Sklepy z kawą – Jak rozpoznać dobry sklep z kawą

Sklepy z kawą – Jak rozpoznać dobry sklep z kawą

Kawa jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na Ziemi. Sama hodowla i dystrybucja kawy jest elementarną częścią gospodarek wielu państw, które doprowadziły uprawę pewnych odmian do perfekcji. Jedynym towarem, którym obrót przysparza większe zyski, jest ropa naftowa. Nic dziwnego, że w takim świecie możemy znaleźć niewyobrażalne ilości oferowanych produktów, dlatego tym bardziej powinniśmy być w stanie rozróżnić dobry sklep z kawą od pułapki na konsumentów.

W pierwszej kolejności należy sobie powiedzieć co nieco o samej kawie oraz o tym, czym charakteryzuje się dobra kawa. Jest to bardzo trudne pytanie, które wymagałoby rozległej dyskusji tysięcy baristów, ale na nasze potrzeby możemy zwrócić uwagę na kilka obiektywnych cech dobrej kawy.

dobry sklep z kawą https://e-szop24.pl

Na co dzień mamy do czynienia z dwoma gatunkami kaw: Arabica, zapewne bardziej znana większości osób, oraz Robusta, mniej popularna w Polsce, choć wcale nierzadko spożywana. Te gatunki dzielą się na różne podtypy, jednak na potrzeby rozpoznawania dobrego sklepu z kawą, wystarczy nam wiedza ogólna.

Arabica to kawa zdecydowanie bardziej popularna pod względem marketingowym. Często możemy dostrzec różnego rodzaju reklamy, nalepki i ogłoszenia, że dana kawa to stuprocentowa Arabica, co samo w sobie ma oznaczać pewnego rodzaju jakość. Czy jednak tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście Arabica to po prostu lepszy gatunek od Robusty, na czym polegają różnice i które z ziaren ś częściej spotykane w sklepach z kawą?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że Arabica jest trudniejszym w uprawie gatunkiem. Potrafi być bardzo uciążliwa, wymaga konkretnych klimatów, najlepiej równikowych, aczkolwiek jest mniej podatna na choroby. Robusta z kolei jest hodowana w znacznie większej liczbie obszarów Ziemi, przez wzgląd na swoje mniejsze wymagania co do nasłonecznienia, opadów i wysokości nad poziomem morza.

Widoczna gołym okiem jest już pierwsza, znana zasada: ludzie cenią rzadkość. Arabici jest po prostu mniej, dlatego sklepy z kawą częściej ją zachwalają. Czy to wszystko? Nie, różnice smakowe są także istotne. Szczególnie w Polsce ludzie przyzwyczajeni są do delikatnego, mniej pobudzającego, czekoladowo-korzennego posmaku kawy, a wynika on właśnie z użycia ziaren Arabici. Niestety wiele sieci fast food, restauracji, oraz sklepów z kawą, używa mieszanki tych dwóch odmian.

Jeśli kawa posiada nienaturalnie dużą ilość pianki na toni, to wynika to z zastosowania ziaren Robusty. Stuprocentowa Arabica nie będzie tak intensywnie się pienić. Takie różnice w zastosowanej kawie może wyczuć nawet niedoświadczony kawosz, więc jeśli produkt z jakiegoś sklepu z kawą okaże się nie być zgodny z opisem, to chyba jest to najlepszy argument, na określenie, czy jest to dobry sklep.

Jednak na Arabice i Robuście świat się nie kończy, gdyż oba te gatunki mają swoich wielbicieli. Odwołując się do bardziej subtelnych różnic w sposobie pozyskiwania ziaren, ich typów, oraz plantacji, z których pochodzą, możemy posłużyć się oznaczeniami. Jednym z takich oznaczeń jest znak Europejskiej jakości Specialty. Ta niepozorna, nieco ogólna nazwa, jest tak naprawdę szanowanym i rozpoznawalnym źródłem wiedzy na temat kawy. Jeśli sklep z kawą nie posiada produktów z takimi opiniami, to oznacza to, że na nie zasłużył i należy być ostrożnym. Zdecydowanie nikt by nie ukrywał, gdyby jego produkty miały taką opinię.

Ostatnią, nieco bardziej miękką poradą, która pozwoli na rozróżnienie dobrych sklepów z kawą na te, które sprzedają kawę i na te, które ją wciskają, jest asortyment sklepu. Choć intuicyjne wydawałoby się, że różnorodność i ogólny przepych sugerowałby jakość sklepu, to może się okazać całkowicie odwrotnie.

W gastronomii panuje powiedzenie: dobrą pizzerie poznaje się po Margaricie, czyli najbardziej podstawowej z pizz. W przypadku sklepów z kawą możemy mieć podobne odczucia. Kawy z takich krajów jak Etiopia (ojczyzna kawy), Kenia, Indonezja, Wietnam, Brazylia, Kolumbia, to jedne z najczęściej pitych kaw na Ziemi. Produkty z tamtych rejonów mają zatem adekwatną do jakości cenę i są bardzo pożądane. Jeśli nie jesteśmy specjalistą w kwestii kawy, to istnieje spora szansa, że nieuczciwi sprzedawcy będą nam wciskać inne kawy, brzmiące profesjonalnie, przytłaczające opisem.

Jeśli pytamy się ekspedienta w sklepie z kawą o jakiekolwiek polecenie, a pierwszą rzeczą, którą zrobi, jest pokazanie wystawionej na ladzie, promocyjnej kawy, to powinniśmy obrócić się na pięcie. Istnieje też spora szansa, że w pierwszym odruchu sprzedawca zacznie nam polecać wszystko to, co może nas zachęcić nazwą. Rozliczne kwiatowe, owocowe, słodkie i dziwaczne mieszanki będą wydawać się ciekawą opcją na poszerzenie doświadczeń i eksperyment. Tak naprawdę, jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu i wiedzy, to zaparzymy jedynie ziarna i otrzymamy coś, co będzie smakowało, jak nijaka kawa.

Zwracanie szczególnej uwagi na oznaczenia na kawie, jakość prób kontrolnych i innych wyznaczników dobrostanu, może nam pozwolić na ocenę sklepu z kawą https://e-szop24.pl/kategoria,26,DLA-FIRM.html, nawet jeśli jesteśmy w nim pierwszy raz, lub znajdujemy się w obcym kraju. Warto o tym pamiętać, by móc w pełni cieszyć się smakiem porządnej kawy, wyhodowanej z myślą o przyjemności konsumenta.

Comments are closed.