Kiedy warto pomyśleć o odwiedzeniu ortopedy?

Każdemu zależy na zachowaniu zdrowia i energii na długie lata. Aby tak jednak było, musimy odpowiednio dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Należy więc zatroszczyć się o to, aby w naszym jadłospisie znalazła się odpowiednio duża ilość warzyw i owoców. Nie możemy unikać także aktywności fizycznej. Gdy układ ruchu zacznie sprawiać nam trudności, powinniśmy pomyśleć o wizycie u ortopedy.

Czym zajmują się ortopedzi?

Ortopeda to lekarz, który jest w stanie pomóc w zwalczaniu wielu istotnych problemów zdrowotnych. Nie oznacza to jednak, że zwalczanie chorób to jedyne czym zajmują się ortopedzi. Lekarze tej specjalności są również zainteresowani szeroko pojętą profilaktyką schorzeń układu ruchu. Wszyscy ortopedzi muszą więc posiadać bardzo szeroką wiedzę odnośnie anatomii człowieka. Muszą wiedzieć z jakich elementów składa się układ kostny człowieka. Na tym jednak nie koniec. Każdy doświadczony ortopeda z ortho-expert.pl/lekarze/ powinien wiedzieć również jak współpracują ze sobą poszczególne mięśnie. Ortopedzi dziecięcy zajmują się profilaktyką oraz leczeniem schorzeń układu kostnego i mięśniowego u najmłodszych. Zazwyczaj nie leczą oni osób dorosłych. Ortopedzi, którzy przeprowadzają diagnostykę i leczenie osób dorosłych nie podejmują się zazwyczaj leczenia dzieci. Bardzo ważne jest więc to, aby odszukać specjalistę, który będzie znał się na problemie, z którym do niego przychodzimy.

Kiedy warto wybrać się do lekarza ortopedy?

Kiedy warto pomyśleć o odwiedzeniu ortopedy?Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto byłoby się udać do lekarza ortopedy. Przede wszystkim bezwzględnie należy odwiedzić tego specjalistę, jeżeli doświadczyliśmy jakiegoś urazu. Jak zaś powszechnie wiadomo o wypadek nietrudno. Do najpopularniejszych i najczęstszych wypadków należą zwichnięcia, złamania oraz stłuczenia. Bezwzględnego kontaktu z lekarzem specjalistą wymagać będą również złamania. Nie oznacza to jednak, że urazy są jedynymi powodami, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Ortopeda pomoże nam również wtedy, gdy dokuczają nam przewlekłe bóle mięśni, ścięgien czy kości. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być chociażby dawne urazy. Może się także zdarzyć, że dolegliwości bólowe są wynikiem zwyrodnień oraz wad układu ruchu. W przypadku zwyrodnień terapia bywa bardzo długotrwała i mozolna. Lekarz ortopeda może nam pomóc także wtedy, gdy borykamy się z wadami postawy lub skrzywieniami kręgosłupa. Wady postawy mogą dotyczyć nie tylko kręgosłupa, ale również kolan i stóp. Leczenie wad postawy może przynieść trwałe i przede wszystkim satysfakcjonujące efekty. Pomoże to uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że nieleczone wady postawy mogą być przyczyną zwyrodnień i bóli kręgosłupa w wieku dorosłym. Najlepiej jeżeli terapię wad postawy rozpoczniemy w młodym wieku. Jeżeli coś nas niepokoi w wyglądzie naszego ciała, warto odwiedzić specjalistę. Lekarz przeprowadzi szczegółową diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie. Ze specjalistą dobrze byłoby również skonsultować bóle oraz obrzęki stawów. Warto odwiedzić specjalistę także wtedy, gdy dokucza nam uporczywe trzeszczenie w stawach. Możliwe, że lekarz zaleci nam wówczas suplementowanie kolagenu.

Jak wybrać lekarza i jak przebiega wizyta?

Aby ortopeda miał szansę nam pomóc musi posiadać odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Najlepiej byłoby gdybyśmy jak najstaranniej przemyśleli wybór lekarza. W przeciwnym razie możemy się rozczarować. Warto kierować się opiniami innych pacjentów na temat konkretnego lekarza. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że uda nam się odszukać wykwalifikowanego specjalistę z ortho-expert.pl. Wiele osób odwiedzających ortopedę zastanawia się nad tym, jak właściwie przebiegać będzie wizyta. Niektórzy stresują się nią, zwłaszcza wtedy, gdy jest to pierwsza wizyta. Nie należy się jednak jej obawiać. Na początku lekarz przeprowadzi szczegółowy i dokładny wywiad. Ma on na celu ustalić co nam właściwie dolega. Możemy spodziewać się więc pytań o to, kiedy pojawiły się objawy. Lekarz na pewno zapyta nas również o ich nasilenie. Specjalista będzie chciał również wiedzieć w jakich okolicznościach objawy ulegają zaostrzeniu, o ile w ogóle tak się dzieje. Jeżeli objawy są liczne, dobrze spisać je sobie na kartce, aby niczego nie zapomnieć. Po zebraniu wywiadu, ortopeda zleci nam potrzebne badania. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie przyczyny naszej dolegliwości. Czasami przyczyn jest kilka, a czasami jest ona jedna i stosunkowo prosta do wyeliminowania. Rzadko kiedy jedna wizyta wystarczy do tego, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Na kolejne wizyty przychodzimy jednak zazwyczaj z wynikami badań które pomagają lekarzowi w ustaleniu tego co nam właściwie jest. Warto pamiętać o tym, że do lekarza ortopedy niezbędne jest nam skierowanie od lekarza rodzinnego. Jest to potrzebne tylko wówczas, gdy chcemy odbyć wizytę w ramach NFZ. Jeżeli zależy nam na wizycie prywatnej, nie będziemy musieli posiadać skierowania. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wizyta prywatna wiąże się z pewnymi kosztami.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b