Dobre światło = zdrowe oczy. Jakie lampy wybrać do mieszkania?

Dobre światło = zdrowe oczy. Jakie lampy wybrać do mieszkania?

W każdym mieszkaniu dobre oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobre światło wpływa na klimat w pomieszczeniu, a także na samopoczucie osoby, która w nim się znajduje. Dlatego też warto wiedzieć, jakie światło dobrać do pomieszczenia i dlaczego to jest takie ważne?

Główne oświetlenie w mieszkaniu

lampy
Oświetlenie przy łóżku

W każdym pokoju, czy to jest salon, czy też sypialnia lub jadalnia, powinno być co najmniej kilka źródeł światła. Oczywiście, przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby zapewnić sobie dobrej jakości światło główne, a także oświetlenie dodatkowe. Do oświetlenia głównego zazwyczaj będą wybierane żyrandole https://www.tomix.pl/c/pl/74_148/5/1/0/long/lampy+wiszace.html, czy też lampy wiszące, z czego te drugie, jak na razie są raczej częściej wybierane. Jeśli chodzi o lampy wiszące, to powinny być one na tyle duże, a także posiadać na tyle jasne klosze, aby dobrze oświetlić całe pomieszczenie. Oczywiście, ciemne, czarne klosze wyglądają bardzo ładnie, ale trzeba się zastanowić także nad tym, jak bardzo one są praktyczne i czy warto je wybierać, czy może lepiej jest je zastosować przy innych rozwiązaniach. Lampy wiszące mają za zadanie dobrze oświetlić pomieszczenie, tak, aby było w nim wystarczająco jasno i aby każdy element pomieszczenia w świetle dobrze wyglądał. Im lepsze światło, tym lepiej będzie prezentować się cały pokój, tym lepiej będą wyglądać meble i elementy na nich.

Podane lampy wiszące nie będą niestety jednak pasować wszędzie. Przyda się tutaj pewne wyczucie estetyczne, ponieważ w niektórych pomieszczeniach lampy wiszące mogą działać na niekorzyść, na przykład optycznie pomniejszając te pomieszczenia. Przykładowo nie warto takich lamp, jak lampy wiszące, stosować na przykład w korytarzach, czy też łazienkach. W takich miejscach warto skorzystać z kinkiet, czy też lamp halogenowych sufitowych, które zamontowane są wewnątrz sufitu.

Dodatkowe oświetlenie do pomieszczeń

W niektórych miejscach, jak na przykład salon, czy też sypialnia, przydadzą się dodatkowe lampy, które będą służyć zamiast lamp wiszących, czy też będą dodatkowo oświetlać słabo rozświetlone miejsca. W salonie na przykład przyda się lampa, która da dobre światło do czytania, czy też siedzenia przy stoliku z kawą, albo też da klimatyczne światło na stole jadalnym. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku będą lampy stojące, stolikowe, czy też kinkiety. Może to być też pewnego rodzaju oszczędność, ponieważ lampy mniejsze oczywiście będą pobierać mniej energii, niż główne lampy wiszące, a czasem przydadzą się tylko te mniejsze.

Lampy https://www.tomix.pl/ pasujące wszędzie

W większości przypadków lampy, niezależnie od tego, czy to będą lampy wiszące, kinkiety https://www.tomix.pl/c/pl/74_14/5/1/0/long/lampy+scienne+i+sufitowe.html, gabinetowe, czy też inne, będzie można dopasować do praktycznie każdego mieszkania. Lampy dostępne są w różnych stylach, kolorach, a także są wykonane z wielu różnych materiałów. Dlatego, niezależnie od tego, jak ktoś ma zaprojektowane mieszkanie, zawsze znajdzie coś, co będzie pasować. Może to być styl klasyczny, barokowy, styl nowoczesny i zawsze odpowiednią lampę można znaleźć. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze dopasowywać styl i kolorystykę lampy, do stylu pomieszczenia, ponieważ są to elementy, które się uzupełniają i lampa w innym stylu, może szpecić pomieszczenie

Dlaczego odpowiednie światło jest takie ważne?

Czas dowiedzieć się, dlaczego tak ważne dla człowieka jest to, aby w pomieszczeniu zawsze mieć dobre światło. Zazwyczaj przez większą część dnia do pomieszczenia możemy dopuszczać światło naturalne. Jest ono dla naszego organizmu najlepsze, jednak o pewnej godzinie przecież zapada zmrok i robi się coraz ciemniej, więc trzeba zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie. Im lepsze światło, tym przede wszystkim lepiej dla naszych oczu. Przy dobrym świetle oczy mniej się męczą i dzięki temu ich starzenie się nie przebiega tak szybko. Dlatego ważne między innymi jest to, by przy czytaniu zawsze mieć dobre światło. Nie może ono razić, ale powinno dobrze oświetlać tekst. Przy złym świetle, po dłuższym czytaniu każdy zacznie odczuwać dyskomfort, a z czasem być może nawet ból. Dobrze rozświetlone pomieszczenia wpływają także na to, jak się czujemy. Każdy chyba będzie w stanie to potwierdzić, że w ciemniejszych pomieszczeniach, człowiek jest bardziej ospały, a gdy kilka dni musi w takim miejscu ciemnym przebywać, jego nastrój może się pogorszyć. Jeśli zapewnimy sobie przez cały dzień odpowiednią ilość światła, to nie będziemy mieć problemu z tym, aby wykonać zaplanowane czynności i przede wszystkim dobrze się czuć.

Czy czyszczenie lamp jest ważne?

Niektórzy niestety zapominają o tym, że gdy kupią lampy wiszące, nie wystarczy przetrzeć klosz z zewnątrz, ponieważ lampa brudzi się także w środku i mimo że dla niektórych ściąganie klosza z lamp wiszących może być kłopotliwe, to należy to zrobić, aby dobrze wyczyścić lampę od środka. Bardzo ważne jest to, aby robić to regularnie. Tylko wtedy lampa będzie efektywna i zapewni czyste światło.

Comments are closed.