Jak wybierać laptopa do gier?

Jak wybierać laptopa do gier?

Procesor w laptopie do gier jest jeszcze ważniejszy niż w komputerze stacjonarnym, ponieważ nie zawsze można go zmienić.

Co to jest procesor i czy ma znaczenie w grach?

CPU (procesor) jest jednym z najważniejszych komponentów w każdym komputerze i tym, co można uznać za mózg systemu. Jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich szybkich obliczeń matematycznych, które wykorzystują gry i inne programy. Moc procesora Twojego laptopa do gier ma bezpośrednią korelację z ogólną wydajnością gier. Jest to drugi najważniejszy komponent do gier, a karta graficzna ma wpływ na liczbę klatek na sekundę.

Intel czy AMD?

Intel i AMD od dawna dominują na rynku procesorów. Stała, ostra i zdrowa konkurencja pomiędzy 2 gigantami CPU prowadzi do tego, że są bardzo do siebie zbliżone.

Laptopy dla graczy
Laptop do grania

Zarówno Intel, jak i AMD zapewniają najlepszą wydajność w grach, najwyższą liczbę klatek na sekundę i atrakcyjną cenę. Wybór uzależniony jest od różnych czynników, w tym konkretnych gier i aplikacji. Wpływa też na to wydajność, budżet, aktualne warunki na rynku i pewne funkcje. Jeśli chodzi wyłącznie o wydajność gier, Intel lekko wygrywa z AMD. Nie oznacza to jednak, że AMD nie może być świetnym wyborem. AMD jest tańszy, dlatego, jeśli mamy ograniczony budżet, możemy się na niego zdecydować. Intel skierowany jest do tych, którzy szukają największej mocy i są gotowi zapłacić więcej.

Procesory Ryzen

Są najnowszą serią procesorów AMD. Na ogół są dobrymi procesorami do gier. Są to wielofunkcyjne i produkcyjne procesory, więc musimy to uwzględnić. Oznacza to, że jeśli nie tylko gramy na laptopie, ale również obsługujemy inne wymagające aplikacje, mogą być świetnym wyborem.

Procesory i3

Seria procesorów Intel Core i3 są skierowane do graczy z ograniczonym budżetem, ale wciąż charakteryzują się sporymi mocami. Są to mniejsze procesory. Ogólnie rzecz biorąc, idealnie nadają się do tańszych modeli. Chociaż trzeba od razu powiedzieć, że procesor Ryzen też jest dobrym wyborem. Jeśli jednak wykonujemy wymagające zadania, takie jak edycja video, transmisja strumieniowa lub gry z najwyższej półki, najlepiej będzie, jeśli skorzystamy z wersji i5 lub Ryzen 5.

Procesory i5

Intel Core i5 jest zwykle idealnym wyborem dla graczy, którzy cenią sobie najwyższą jakość za większe pieniądze. Pozwala zmaksymalizować wydajność swoich gier. Jednak nie musimy się martwić o nadmierne wydatki. Jest to bardzo wydajny procesor średniej klasy, ale wystarczający dla większości gier. Tak jak w każdym typie procesora dostępne są różne numery modeli do wyboru.

Procesory i7

Seria Intel Core i7 to rynek najwyższej klasy dla graczy. Są to najlepsze laptopy, ale trzeba się liczyć z wyższą ceną. W większości przypadków ich nie potrzebujemy. Najczęściej wystarczy nam Intel Core i5.

Typ gniazda procesora

Jest to typ procesora, który musisz dopasować do typu gniazda płyty głównej. Innymi słowy, jeśli zdecydujemy się na procesor AMD Ryzen, mają typ gniazda AM4. Dlatego musimy zdobyć płytę główną AM4. Najnowsze procesory Intel i3s, i5s i i7s, wszystkie mają gniazdo  1151. Dlatego musimy kupić płytę główną z gniazdem 1151.

Prędkość zegara procesora

Prędkość pamięci, na której pracuje procesor, mierzona jest w GHz. Nie jest to jedyny czynnik, ale dobra podstawa szybkości procesora. Jednak wybierając najlepszy procesor do gier, powinniśmy porównywać częstotliwość taktowania różnych procesorów.

Na rynku istnieje wiele różnych procesorów. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkich generacji, ale najpopularniejsze są procesory Core i3, i5 i i7. Dla początkujących graczy Core i3 będzie dobrym wyborem. Jeśli chodzi o lepsze gry, możemy wybrać Core i5 lub Core i7. Wybór będzie uzależniony od reszty specyfikacji. Jeśli jesteśmy zapaleni graczami i zdecydujemy się na wysokiej klasy laptopa do gier, wybierzmy najnowsze procesory Core i7.

GPU-karta graficzna

Do laptopa w klasie podstawowej najprawdopodobniej będziemy potrzebować kartę graficzną Nvidia 900 lub 1050 2 GB. Najlepiej będzie poszukać serii 10.

Dobre laptopy do gier są dostarczane z kartami graficznymi Nvidia 1050 4GB, 1050 ti 4GB lub 1060GB. Karty 1050 ti 4GB są idealne dla osób grających głównie w strzelanki pierwszoosobowe. Model 1060 jest idealny dla osób, które chcą grać w bardziej wymagające gry przy około 60 FPS. Jeśli jesteśmy zaawansowani graczami, zwróćmy uwagę na laptopa do gier z kartami graficznymi 1070 i 1080. Jedną musimy się liczyć z większym kosztem.

Pamięć RAM

Najlepiej, abyśmy kupili laptopa z pamięcią DDR4 RAM. Jest najlepszy i najnowszy, który możemy obecnie znaleźć. Głównym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest całkowita pojemność dysku i jaka jest początkowa pamięć RAM. Większość laptopów do gier ma zwykle 8 GB. Możemy ją zaktualizować do 12 GB, 16 GB lub 32 GB. 8 GB jest zalecanym wymogiem w przypadku większości gier. Wystarczy dla większości nowoczesnych gier.

Niezależnie od tego, czy lubimy konkretne marki, czy polujemy na najlepszą ofertę, zwróćmy uwagę na wszystkie czynniki. Wtedy na pewno wybierzemy dobrego laptopa. Budżetowy laptop do gier będzie miał procesor i5 lub i7, GTX 1050 ti lub GTX 1060 Max-Q i 8-16 GB pamięci RAM.

Comments are closed.