Szkło hartowana a folia ochronna – co wybrać?

Szkło hartowana a folia ochronna – co wybrać?

Kiedy kupujemy nowy telefon, jednym z pierwszych miejsc, do którego powinniśmy się udać, jest specjalistyczny sklep z akcesoriami do smartfonów. Nowego typu telefony posiadają ogromną ilość opcji, ale niestety, nie są zbyt wytrzymałe, dlatego też większość właścicieli smartfonów stara się w jakiś sposób zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniami mechanicznymi. Najbardziej wrażliwym miejscem jest ekran i to on głównie potrzebuje dodatkowej ochrony.

Posiadacze smartfonów mają do wyboru wiele możliwości. Mogą zakupić szkło ochronne do telefonów, folię ochronną albo zwykły pokrowiec. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Co wybrać? Kilka wskazówek poniżej.

Folia ochronna na ekran

W sklepach stacjonarnych i internetowych z akcesoriami do telefonów znaleźć możemy mnóstwo modeli folii ochronnych, które różnią się strukturą, ceną, połyskiem czy grubością. Często niełatwo na pierwszy rzut oka ocenić, która opcja będzie najlepsza dla naszych potrzeb.

szkło-hartowane-na-telefon

Na wstępie należy zwrócić uwagę na kształt i wielkość folii. Musi ona pasować do ekranu naszego telefonu. Jeśli folia będzie źle dopasowana, może przykrywać głośnik i przez to stwarzać problemu w użytkowaniu telefonu, np. poprzez wpływanie na jakość dźwięku. Źle dobrana, niskiej jakości folia może również zniekształcać obraz na wyświetlaczu. Na szczęście, w przypadku folii ochronnej, możemy ją zawsze dociąć, choć oczywiście jest to trudne zadanie, ponieważ wymaga precyzji.

Folia ochronna dobrej jakości jest niezwykle cienka i elastyczna. Jest praktycznie niewyczuwalna pod palcami, co zapewnia pełen komfort użytkowania. Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że najcieńsze folie będę słabiej chronić telefon niż nieco grubsze.

Należy pamiętać, że żaden rodzaj folii ochronnej nie ma takiej wytrzymałości jak szkło hartowane, a jedynie zabezpiecza telefon przed zanieczyszczeniami czy drobnym porysowaniem, gdy trzymamy go np. w torebce.

Folia ochronna jest dedykowana, przede wszystkim telefonom z wyświetlaczem ze szkła Gorilla Glass, które jest samo w sobie bardzo wytrzymałe. Jednocześnie folia ochronna sprawdza się w przypadku telefonów z zakrzywionym wyświetlaczem (np. Samsung Galaxy S9). Dzięki swojej elastyczności można ją bez problemu nakleić na zakrzywienia.

Podsumowując, wśród zalet należy wymienić:

  • niską cenę,
  • ochronę przed zarysowaniami,
  • możliwość docięcia do konkretnego modelu telefonu,
  • duży wybór parametrów struktury.

Natomiast wady to:

  • dużo mniejsza wytrzymałość niż szkło hartowane do telefonów,
  • odciski palców pozostają na folii,
  • trudność w poprawnym założeniu.

Szkło hartowane do telefonów

W przypadku zakupu szkła hartowanego wybór jest o wiele mniejszy. Przed skierowaniem się do sklepu musimy dokładnie wiedzieć, jakie szkło będzie pasować do naszego modelu. Docinanie szkła hartowanego do telefonu jest zadaniem trudnym i bardzo łatwo je zniszczyć.

Szkło hartowane do telefonów charakteryzuje się dużą sztywnością. Jego standardowa grubość to około 0,3 mm. Szkło jest wytrzymałe i odporne na zarysowania. Nie wpływa również na widziany obraz na wyświetlaczu, tak jak ma to miejsce w przypadku gorszej jakości folii ochronnych. Najgrubsze rodzaje szkieł mogą być wyczuwalne pod palcami, co może stanowić problem dla niektórych użytkowników telefonów.

W zależności od naszych preferencji możemy wybrać szkło o konkretnych parametrach twardości, według skali twardości minerałów Mohsa. Poniżej lista:

1H – najsłabsza, powierzchnię można zarysować paznokciem,

2H – powierzchnia wciąż może zostać zarysowana paznokciem, ale wymaga to większej siły,

3H – powierzchnie może zostać uszkodzona za pomocą miedzianego drutu,

4H – powierzchnia może zostać zarysowana nożem,

5H – powierzchnię można uszkodzić nożem, ale jest to trudne,

6H – powierzchnie można zarysować narzędziem wykonanym ze stali,

7H – twarda powierzchnia, która może zarysować szkło,

8H – powierzchnia może łatwo uszkodzić szklaną powierzchnię,

9H – powierzchnia jest wyjątkowo odporna, można ją zarysować tylko diamentem,

10H – najtwardsza powierzchnia przypisywana diamentowi.

Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się szkła hartowane o wyniku 8 lub 9. Dają ona najlepsze efekty i pozwalają na trzymanie telefonu razem z kluczami. Warto pamiętać o tym, że szkło hartowane do telefonów, które posiada Gorilla Glass, nie musi być tak wytrzymałe.

Pokrowiec na telefon

Na samym końcu należy wspomnieć o różnego typu pokrowcach. Ich główną przewagą nad szkłem hartowanym oraz folią ochronną jest to, że chronią cały telefon, a nie tylko ekran. Jest to ważna dla osób, które np. jeżdżą dużo na rowerze i martwią się, że telefon może im wypaść z kieszeni. Dobrej jakości etui może służyć właścicielowi przez wiele lat. Główną wadą pokrowców na telefon jest, niestety, ich wielkość. Osoby, które lubią nowoczesny design, obłe i cienkie telefony nie będą zadowolone z żadnego pokrowca.

Innowacyjne pokrowce posiadają wbudowaną elektronikę, która pozwala np. na wyświetlanie na pokrowcu godziny czy informacji o nowym mailu, czy połączeniu.

Comments are closed.