Stylowe i nietuzinkowe miejsce na swoje gniazdko

Szukasz stylowego i jednocześnie nietuzinkowego miejsca na uwinięcie swojego gniazdka? Bardzo popularne dzisiaj stają się domy drewniane. Bardzo wiele cech przemawia za budową takich domów: buduje się je szybko i stosunkowo tanio, a mają swój niepowtarzalny klimat, który ciężko porównać do czegokolwiek innego. Domy z drewna są wbrew pozorom bardzo długotrwałe i łatwo je wyremontować.

Architekci wypuszczają dzisiaj na rynek bardzo dużo projektów drewnianych domów. Wiele firm oferuje zgrabne, małe domy, a ich koszt jest zaskakująco niski. Domy drewniane z ofert są najróżniejsze i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niektóre są wprost stworzone dla singli oraz małych rodzin, ze względu na swój mały metraż. Zdolny architekt jednak nawet na tak małej powierzchni potrafi sprytnie umieścić kuchnię, salon i trzy pokoje, nie wspominając o kotłowniach czy podobnych niezbędnych elementów domu. Największa wada, jaką mają domy drewniane, to fakt nieuniknionego ataku szkodników. Termity i inne owady potrafią konsekwentnie podniszczać nasz dom, musimy zatem szczególnie dbać o preparaty mające na celu walkę z nimi. Innym minusem jest większa wrażliwość na warunki atmosferyczne, jednak i to w dzisiejszych czasach jest problemem jak najbardziej możliwym do rozwiązania. Jeśli chcesz, by twój wymarzony dom drewniany naprawdę służył ci przez wiele lat, jesteś zmuszony nieustannie go konserwować.

Ważne jest impregnowanie odpowiednimi preparatami. Jeśli będziesz dbał o swój dom, bez wątpienia będziesz cieszyć się nim przez długie lata. Być może nawet przekażesz go w spadku swojemu potomstwu. Domy drewniane cechują się całą gamą kolorów. Znajdzie się tu coś dla każdego – od ciemnego drewna wręcz wpadającego w czerń, po jego bardzo jasne odcienie. Gdy zwrócisz uwagę na domy drewniane w twojej okolicy, bez wątpienia zauważysz duże ich zróżnicowanie. Niektórzy stawiają na wielkie wille z drewna, inni zadowalają się minimalizmem. Jak już wspomniałem wcześniej, jedną z cech, które wyróżnia domy drewniane, jest zaskakująca szybkość ich stawiania. Małe domki letniskowe mogą być zbudowane już w kilka dni! Budowle tego typu cechują się też mobilnością – zazwyczaj można go w całości przestawić z miejsca na miejsce, bez konieczności całkowitego wyburzania domu. Domy mające przetrwać cały rok buduje się już nieco dłużej, jednak nadal nie ma tu mowy o bardzo długim okresie – szacuje się, że budowa całorocznego domu zajmuje od kilku tygodni, do kilku miesięcy. Postawienie podobnego domu z marmuru zajęłoby najprawdopodobniej kilka lat.

Często w ofertach znajdziemy także domy drewniane, które są zbudowane już w fabryce. Tak zwane domy modułowe przyjeżdżają na plac budowy w elementach, które należy złożyć w całość. W tym przypadku mówimy o czasie od kilku dni do kilku tygodni i wszelkie prace murarskie są tutaj zbędne. Tego typu domki modułowe możemy budować zarówno latem, jak i zimą – żadna pora roku nie jest im straszna. Jedyne, co trzeba w takim domu zbudować tradycyjną metodą, to fundamenty. Do murowania potrzebna jest dobra pogoda i odpowiednia temperatura, robienie to zimą lub jesienią będzie zdecydowanie utrudnione.

Dzisiejsze domy drewniane są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Ich zwolennicy zwracają szczególną uwagę na korzystny dla zdrowia mikroklimat panujący w takim domu. Drewno kontroluje poziom wilgoci w sposób sprzyjający naszemu organizmowi – nie możemy na to liczyć w przypadku domów zbudowanych murarką, a już szczególnie konstrukcji zbudowanych ze sztucznej sklejki imitującej drewno. Domy drewniane są absolutnie dla każdego – drewno jest łatwe w obróbce i dzięki prostym zabiegom można osiągnąć naprawdę niesamowite rezultaty estetyczne, które mogą zaspokoić wizje nawet największych koneserów.

Stylowe i nietuzinkowe miejsce na swoje gniazdkoW porównaniu do domów zbudowanych tradycyjną metodą są również znacznie tańsze, koszt takiej inwestycji nie jest tak gargantuiczny – jeśli chciałbyś mieć swoje przytulne gniazdko, a nie możesz sobie pozwolić na budowę tradycyjnego domu, powinieneś rozważyć, czy domy drewniane nie będą ofertą odpowiednią dla ciebie. Ciekawostką jest, że wyżej wymienione zalety wpływają także na to, że domy drewniane są budowane przez Amerykanów w regionach bardziej zagrożonych przez katastrofy naturalne, jak tsunami czy tornada. Ze względu na cenę i szybkość budowy, utrata takiego domu nie jest tak bolesna, jak pałacu, których pochłonął masę czasu i pieniędzy. Domy drewniane podbijają serca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Coraz częściej ten typ budowli możemy znaleźć w Polsce, co wskazuje na zainteresowanie Polaków drewnianymi domami. Wyglądają elegancko i są tanie, do tego budują niepowtarzalny klimat, który ciężko podrobić.

Jeśli myślisz o budowie swojego domu, zerknij na oferty firm, które oferują domy drewniane – może właśnie to jest coś dla Ciebie. Każdy ma swój gust, być może ci się spodobają, być może nie. Bez wątpienia jest to jednak coś innowacyjnego i warto wziąć pod uwagę zbudowanie swojego domu właśnie z drewna.