Co daje witamina B dla organizmu człowieka?

Co daje witamina B? Rozpuszczalne w wodzie witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w metabolizmie komórkowym, przekształcają białka, tłuszcze i węglowodany w energię. Witaminy z grupy B to dość duży kompleks. W sumie w tej grupie znajduje się osiem witamin: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12. Każda z nich ma dodatkową nazwę: na przykład B9 to kwas foliowy, który jest często polecany w ramach przygotowań do ciąży. Na niedobór mogą wskazywać różne objawy: na przykład przy niedoborze witamin B1 i B6 można doświadczać częstych napadów nudności. Ważne jest, aby zrozumieć, że niedobór witaminy B można przypisać różnym stanom: od zmęczenia i bezsenności po zaburzenia widzenia.

Jak ważne i potrzebne jest przyjmowanie witamin z grupy B?

Suplementy diety, w większości przypadków zawierają jednocześnie wszystkie 8 witamin należących do grupy B. Ale można również kupić oddzielnie każdą z witamin z tej grupy. Substancje te są rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie mogą gromadzić się w organizmie i należy je przyjmować codziennie. Trzeba wziąć pod uwagę, że witaminy z tej grupy są bardzo ważne dla organizmu ludzkiego, ponieważ pełnią szereg funkcji.

Co dają witaminy B?

• B1, znana również, jako tiamina, pomaga normalizować metabolizm i przekształcać składniki odżywcze w energię (występuje w wieprzowinie, nasionach słonecznika i kiełkach pszenicy).
  • B2, naukowo nazwana ryboflawiną, przekształca żywność w energię i zmniejsza negatywne skutki stresu oksydacyjnego (występującego w wołowinie, podrobach i grzybach);
  • B3, znana, jako niacyna, jest wykorzystywana przez organizm do sygnalizacji komórkowej, metabolizmu i naprawy DNA (występuje w soczewicy, tuńczyku i gotowanym kurczaku).
  • B5, zwana kwasem pantotenowym, bierze udział w produkcji hormonów, metabolizmie i produkcji cholesterolu (występuje w wątrobie, jogurcie i awokado).
  • B6, znana również, jako pirydoksyna, jest wykorzystywana przez organizm do wytwarzania czerwonych krwinek i neuroprzekaźników (występujących w łososiu i ziemniakach).
  • B7, bardziej znana, jako biotyna, jest używana do regulacji ekspresji genów i metabolizmu (znajduje się w wątrobie, jajach i drożdżach).
  • B9, znana, jako kwas foliowy, jest używana do wzrostu komórek, konwersji czerwonych i białych krwinek, normalizacji podziału komórek i zmniejszenia negatywnych skutków stresu oksydacyjnego (występującego w roślinach strączkowych i zielonych liściach).
  • B12, naukowo nazywana kobalaminą, jest używana do normalizacji funkcji neurologicznych, generowania DNA i rozwoju czerwonych krwinek (występujących w owocach morza, mięsie zwierzęcym, jajach i produktach mlecznych).

Pomimo tego, że wszystkie powyższe witaminy mają pewne podobne właściwości, każda z nich ma szczególne znaczenie dla organizmu człowieka. To podstawowe witaminy, które zapewniają wszystkie procesy zaopatrzenia organizmu w energię.

Co dają witaminy B dla układu nerwowego człowieka?

Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla przewodzenia włókien nerwowych, więc jeśli dana osoba cierpi na jakąś chorobę, na przykład cukrzycę typu 2 lub choroby związane z upośledzeniem wzroku, konieczne jest przyjmowanie witamin z grupy B. Pomoże to, zapobiec wystąpieniu, rozwojowi i progresji polineuropatii (choroba nerwów obwodowych).
Witaminy B są bardzo ważne dla funkcji poznawczych. Jeśli dana osoba ma intensywne obciążenie psychiczne, stresującą pracę, to witaminy z grupy B, które przyczyniają się do poprawienia koncentracji, pomagają lepiej znosić stres psychiczny. Osoby z odchyleniami behawioralnymi, impulsywni bardzo często stosują witaminy z grupy B. A każdej starszej osobie, która cierpi na ból pleców, ból nóg, ma wyraźny zespół bólowy, wraz z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi przepisuje się witaminy z grupy B. Dlaczego? Ponieważ wzmacniają one działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wpływając na ich metabolizm, a witaminy z grupy B mają działanie przeciwbólowe na poziomie kory mózgowej. Witaminy z grupy B są bardzo często stosowane w neurologii. Nadal są stosowane w podwyższonym stężeniu homocysteiny we krwi, ale są to już duże dawki, lecznicze, również w przygotowaniu do przeszczepu, ale jest to zastosowanie czysto medyczne.

Jak prawidłowo przyjmować witaminy z grupy B?

Idealną opcją jest wchłonięcie ich z jedzeniem. Jeśli występuje niedobór, należy przyjmować witaminy B w postaci suplementów diety w zalecanej dawce. Najczęściej zalecane jest przyjmowanie witamin z grupy B w ramach kompleksu multiwitaminowego. Forma uwalniania – syrop, tabletki, kapsułki, nie wpływa to w żaden sposób na wchłanianie. Witaminy są zwykle przyjmowane raz dziennie podczas posiłków, takich jak śniadanie.Te zalecenia dotyczące przyjmowania są istotne dla dzieci, ale trzeba wybrać kompleksy dziecięce: dzienne spożycie witamin dla dzieci i dorosłych jest inne. Ciekawostka: niektóre witaminy z grupy B są syntetyzowane w niewielkich ilościach w jelitach. Żyjące w nich bakterie przetwarzają gruboziarnisty błonnik i wydzielają witaminy B1 i B3 – tiaminę i niacynę. Zbilansowana i zróżnicowana dieta to najlepsza profilaktyka niedoboru witamin.