Place zabaw dla starszych dzieci

Place zabaw dla starszych dzieci to miejsca, w których najmłodsi spędzają mnóstwo wolnego czasu, zwłaszcza w sezonie letnim. Mają okazję do nieskrępowanej zabawy, zdobywania nowych umiejętności czy nawiązywania pierwszych przyjaźni. Z placów zabaw korzystają nie tylko maluchy, lecz również starsze dzieci. Jak wyposażyć miejsce, które będzie im przyjazne?

Atrakcje dopasowane do wieku

Większość placów zabaw ma charakter mieszany, co oznacza, że są one przeznaczone zarówno dla maluchów, jak i dla starszaków. Nie powinno to dziwić, zwłaszcza że obecnie coraz trudniej wygospodarować przestrzeń na nowe place zabaw. Niemniej jednak musimy pamiętać, że atrakcje, które znajdą się na nich, muszą być dopasowane do wieku i potrzeb dziecka. Nie wyobrażamy sobie rocznego dziecka, które próbuje wspinać się po drabince, lecz jednocześnie trudno wyobrazić sobie siedmiolatka, który dobrze będzie się bawił na niewielkich rozmiarów zjeżdżalni. Organizując przestrzeń na placu zabaw, możemy podzielić ją na kilka segmentów. Pierwszy niech będzie przeznaczony dla małych dzieci, drugi na przykład dla przedszkolaków, a trzeci dla dzieci w wieku szkolnym. Każda grupa wiekowa ma nieco inne potrzeby i preferencje, dlatego warto zaopatrzyć poszczególne strefy w odpowiedni sprzęt.

Wyposażenie placu zabaw dla starszych dzieci

Place zabaw dla starszych dzieci

Na początek zadajmy sobie pytanie, które dzieci możemy zaliczyć do starszych? Otóż trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, jednak może stwierdzić, że starszym dzieckiem jest to, które idzie do szkoły bądź jest w trakcie przygotowania przedszkolnego, w ostatniej grupie. Zwykle preferencje pociech w tym wieku stają się bardziej ukierunkowane na pokonywanie trudności, niż tylko na swobodną zabawę. W co więc należy wyposażyć plac zabaw dla nich? Przede wszystkim doskonałym wyborem będą różnego rodzaju ścianki wspinaczkowe. Ich pokonanie wymaga sporego wysiłku, jednak dzieci w wieku szkolnym powinny poradzić sobie z tym wyzwaniem bez większego problemu. Alternatywą są również tory przeszkód, wyposażone na przykład w kładki do trzymania równowagi. Na placu zabaw możemy też postawić zjeżdżalnie – wysokie, do których dojście wymaga pokonania co najmniej kilku przeszkód. Ciekawą propozycją są też wysokie huśtawki bądź modele typu bocianie gniazdo. W przestrzeni dla starszaków mogą pojawić się huśtawki, na których będzie mogło huśtać się kilkoro dzieci jednocześnie. Jeśli decydujemy się postawić domek, to koniecznie wysoki, najlepiej wykonany z drewna. W przypadku znacznie większych przestrzeni można też zadbać o aktywność fizyczną dzieci, dobierając dla nich sprzęt do mini siłowni. Z takich urządzeń bardzo chętnie korzystają zwłaszcza dzieci w wieku około 10-12 lat, które potrafią już samodzielnie je obsługiwać.

Jakość na pierwszym miejscu

Urządzając plac zabaw dla małych dzieci, skupiamy się na tym, aby wybrane produkty posiadały wszelkiego rodzaju atesty, świadczące o bezpieczeństwie. W przypadku starszych dzieci nie powinno być inaczej. Tutaj również liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, zwłaszcza że korzystanie z niektórych urządzeń może generować duże ryzyko upadku. Pamiętajmy więc, aby wybierać wyłącznie sprzęty od renomowanych producentów, którzy od lat dostarczają je na osiedlowe czy szkolne place zabaw. Wysoka jakość wiąże się również z możliwością dłuższego użytkowania. Jest to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza że obecnie coraz więcej dzieci korzysta z placów zabaw https://przystansklep.pl/parki-zabaw-dla-dzieci-zewnetrzne/. Częsta eksploatacja urządzeń sprawia, że szybko się zużywają, jeśli oczywiście nie spełniają norm jakościowych. Wysokiej klasy sprzęty są nieco droższe, jednak pamiętajmy, że na bezpieczeństwie dzieci nie można oszczędzać. Dotyczy to również osób, które decydują się stworzyć pociechom przydomowy plac zabaw w swoim ogrodzie. Dla nich jakość powinna mieć priorytetowe znaczenie.

Czy warto urządzać place zabaw dla starszych dzieci?

Na placach zabaw w przeważającej mierze bawią się maluchy, natomiast starszaki często pomijają tego rodzaju miejsca. Pozostaje więc pytanie, czy warto je dla nich urządzać? Oczywiście, gdyż niechęć zazwyczaj wynika z niedostępności odpowiedniego sprzętu, który byłby dopasowany do wieku dziecka. Obecnie place zabaw zazwyczaj wyposażone są w urządzenia, z których chętnie korzystają dzieci w wieku przedszkolnym, jednak mają one nieco inne potrzeby i preferencje, niż dzieci szkolne. Zauważmy, że dobrze wyposażone miejsca przyciągają codziennie tłumy chętnych, zwłaszcza w sezonie letnim. Dlatego też, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto urządzić osobny plac zabaw dla starszaków bądź wydzielić dla nich strefę na ogólnym placu zabaw. Możemy również zdecydować się na przydomowy plac zabaw, który z pewnością wniesie w życie dzieci wiele radości. Będzie to nie tylko miejsce, w którym mogą one spędzać wolny czas, lecz również zadbać o aktywności fizyczną każdego dnia. Pamiętajmy jednak, aby zawsze wybierać najwyższej klasy produkty, które posiadają gwarancję producenta. Gwarantują one nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa.