielu mechaników tak naprawdę nieznających się na fachu oraz oszustów, którzy naciągają “nietechnicznych” kierowców na dodatkowe wydatki. Właśnie dlatego musimy być jak najbardziej wybredni, starając się znaleźć warsztat, który spełni nasze oczekiwania i sprosta wymaganiom, jakie mu postawimy.

Polecamy:

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl
Comments are closed.