Modne projektowanie wnętrz

Modne projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz stało się obecnie tak popularne i designerskie, że chlubi się mianem jednych z najmodniejszych zajęć dla zarobku pieniędzy. Prasa, internet oraz telewizja postarały się, aby aranżacja pomieszczeń stała się bliższa tym zwykłym ludziom, a nie dostępna wyłącznie wykształconym w tej profesji architektom. Jak to się stało? Popularność tej działalności wzrosła za sprawą artykułów w poczytnych gazetach, stworzeniu większej liczby pisemek o projektowaniu domów, a z największym skutkiem stało się to dzięki nowym programom telewizyjnym pokazującym widzom, jak urządzić mieszkanie w praktyczny i funkcjonalny sposób. Panie występujące w tych programach przedstawiają nie tylko różne rodzaje ozdób czy mebli mogących znaleźć się w naszych domach, ale także uzmysławiają widzom, w jak bardzo łatwy sposób można uczynić swoje lokum wyjątkowym i oryginalnym samemu wykonując niektóre elementy wnętrza, tzw. DIY (Do It Yourself). W tłumaczeniu na język polski skrót ten tłumaczy się jako „Zrób to sam”, a oznacza on samodzielne, ambitne i wartościowe wykonywanie różnorakiego rodzaju prac, przedmiotów. Dzieje się to bez żadnej pomocy profesjonalistów, liczy się tylko samodzielność i satysfakcja, że wykonało się coś samemu, zamiast kupować to w sklepie, co z kolei wpływa na zaoszczędzenie pieniędzy w budżecie domowym. Aby nie wprowadzać w błąd, wspomnę, że zasięg DIY nie obejmuje jedynie gadżetów gospodarstwa domowego służących do urządzania pomieszczeń. Nawet małe dziewczynki stosują te technikę aby ozdobić swoje zeszyty, czy też aby stworzyć sobie (najczęściej przy pomocy rodziców) nowe zabawki, czy układanki.

Wracając jednak do tematu, jakim jest projektowanie wnętrz i jego rozpowszechnianie w programach telewizyjnych, zróbmy rozeznanie w tym, jakie z nich warto chociaż od czasu do czasu oglądać. Niektóre z nich nie mają założenia, aby być typowymi poradnikami w dziedzinie urządzania mieszkania, a rady te są tak jakby przemycane pod maską zupełnie innej idei danego programu.

„Dorota was urządzi”

Jest to niewątpliwie najpopularniejszy program, który w stu procentach oparty jest na działalności, jaką jest projektowanie wnętrz. Określana jest jako królowa urządzania, przerabiania, a więc także i wspomnianej wcześniej techniki DIY. Uczy ona Polki, ale też i Polaków, jak małym kosztem i niewielkim wkładem pracy wyremontować i udekorować swoje mieszkanie. Robi to wszystko na przykładzie domu obcych ludzi, którzy zgłosili się do udziału w programie. Pani gospodarz programu – Dorota Szelągowska – posiada tak szeroką gamę umiejętności projektanckich, że została w tak dużym stopniu zauważona, iż to nie jest jedyny program, który prowadzi. Na swoim koncie ma również takie programy jak:
– „Polowanie na kuchnię”;
– „Polowanie na mieszkanie”;
– „Dorota się urządza”;
– „Weekendowe metamorfozy Doroty Szelągowskiej”;
– „Wielkanocne metamorfozy Doroty Szelągowskiej”.
Osoba Doroty Szelągowskiej dzięki swojej bezpośredniości, sympatyczności, pomysłowości trafiła do serc wielu polskich widzów. Remontując mieszkanie, urządzając kuchnię otwartą na salon i wprowadzając w życie wiele swoich nowatorskich wizji i pomysłów stała się gwiazdą, co zawdzięcza nie tylko temu, iż jest córką Katarzyny Grocholi, ale przede wszystkim swojej własnej ciężkiej pracy włożonej w swój rozwój. O jej dokonaniach designerskich możemy również poczytać na prowadzonym przez nią blogu, lub też wynająć jej usługi, gdyż prowadzi ona firmę trudniącą się pomocą w dziedzinie „projektowanie wnętrz” pod nazwą ManiaDesign. Odcinki dostępne w witrynie internetowej Player TVN.

– „Dekoratornia”
Program istniejący od 2005 roku nadal posiada swoje grono miłośników. W opozycji do poprzedniego programu – ekipa nie zmienia urządzenia domu, nie remontuje go, a urządza od początku, „od zera”. Jeżeli lubujemy się w końcowych efektach przedstawianych w programie ujmujących zdjęcia „przed” i „po” to raczej nie zachwyci nas „Dekoratornia”, gdyż nie ma w nim takich niespodzianek, lecz tylko wartościowe i przydatne rady dotyczące wykończenia swojego lokum, jeśli dostajemy je w stanie surowym. Program do obejrzenia w Ipla Tv.

– „Bitwa o dom”
Program o chyba największej dawce przedstawianych sposobów na urządzenie mieszkania w jednym odcinku. Bowiem bohaterem każdego odcinka nie jest jedno mieszkanie, obserwujemy pracę kilku rodzin czy par – pracujących każda nad swoim lokum. Patrzymy nie tylko na ich plany i wizje, ale także na czasową ich realizację, która dzieje się pod czujnym okiem jury w osobach: perfekcyjnej pani domu, architekta i projektanta wnętrz.

– „Nasz nowy dom”
Jest to program, tak jak wspomniane było wcześniej, stricte nie o trudności jaką jest projektowanie wnętrz, jednak z jej elementami. Główną ideą programu jest pomoc ludziom mieszkającym w czasem niewyobrażalnie ciężkich warunkach, zaaranżowanie domu tak, aby z rudery stał się ślicznym gniazdkiem rekompensującym doznane krzywdy mieszkającym w nim lokatorom. Zmiany obejmują zarówno przebudowę jak i urządzenie na nowo całego wyremontowanego mieszkania.

Comments are closed.