Trzy pomysły na imprezę integracyjną z niewielkim budżetem

Trzy pomysły na imprezę integracyjną z niewielkim budżetem: w pracy spędzamy kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Jeśli na tapet weźmiemy, jednak życie przeciętnego Jana Kowalskiego, okazuje się, że na wykonywaniu (z większą bądź mniejszą satysfakcją) swoich obowiązków zawodowych spędzi nawet 90 000 godzin. Właśnie dlatego, coraz częściej zwracamy uwagę na pozapłacowe walory wykonywanych obowiązków. Jednym z nich są imprezy integracyjne.

Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Pracownikom daje możliwość odreagowania po ciężkim dniu w biurze, jednak to przede wszystkim możliwość spotkania się ze znajomymi z pracy, w mniej formalnej atmosferze, wzajemnego poznania swoich pasji, potrzeb, poczucia humoru. Imprezy integracyjne to świetna okazja do zgrania zespołu, a jak wiadomo – zgrany zespół jest zmotywowany, a więc chętniej i efektywniej pracuje. Właśnie dlatego imprezy integracyjne to dla firmy i pracowników działanie win-win. Impreza integracyjna kojarzy nam się z koniecznością wynajęcia hotelu, autobusu, dalekiego i najlepiej kilkudniowego wyjazdu, a to jak wiadomo generuje koszty. Na tego typu działania nie możemy sobie pozwolić często. Co jednak zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie wygospodarować większych funduszy? Nic straconego. Poniżej podajemy kilka ciekawych niskobudżetowych pomysłów na organizację imprez integracyjnych.

Gry planszowe, czyli sposób na cykliczną imprezę integracyjną

Już od kilku lat możemy zauważyć, że planszówki wracają do łask. Spotkania w mniejszym lub większym gronie, domówka, rodzinny obiad czy zwykła posiadówka u znajomych zazwyczaj kończy się rundą w Dixit, czy partyjką w Double. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie spotkań firmowych chętnie organizują spotkania z planszówkami. Tego typu wydarzenia, skupiają bowiem większość pracowników, firmę nie kosztują praktycznie nic, a jednocześnie pozwalają spotkać się zespołowi „po godzinach” i trochę poszaleć. Warto zaznaczyć, że w każdy z nas tkwi nutka hazardzisty. Często emocje podczas imprezy integracyjnej z grami planszowymi wywołują uśmiech jeszcze kilkanaście miesięcy po evencie. Ze względu na niskie koszty i małe potrzeby organizacyjne, tego typu wydarzenie może być organizowane cyklicznie.

Pomysł na firmową olimpiadę?

Trochę adrenaliny jeszcze nikomu, nigdy nie zaszkodziło. Drugą propozycją niskobudżetowej imprezy integracyjnej jest organizacja firmowej olimpiady. W tym przypadku, najważniejsza jest kreatywność organizatorów. W końcu, na firmowej olimpiadzie mogą być niezwykłe dyscypliny – wyścig w workach na śmieci, taniec na kracie piwnej, przeciąganie liny, kalambury. Pomysłów może być tysiące, a na organizację nie są potrzebne wielkie pieniądze. Oczywiście, warto pomyśleć o nagrodzie dla zwycięskiej drużyny oraz drobnych przekąskach. Chyba nikt nie lubi bawić się z pustym brzuchem. Organizując tego typu wydarzenie możemy zaproponować, aby każdy z pracowników (w ramach swoich możliwości i umiejętności kulinarnych) przygotował lub zakupił jakiś poczęstunek. Można również zamówić coś z lokalnej firmy cateringowej. Nikt nie będzie oczekiwać wykwintnych dań, jednak dobry chleb z ziołowym masłem, sałatka czy kawałek swojskiej kiełbasy i ogórek kiszony sprawią, że uczestnicy będą usatysfakcjonowani i poczują, że pracodawca o nich dba.

Którym szlakiem na imprezę integracyjną?

Trzy pomysły na imprezę integracyjną z niewielkim budżetem

Ciekawym i niekoniecznie drogim pomysłem na imprezę integracyjną może okazać się wspólny wypad w góry. Zaproszenie do wyjazdu można przesłać na firmowy adres e-mail lub wywiesić ogłoszenie na drzwiach wejściowych do firmy, czy przy firmowym ekspresie do kawy. Organizując tego typu wypad, należy jednak pamiętać, że każdego z nas cechują różne umiejętności sportowe. Nawet jeśli organizatorem imprezy integracyjnej jest miłośnik gór, najlepiej postawić na nie wymagającą trasę lub możliwość wjechania kolejką. Będąc na górze można przygotować piknik lub (jeśli będzie do tego przeznaczone miejsce) ognisko. Całodniowy wypad w góry może okazać się świetnym wspomnieniem. Tego typu event może być organizowany nie tylko dla pracowników, ale również ich rodzin. Takie wydarzenie pokaże, że pracodawca rozumie potrzeby pracownika i zależy mu także na pozazawodowym życiu pracownika.

Imprezy integracyjne to bez wątpienia sposób na przywiązanie pracownika do firmy. Coraz więcej osób rozumie, na czym polega word-life balance i przy wyborze ścieżki zawodowej zwraca uwagę nie tylko na wysokość wynagrodzenia, ale również pozapłacowe ekwiwalenty takie jak: dodatkowe ubezpieczenie, karta multisport, dni wolontariackie, możliwość szkoleń czy właśnie imprezy integracyjne. Spotkania ze znajomymi z pracy często zmieniają się w długoletnie przyjaźnie, a możliwość pracy z ludźmi, których się lubi scala firmę i pozwala zatrzymać przy sobie ważnych pracowników, nawet przy mniejszych wynagrodzeniach. Zastanawiając się nad organizacją imprez integracyjnych dla pracowników, warto spojrzeć na ten element jako na coś cyklicznego, na stałe wpisanego w strukturę firmy. W takim przypadku, pracownicy będą wiedzieli, że pracodawca jest społecznie odpowiedzialny i zależy na wieloletnim utrzymaniu pracownika.